חוי ארנפלד: המעודדת להשכלה גבוהה

"אני קמה כל בוקר בתחושת שליחות. אני מרגישה שגרירה של נשים חרדיות רבות, המעוניינות לחולל שינוי משמעותי בחייהן, אך הנתונים הטכניים או הסביבתיים מקשים עליהן", מספרת חוי ארנפלד, יזמית דתיה וצעירה שהקימה עסק לעידוד השכלה גבוהה בקרב נשים חרדיות

11/05/2016
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

חוי ארנפלד היא יזמית דתיה וצעירה שהקימה עסק לעידוד השכלה גבוהה בקרב נשים חרדיות, בלווי ותמיכה של "קרן- שמש". ארנפלד זכתה בתואר "יזמת השנה העולמית" במסגרת התחרות השנתית של ארגון YBI - המוביל בעולם בעידוד יזמות צעירה.

"במהלך הלימודים האקדמיים נחשפתי לקושי של אישה חרדית לרכוש השכלה גבוהה במסגרת ההולמת את מאפייניה הייחודיים כאישה ואם חרדית-דתית" סיפרה ארנפלד, "הקשיים עימם התמודדתי משותפים לנשים חרדיות ודתיות רבות. אני מאמינה כי כל אישה חרדית-דתית זכאית להתפתח ולהגשים את עצמה באמצעות רכישת השכלה אקדמית במסלולי למידה נוחים, תוך שמירה על זהותה הייחודית. כמו גם בטיפוח נשות המגזר, בשיפור המצב הכלכלי שלהן ושל משפחותיהן וביצירת גשר לקירוב בין קבוצות בחברה הישראלית".

ארנפלד, בת למשפחה חרדית ובה שניים-עשר ילדים, גדלה והתחנכה במסלול החינוך החרדי בבית יעקב ובסמינר הרב וולף. היא למדה הוראה והתמחתה בחינוך המיוחד, והינה בעלת תואר ראשון במדעי החברה, מנהיגות וניהול מטעם המכללה החרדית בירושלים (אוניברסיטת בר- אילן). כיום ארנפלד רואה עצמה כחלק מהמגזר הדתי לאומי.

1. מה העסק שלי

העסק שלי הוא לאפשר לנשים חרדיות לרכוש לעצמן השכלה אקדמית. אני עובדת בשיתוף פעולה עם מכללות אקדמיות מובילות, ומקימה כיתות נפרדות לנשים מן המגזר החרדי, שתוכלנה להנות מלימודים מקצועיים ברמה גבוהה בלי לוותר על החברה והאווירה המתאימות עבורן. אני מציעה מסלולים לתואר ראשון ולתואר שני, במכללות שונות: מכללת לוינסקי לחינוך (בתל אביב), מכללת אורות ישראל (בקמפוסים באלקנה וברחובות), ובמסלול האקדמי במכללה למנהל.

עד כה נעזרו בעסק שלי 1,400 סטודנטיות שהגשימו חלום, והדלת פתוחה לבאות אחריהן.

2. ממתי אני עצמאית

יצאתי לעצמאות בשנת 2010, אחרי 11 שנים של עבודה כשכירה. אני קמה כל בוקר בתחושת שליחות. אני מרגישה שגרירה של נשים חרדיות רבות, המעוניינות לחולל שינוי משמעותי בחייהן, אך הנתונים הטכניים או הסביבתיים מקשים עליהן.

ברגע שמוסרים המחסומים ונפתחות הדלתות, הן ניגשות לפרויקט בהתלהבות אמיתית, בנכונות להשקיע, ואף קוצרות תוצאות מרשימות. רכישת התואר מאפשרת להן הזדמנות משמעותית לפיתוח מקצועי, ולשיפור מצבן התעסוקתי, ובנוסף גם הדימוי העצמי שלהן משתפר פלאים.

3.הרגע בו הבנתי שאני עצמאית ולא רוצה להיות שכירה

במשך עשרה חודשים, שכבר הייתי קב"סית (קצינת ביקור סדיר) בעיריית בית שמש, המתנתי למכרז העתידי על התפקיד. בכל אותה התקופה, נאלצתי להתעסק בבירוקרטיה לא הגיונית כגון לממן בעצמי את אחזקת הרכב לצרכי העבודה. אף על פי שהרכב עצמו היה חיוני לביצוע התפקיד, כי הייתי עובדת זמנית.

לאורך התקופה הזו התחלתי להרגיש שנמאס לי מבירוקרטיה. במקביל לעבודתי כשכירה בשעות הערב התחלתי לארגן קבוצות ראשונות לנשים חרדיות באקדמיה. התחלתי עם קבוצה של נשים (כמובן, בוגרות סמינר) שרצו להשלים לתואר. כעבור עשרת החודשים התקיים המכרז וקיבלתי הודעה חגיגית שהתקבלתי רשמית לתפקיד הקב"סית. זכיתי במכרז. ודווקא מתוך הבשורה הזו, שהייתה אמורה לשמח אותי מאד, הבנתי שזהו זה. את תפקידי כקב"סית סיימתי. במכרז זכיתי – אם אתחרט פעם אוכל לחזור לשם.

בשבילי הגיע הזמן לצאת לדרך חדשה.

חוי ארנפלד

4. האתגר הכי גדול בלהיות אשת עסקים עצמאית

ג'אגלינג. מכירות את זה? לשלוט במספר בלתי ידוע של משימות בו זמנית, בלי לפספס אף אחת מהן בדרך. הראשון זה המשפחה שבשבילה עושים הכל חשוב לי לנצל את השנים שהילדים צעירים, ולבלות איתם את שעות אחר הצהרים. ולעיתים זה מתנגש כי אני צריכה לצאת לפגישות, כנסים מקצועיים או אירועים אחרים. ובעסק יש מכלול משימות יומיומיות מסוג אחר של להתקשר לאנשים, לפגוש אותם ולהיות קשובה לצרכיהם.

היום, יש לי גם צוות עובדים לנהל. להעסיק עובדים, בשבילי, לנהל זה להוסיף עוד כמה 'חברים' למשפחה: להכיל, להעצים, לפתח ולגדל. אז עד כאן אלו האתגרים, אבל יש לי גם את הפריבילגיה העיקרית של אמא עצמאית – הגמישות. כשילד לא חש בטוב, או לחילופין שיש על הפרק מסיבת סידור או סתם אסרו חג של פסח, אני לא צריכה להרים את הטלפון לשיחה שמעסיקים הכי לא אוהבים לקבל.

 אני יכולה לתכנן לעצמי את היום, לבחור את המשימות שאני יכולה לבצע גם בתנאים המשתנים, ואת כל השאר להשלים בשעות הלילה או ביום אחר.

5. מה לא יודעים מספיק על נשים עצמאיות

את הפריבלגיה שהצגתי מקודם כולן יודעות. עצמאית? איזה יופי. לא צריכה לשבור את הראש בערב פסח, ובחופש הגדול, ובחנוכה ובל"ג בעומר. אבל מה שאוהבים לשכוח, זה שעצמאית לעולם לא סוגרת את המשרד והולכת הביתה, אפילו אם המשרד שלה מופרד פיזית מן הבית.

עצמאית עובדת אצל עצמה 24/6. נס שיש לנו שבת. וגם אם אין לנו בוסים לרצות, יש לנו לקוחות, שרוצים וצריכים להרגיש שהם מקבלים את מלוא התמורה לכספם.

6. הקושי הגדול ביותר שאני מתמודדת איתו ביום יום

לנהל עסק עצמאי זה אומר לקבל החלטות לבד. בסופו של דבר, גם אם לקחתי את הייעוץ הטוב ביותר בעולם, וגם אם הצוות שלי הוא הכי נפלא שהיה אי פעם, את ההחלטות אני מקבלת, ואת המחיר שלהן אני זו שצריכה לשלם. התחושה שההצלחה או הכישלון של העסק כולו מונחים על כתפי, זו תחושה מכבידה.

קושי נוסף הוא הקושי לפעול בתוך מערכת שכלליה נקבעים על ידי גופים גדולים ממני. אם המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) מקבלת החלטות כאלו ואחרות, אני זו שצריכה להתאים את העסק שלי לכללים החדשים. תכניות שתכננתי מראש עלולות להשתנות במחי החלטת ממשלה, ותכנון אסטרטגי מבוסס היטב יכול להשתנות בן רגע כשמשתנים הנתונים שהסתמכתי עליהם.

7. האם היה רגע בו נשברתי וחשבתי לעצמי "טוב, הגיע זמן להיות שכירה"?

מעולם לא היה לי יום שכזה. אני נהנית מהעשייה הבלתי פוסקת, מתחושת השליחות ומהתרומה שלי לחייהן של נשים אחרות. יש ימים מאתגרים אבל לא עולה לי אפילו מחשבה שכזו במקביל, אני ממשיכה ללמוד ולהתפתח. כרגע אני סטודנטית לתואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני, עם התמחות בקאוצ'ינג, ומתכוננת 'ליום שאחרי' ולאפיקים מקצועיים נוספים.

8. התגמול הכי גדול בכך שאני עצמאית

התגמול הכי גדול לעבודה שלי כעצמאית זה לעשות את מה שאני אוהבת באמת. ומה שאני אוהבת באמת, זו התחושה שלי כמי שזוכה לפסל חלקים מההיסטוריה במגזר החרדי. אני עוזרת לנשים חרדיות להוביל שינוי משמעותי בחייהן, שינוי שהן לא היו זוכות לו ללא הסרת החסמים מדרכם, והתאמת המסלולים לעולמן.

הכיף שלי כעצמאית זה לעשות את מה שאני הכי טובה בו, ואת החלקים האחרים אני יכולה לחלוק עם העובדים שלי. אין כמו עבודה בצוות.

9. טיפ חשוב למי ששוקלת להיות עצמאית

אז ככה, כמה טיפים: הטיפ הראשון, להתחיל בקטן. אל תשכרי משרד מפואר, ותרכשי לך ציוד אלף אלף אם את לא חייבת. תמיד אפשר להתחיל במינימום של הוצאות, ולבנות את עצמך לאט ובטוח.

הטיפ השני, להיעזר באנשי מקצוע. תעשי בעצמך רק את מה שאת באמת אוהבת, ובאמת טובה בו. לכל השאר, קחי אנשי מקצוע ותעזרי בהם והטיפ השלישי והאחרון – להיות עצמאית זה להיות הבוסית של עצמך. נדרשת משמעת עצמית מטורפת יומיומית לתת לך הוראות, להציב לך יעדים, וגם לעמוד בהם.

אם את לא יודעת לשמוע בקול עצמך, פשוט אל תתחילי עם זה.

10. האם אני מתחרטת על משהו בדרך שעשיתי?

כן, אני מצטערת על כמה פעמים שהאינטואיציה שלי צעקה א', ואנשי מקצוע למיניהם אמרו לי ב', וחששתי להאמין לעצמי. בכל פעם כזו, בסופו של דבר, גיליתי שהיועץ הטוב ביותר שקיבלנו, הוא החוש השישי שלנו. חבל להתעלם ממנו.

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה