מד"א: אפס סובלנות להטרדות מיניות או אפס טיפול?

"אני רוצה שתרדי לי", אמר נהג האמבולנס. הצעירה, בת 18, סירבה והוא משך אותה לחדר הצדדי וכפה עליה לבצע בו מעשים מיניים. מנקודה זו, חייה התרסקו

20/04/2016
יפעת גליק קבלו עדכונים מיפעת
  • RSS

"אני רוצה שתרדי לי", אמר נהג האמבולנס. הצעירה ההמומה, בת 18, שעושה שירות לאומי במגן דוד אדום ענתה בהחלטיות שלא, מה פתאום, היא לא מתכוונת לעשות את מה שהוא מבקש. באותו רגע משך אותה לחדר הצדדי, פתח רוכסנו, הפשיל מכנסיו וכפה עליה לבצע בו מעשים מיניים. כמו נפגעות עבירות מין רבות אחרות, גם היא קפאה במקום. לא הצליחה לדבר. רעדה בכל גופה. חששה לחייה ונאלצה למלא אחר מבוקשו.

מנקודה זאת התרסקו החיים שהכירה.

*******

כמעט שלושה חודשים חלפו מאז פורסמה סדרת התחקירים שלנו בערוץ הראשון על ההטרדות המיניות במד"א ועל הטיפול הלקוי של ההנהלה בהן. לאורך כל הזמן הזה המשכתי לקבל עוד ועוד תלונות של נשים וגברים, צעירים וצעירות, חילונים ובנות שירות. הם סיפרו בפעם הראשונה מה שהחזיקו בבטן. את מה שפחדו עד עכשיו להוציא החוצה, את מה שעשו בגופן נהגי אמבולנס לפני עשר שנים, לפני חודשים ספורים. לפני שבועות אחדים. מקצתם שלחו מייל, אחרות התקשרו וביקשו להישאר בעילום שם וגוללו תקיפות מיניות בשעת לילה.

בימים האחרונים נשלחה אליי עוד הודעה כזאת. צורף לה גם מספר טלפון. מה ששמעתי מהעבר השני של הקו בשיחה ראשונית זעזע אותי עד עמקי נשמתי. אחר כך החל גם שלב אימות הסיפור, שכלל פגישות עם כמה יודעי דבר במקומות נידחים ברחבי הארץ. מפאת הצורך לשמור על סודיותם של המקורות, המכונית החבוטה שלי שימשה משרד נייד. בתוכה הם גוללו הכל:

זה קרה לפני כחודש בתחנת מגן דוד אדום באזור השרון. על פי החשד, צעירה בת 18 המשרתת בשירות לאומי שובצה באותו יום לעבודה עם ח', נהג אמבולנס נשוי ומבוגר ממנה בשנים רבות. השניים שהו בנקודת ההזנקה לבדם והמתינו לקריאות חירום. אמש, ב"מבט" בערוץ הראשון חשפנו כיצד לכאורה הכריח אותה לבצע בו מעשים מיניים. זוועה שהפכה נקודה חשוכה בזמן.

בסמוך מאוד לאירוע פגשה נהג אמבולנס מתנדב. הוא הבין שהיא במצוקה והיא פתחה בפניו את ליבה. שחזרה את כל מה שקרה לפרטי פרטים. זה טלטל אותו.

נהג האמבולנס המתנדב עשה מה שמצופה ממנו ופנה לאחראית על ההטרדות המיניות במד"א. אלא שבמקום לברר איתה את התלונה בדיסקרטיות המקובלת במקרים רגישים מסוג זה, היא הגיעה לתחנה ומול עיני העובדים שהכניסה את בת השירות הלאומי לחדרו של מנהל המרחב, שם ביקשה ממנה לספר מה קרה. אחרי השיחה הזאת כ-ו-ל-ם בתחנה כבר היו מעודכנים בפרטי האירוע ודיברו עליו.

כמה ימים אחרי היא כבר לא תפקדה לחלוטין. התמוטטה נפשית. זה שבועיים היא מאושפזת בבית חולים פסיכיאטרי. נוטלת תרופות ומטופלת.

במד"א אמנם אמרו לי שהם לא מכירים תלונות נוספות על נהג האמבולנס, אולם כשהתחלתי לברר אודותיו, הבנתי שזו לא היתה הפעם הראשונה. לפחות צעירה אחת נוספת הגישה לאחראית על ההטרדות המיניות תלונה בהיותה בת 17 בלבד. לדבריה, הוא ניסה לנשקה בכוח וגם הזמין אותה שוב ושוב להתארח עמו בצימרים. ומה קרה אז, שאלתי אותה. אחרי שהוגשה התלונה? "כלום", ענתה. "לא עשו לו כלום. נכנסנו לחדר ובשיחה בעל פה אמרו לי: 'יותר לא תעלו יחד למשמרות באמבולנס'".

המונח "כלום" עונה גם על השאלה: מה נעשה בנוגע לתלונה הנוכחית על עבירת המין לכאורה בבת השירות הלאומי?

פשוט לא נעשה עדיין כלום.

כשפניתי אליהם ציינו אמנם במד"א כי הם נוהגים במלוא החומרה ובאפס סובלנות במקרה זה, אולם כששאלתי מה פירוש הדבר נעניתי כי הנ"ל הועבר לתחנה אחרת. ועדיין הוא עובד. ועדיין עובדות לצדו מתנדבות. מקצתן קטינות.

בסידור העבודה, אגב, שעותקים ממנו נמצאים ברשותי הוא משובץ לקראת סוף החודש שוב בתחנת האם שלו.

יותר מהתרבות הארגונית במד"א מקומם אותי עוד עניין אחד: לאחר סדרת התחקירים שלנו בערוץ הראשון, זומן מנכ"ל אלי בין לוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. הוא התחייב בפני חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן לניקוי אורוות במד"א. במו אוזניי שמעתי. אלא שבינתיים מצלמות הטלוויזיה כבו, הסערה שככה. והתרבות הארגונית במגן דוד אדום? היא כנראה נמשכת.

.

** הכותבת היא יפעת גליק, כתבת תחקירים בערוץ הראשון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה