במקום עוד דיאטה: כך תעשו שינויים שיחזיקו מעמד

מדוע כדאי להגיש את הסלט לפני שאר המנות, איך תשלימו עם ההרגשה שהתפוצצתם אחרי ארוחה ומה זה בכלל ידידי תהליך? הדיאטנית שלנו מציעה לכם שיטות מופלאות כיצד לשבור הרגלי אכילה אוטומטיים. לקרוא וליישם

02/05/2016
גוני לב ארי קבלו עדכונים מגוני
  • RSS

במקום עוד דיאטה. צילום: שאטרסטוק

איך שלא מסתכלים על זה, רוב הפעולות היומיומיות שלנו, לא כל שכן, פעולות שקשורות לאכילה, נעשות על מצב אוטומט, בלי לחשוב יותר מדי. לא תמיד אנחנו באמת שמים את הדעת על שאלות כמו, מה לאכול ואיך לאכול והאם יש דרך אחרת? מהמקום הזה אנחנו מסגלים לעצמנו הרגלים, שאנחנו לא בהכרח מרוצים מהם. לצורך כך, אסנת בוברוב, דיאטנית סופר-פארם נרתמה לעזרה: כך תחוללו שינויים בהרגלי האכילה לקראת הקיץ.

  • בנו לעצמכם סביבת עבודה שקל לאכול בה בריא, אין מה לבנות על כוח הרצון - למה? כי כוח הרצון שלנו לא עומד בפני הפיתויים הרבים ששזורים סביבנו. על פי משנתו של ד"ר בריאן וונסינק מאוניברסיטת קורנל, אנחנו מחליטים 250 החלטות שקשורות לאכילה בכל יום. ל-200 מהן, אין לנו בכלל מודעות. למעשה, ב-80% מהזמן הסביבה מחליטה בשבילנו מה נאכל. למשל, אם נניח על השולחן בתחילת הארוחה את כל המאכלים שנכללים בארוחה, המניות של הסלט פוחתות משמעותית, כלומר, הסיכוי שנאכל מהסלט כמות ראויה, פוחת. לעומת זאת, אם נגיש קודם כל את הסלט ואת שאר המנות נגיש בשלב מאוחר יותר, מוכנות ומצולחתות, יהיה הבדל ניכר בצריכה. אגב, בהגשה של מנה מסודרת על צלחת, התוספת אפשרית, אבל היא מחייבת השתדלות, או מאמץ של קימה כדי לגשת לכיריים ולמזוג מהסיר. תוצאת הניסוי: וונסינק מצא ירידה של 18% בצריכת הקלוריות. השיטה הזו מומלצת במיוחד לאנשים שנוהגים לאכול מהר, מכיוון שאלו יגישו לעצמם תוספת כדי לא לסיים את הארוחה לפני כולם.

 

  • שתפו חברים, או אנשים מהמעגל הקרוב במטרות שלכם. השיתוף הוא זרז לתהליך ההפיכה של המחשבה לפעולה. הכוח של השותפות הוא ביצירת מחויבות מעצם ההכרזה בקול רם וברור. המחויבות שנוצרת היא לאדם שעומד מולנו, לתהליך שבחרנו ולעצמנו. אם יש לכם שותפ/ה לדרך, תוכלו לכוון אותם לגבי העזרה שתרצו לקבל. כמו למשל, אם זו שותפה למשרד, אני אגיד לה שאם היא מביאה עוגיות, אשמח אם תפתח אותן בחדר האוכל, או במטבחון ושתשתדל שלא בחדר העבודה המשותף. אפשר גם לבקש מבן/ת הזוג לצאת להליכה משותפת פעם בשבוע. או שתמצאו לעצמכם ידידי תהליך כאלה שאפשר לפנות אליהם, חשבו מה בדיוק אתם רוצים לבקש מהם והם גם ירימו אתכם בזמן משבר.

 

  • אם יש לכם הרגל מסוים, שהייתם רוצים לשנות, וודאו שהשינוי נעשה בצורה הדרגתית. להדרגה יש משמעות גדולה, ככל שתחוו יותר הצלחות, תרגישו יותר מסוגלות אל מול התהליך ותהיה לכם תחושת הצלחה ושגשוג. אם ישנם מספר הרגלים כאלה, בחרו את השינוי שנראה לכם הכי קל, למשל: לקחת החלטה לשלב ירקות בכל ארוחה. המטרה הסופית יכולה להיות כזו שחצי מנפחה של כל צלחת יכיל ירקות, אבל כדאי שזה יתרחש בהדרגה: בכל יום תעלו טיפה את המינון ועד סוף השבוע, אפשר להגיע ליעד כזה שלפחות בשלוש ארוחות ביום, תאכלו ירקות וששתיים מהן יהיו בנפח של מחצית מהצלחת. שינוי אפשרי נוסף: מעוניינים לשתות יותר מים? שלב ראשון - שתו בבוקר כוס מים בטמפרטורת החדר (קלים יותר לשתייה) עם חצי לימון סחוט שממריץ את פעילות המעי, אתם עוד עלולים לגלות שכוס מים בבוקר זה טעים, לא רק מרווה. שלב שני - הגדילו את כמות המים לחצי ליטר או לשליש בתור התחלה. וקחו החלטה שמעכשיו בכל מקום שתשבו בו, תהיה לידכם כוס מים ובקבוק או כד קטן במרחק נגיעה למילוי. כדאי לסגל הרגל, שבו אתם יוצאים מהבית עם בקבוק מים בתיק ומנצלים את זמן הנסיעה, או ההליכה לשתיית מים – אין מה לעשות, בקיץ שלנו אין הרבה ברירה.

במקום עוד דיאטה. צילום: שאטרסטוק

  • צפו למעידות/נפילות והתייחסו אליהן בקבלה ובהבנה, חיו איתן בשלום: פספסתם פעילות גופנית, לא שתיתם מספיק מים, אכלתם יותר מדי והתפוצצתם, או נשנשתם ג'אנק בלילה. ברגע שתכירו בנפילות הלא מתוכננות, תוכלו להפוך את הנפילה להזדמנות ללמוד משהו, כמו למשל; "ייתכן שלא ישנתי מספיק ולכן חיפשתי יותר מתוקים", או "מציקה לי העובדה שהתווכחתי עם הבן שלי, הרגשתי שטעיתי ופיציתי את עצמי עם פרוסת עוגה, ורק הגדלתי את הכאב". הדרך לא לשקוע בנפילות הללו היא להבין שהן חלק מהתהליך. לחשוב שהדרך תמיד פונה לכיוון אחד בלי נסיגה, זו מחשבה לא רציונלית.

 

  •  לאורך הדרך אל המטרה, תזמנו לעצמכם נקודות ציון של תגמול - צ'ופרים שתעניקו לעצמכם לאור העמידה ביעדים. למה הכוונה? היעד: לרדת 5 קילו. רק אחרי שתשילו את כל החמישה, תצאו לחופשה בברצלונה. בעוד שהמתנה הזו נראית מאוד מגייסת ומרשימה, היה רצוי שתתנו לעצמכם תגמול גם על יעדים בדרך - כי לא בטוח שתרדו חמישה קילו, אולי אחרי שלושה תרצו לפרוש? התגמולים בדרך עוזרים לנו לא לראות את כל תהליך הדיאטה במקרה הזה, כסיוט מתמשך לקראת מטרה אחת, הם מקלים עלינו לדבוק בדרך לאורך זמן. לדוגמא: קחו יום חופש אם הצלחתם להתמיד בשלושה אימונים בשבוע למשך חודש. הצ'ופר לא חייב להיות חומרי, גם גיחה לים בשקיעה עם ספר טוב, יעבוד.

 

  • השתמשו בלשון חיובית ונסחו כך את המטרות שלכם. מצאו את ההבדל בין "לעולם לא אוכל יותר שוקולד/אוכל מהיר/עוגה של חמותי" לבין "לפני שאוכל שוקולד, אשתה כוס מים ואשב", או "לפני שאוכל המבורגר, אסיים את כל הסלט/אזמין את ההמבורגר, אבל אוותר על הצ'יפס", או "כשחמותי תגיש את העוגה, אנסה לעזור בפינוי ולהעסיק את עצמי בדברים אחרים". החשיבה החיוביות שמובילה ללשון חיובית, מייצרת יותר הזדהות ופחות אנטגוניזם. הדיבור המצדד מגייס יותר שיתוף פעולה מאשר לשון איסור. לכן, במרבית המקרים, ניסוח של מטרה בלשון חיובית הוא מזמין ובר יישום לאורך זמן. כשתתנו לעצמכם גבולות גזרה חיוביים, תרגישו עדיין חופש בתחום והחופש הזה יקנה לכם אפשריות בחירה ויצירתיות. האיסור המוחלט גורר תחושה של חסך של חוסר צדק, חוסר ברירה או קיפוח: "כולם נהנים מהגלידה ואני לא".

במקום עוד דיאטה. צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך