קרימינל - משחק מוחות שמסתבך

האכזבה הגדולה מהסרט "קרימינל" היא השטחיות, ההישענות הבלתי הגיונית על המדע, ההתבססות הבלעדית על המוח האנושי והיעדר הנשמה מהסיפור. אבל אי אפשר לא להתרגש מהמעמד של גל גדות לצד הכוכבים הגדולים

26/04/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

"קרימינל",סרטו החדש של אריאל ורומן (אייס מן) מעמיד לכאורה במרכזו נושא מרתק ורב השראה: ניסויים בבני אדם אך הז'אנר שנע במיקס עיקש בין ריאליזם לפנטזיה ואקשן, תופס הכל אך מותיר את הצופה ללא כלום כשמערכות היחסים לא אמינות והסבטקסט רדוד אף הוא.

את ג'ריקו (קווין קוסטנר) אנחנו פוגשים לראשונה בחוף הים מביט לאופק, מעיד במונולוג תודעתי קצר שהם שיחקו לו במוח וזהו זה בלתי הפיך. משם בקאט חשוך אנחנו עוברים לבילי (ריאן ריינולדס) שאוסף תיק עמוס מזומנים ודרכון כשלפתע אנו מבינים כי מתנהל מצוד אחריו. לפני שהבנו מה ומי, בילי יספיק לעשות שיחת טלפון קצרה הביתה לג'יל אשתו (גל גדות) ובתם אמה.

אבל הכל יסתבך ומהר מאוד הוא יעבור מסכת עינויים קשה מנשוא הכוללת שוקר חשמלי באגן ובלסת (סיוט מתמשך לצופה הממוצע). בראש אגף המבצעים של ה-CIA מנסים למנוע את מותו של בילי אך מאחרים את המועד. הבעיה היא שבילי הוא היחיד שידע באופן בלעדי איפה נמצא יאן סטוק מי שמכונה ה"הולנדי" (מייקל פיט) שבידיו קוד הגישה לכל מערכות הביטחון של ארצות הברית.

גל גדות בקרימינל

בלי לערער לרגע מקבל מדען מומחה (טומי לי ג'ונס) פנייה מבכיר ה-CIA (גארי אולדמן) לבצע ניסוי על מוחו של בילי. הכוונה היא להעתיק את הידע שהיה קיים אצלו במוח למוח של אדם חי ולצורך הניסוי החיוני לביטחונה של ארה"ב משתחרר אחד האסירים המסוכנים מהכלא, עבריין מסווג שכלוא בבידוד.

אסיר זה, המכונה ג'ריקו (קווין קוסטנר), אחראי על רצח לא מודע של מספר בני אדם ואינו מביע חרטה משום שהאונה השמאלית שלו פגועה ולכן אינו חש כלל רגשות אנושיים. ג'ריקו נבחר לשמש בניסוי בשל הפגיעה הנדירה שאליה ניתן להעביר את השדרים ממוחו של בילי. משם מתחיל הסיפור או יותר נכון ההרפתקה אליה נקלע ג'ריקו, שלמעשה נושא מעכשיו את האונה השמאלית של בילי וכן ובהדרגה מגלה לצד הטבע האלים שלו את הצד האנושי שהיה טבוע בבילי. נשמע מסובך? אין לכם מושג כמה.

קרימינל הסרט

אבל הזיכרון החושי לא מגיח באחת וכך הוא מזגזג מול ה-CIA כשלתמונה נכנסות במארג דמויות נוספות המעוניינות בידע שבמוחו. משם סאגת ההסתבכויות האלימות תלך ותחריף. לכאורה סיפור שהיה יכול להיות מעובד היטב אלמלא הקלישאות שהוא נקלע אליו והדמויות הבינוניות שנאספות סביב הגיבור המרכזי ג'ריקו (שגם דמותו נוטה לקלישאות לא אמינות בעליל).

גל גדות בקרימינל

דמותה של ג'יל, שמקבלת מקום מרכזי כמפתח לרגשות הנצורים כעת באונה השמאלית של ג'ריקו, מאכזבת אף היא במשחק תפל הנוטה לבינוניות כשהמראה היפה הוא חזות הכל. ועם זאת, אי אפשר שלא להתרגש מהמעמד של גל גדות, שעומדת לצדו של קווין קוסטנר, השחקן הכובש. ולמרות ואחרי הכל, האכזבה הגדולה מהסרט היא השטחיות, ההישענות הבלתי הגיונית על המדע, ההתבססות הבלעדית על המוח האנושי והיעדר הנשמה מהסיפור.

כוכבים: 2

מרלנה - עובר בקושי. אפילו אלזה האישה הרעה ולכאורה חזקה בסיפור, מתה בסוף מוות מעליב.

הנה הטריילר:

[youtube ayJSxwWjeQA]

תמונות: יחצ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך