תמונת הילדה שהפכה ויראלית בכל העולם

התמונה הזו, של ילדה ששולחת מבט חודר למצלמה, הפכה ויראלית ברשת בעקבות הסיפור העוצמתי מאחוריה והדיון הסוער על זהות ומגדר שהיא עוררה. הביטו עליה ותשאלו את עצמכן: האם הייתן שולחות אותה לשירותים של הגברים?

28/04/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

ביומיים האחרונים תמונה של ילדה יפה בעלת מבט חודר לעבר עדשת המצלמה הפכה ויראלית בכל העולם בעקבות הסיפור העוצמתי שעומד מאחוריה. הצלמת מג ביטון, (Meg Bitton), העלתה לדף הפייסבוק שלה פוסט אשר עורר סערה גדולה בכל הנוגע לגבולות המגדר והפך לטקסט מחאה. הפוסט החזק נולד בעקבות הצעת חוק בצפון קרוליינה, בארצות הברית, אשר אוסר על טרנסג'נדרים להיכנס לשירותים בהם יוכלו להביט על עצמם במראה ולראות את הזהות המגדרית שלהם משתקפת.

החוק, ( House Bill 2), הוא אחד המוזרים והמקוממים ביותר ששמעתי עליהם,  במיוחד כי הוא מעלים את חשיבות הזהות שהאדם מעניק לעצמו ומתייחס רק לעובדות הביולוגיות. אנחנו ב-2016 ולפעמים נדמה שאנחנו עדיין חיים בימים חשוכים.

את הפוסט שיתפו יותר מ-28 אלף איש והוא גרף כ-51 אלף לייקים ו-13 אלף תגובות. אנשים רבים קטלו את הפוסט, את האיפור שעל פניה התמימות ואת המטרה שעומדת מאחורי הפוסט בעוד אחרים עודדו, תמכו ופירגנו לילדה ולצלמת. התמונה עצמה, כפי שהבהירה זאת הצלמת, תועדה כבר לפני שנה אבל בעקבות הצעת החוק היא הפכה לרלבנטית כיום. לא יכולתי לא לשתף פה כי אמנם הסיפור אקטואלי לארצות הברית אבל הוא מעורר מחשבות ותהיות לגבי זכויות, מגדר וזהות אשר רלבנטיות גם לישראל.

כשמביטים על התמונה וקוראים את הפוסט אי אפשר לא לחשוב עד כמה חוקים הם לפעמים כה בעייתיים עבור קהילות רבות ועד כמה הם יכולים לגרום לעוגמת נפש. במקרה הזה, תמונה אחת שווה אלף מילים ולצד המילים הפוסט הופך אפילו לעוצמתי וחזק יותר.

קורי מגדר

הפוסט כתוב בצורה מתעדכנת ומעוררת מחשבה. איש לא נותר אדיש: 

"אם זו הייתה הבת שלכם, האם הייתם מרגישים נוח לשלוח אותה לשירותים של הגברים? גם אני לא. תהיו הוגנים. תהיו אמפתיים. תתנהגו כלפי האחר כפי שהייתם רוצים שינהגו כלפיכם.

פוסט שני: נראה לי שאני צריכה לערוך את הפוסט הזה. קורי היא טרנסג'נדר.

פוסט שלישי: לכל אלה שעדיין לא מסוגלים להבין, אילו היא הייתה הבת שלכם, האם הייתם מרגישים נוח לשלוח אותה לשירותים של הגברים? גם אני לא. קורי מייסון היא טרנסג'נדר. היא נולדה עם אנטומיה זכרית אבל היא מזדהה כנקבה. תחת החוק החדש, היא תיאלץ להשתמש בשירותים של הגברים ולכן, לא הייתי מרגישה נוח לשלוח אותה לשירותים של הגברים אילו היא הייתה הבת שלי. תהיו הוגנים. תהיו אמפתיים. תתנהגו כלפי האחר כפי שהייתם רוצים שינהגו כלפיכם.

פוסט רביעי: קורי עזרה עם האיפור ואני צילמתי כפי שהיא הייתה רוצה להיראות. לא עבורי ולא עבורכם.

פוסט חמישי: בלתי אפשרי לאמוד את הפוסט הזה. אני רוצה למחוק אותו כמו שאני רוצה לא למחוק אותו. החלטתי להשאיר את ההחלטה בידי אימה של קורי והיא זו שאמרה לי להשאיר כדי לעורר מודעות אז כך יהיה. חשוב לי להבהיר שאיני תומכת בטירוף הטרולינג כפי שבא לידי ביטוי בחלק מהתגובות ואשמח לתגובות חיוביות עבור קורי וכך גם בני משפחתה ירצו".

 

 

צילום: Meg Bitton
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה