מאיזו עבדות נשתחרר בפסח השנה?

מה המצרים שלי? מהי בעצם העבדות הכי נוכחת אצלי השנה ממנה אני יכולה להשתחרר לחירות?

20/04/2016
דלית אליהו קבלו עדכונים מדלית אליהו
  • RSS

הדבר הראשון שעולה לי בראש לגבי ההגדה של פסח הוא המשפט "שבכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". אני שואלת את עצמי השנה: מה המצרים שלי? מהי בעצם העבדות הכי נוכחת אצלי השנה שאני יכולה להשתחרר ממנה לחירות.?

אצל אנשים מסויימים זו יכולה להיות התמכרות מאוד ברורה כמו סיגריות או אפילו אוכל. אני כבר המון שנים עושה את המיטב לעבוד עם עצמי (כי אם לא, על מי בדיוק אני עובדת?), להגמל מהתמכרויות, לשחרר הרגלים מזיקים ואפילו לפעמים אנשים, מהחיים שלי.

וזה ממשיך. כל שנה יש מייצר חדש שאפשר לצאת ממנו בזכות מה שעשינו בשנים הקודמות. ההתמכרות לדרמה לדוגמה היא משהו שצריך לשים אליו לב. עד כמה אנחנו חוות רגש ברמה שרק מבזבזת אנרגיה ולא מתעלת אותה. ההתמכרות הספציפית הזו, או השעבוד הזה הוא בעייני המחסום הכי גדול שלנו גם כחברה וגם כאינדיבידואלים. ואם אני וכולנו נצליח להשתחרר מהעבדות הזו הרי שעשינו צעד מאוד משמעותי השנה.

קצת כמו אוכל שהזכרתי קודם, רגש הוא משהו גם חיוני, חיובי, שיש לו תפקיד מקדם בחיים וגם יכול להיות הרסני באותה המידה, לכן אלה התמכרויות יותר מאתגרות, כי אי אפשר להפסיק לאכול או להרגיש, אבל צריך ללמוד לנהל את מערכת היחסים הזו. נתחיל מהחלק החיובי והחשוב, רגש הוא המשוב הכי חשוב שאנחנו מקבלים במסלול ההתפתחות שלנו. אנחנו מתנהלות בעולם של דואליות בין קוטב של מחסור וכאב לאחד של שפע ואושר. תמיד נרצה להיות יותר יפות ועשירות מאשר מוזנחות ועניות. יחד עם זאת, אנחנו מתפתחות גם על מסלול של למידה שלנו את עצמנו. מסלול שההתקדמות בו מאפשרת לנו לחוות עוד אהבה. אהבה במובן של יכולת לאהוב את עצמי, להיות מאושרת וחופשיה.

הרגש הוא כעיקרון מה שנותן לנו את המשוב הכי אפקטיבי להתקדמות על המסלול החשוב הזה. איך? נניח שמשהו קורה בחיים שמייצר תגובה רגשית, אם היא שלילית אזי שיש לנו עניין בלתי פתור. אנחנו חוזרות לפתור אותו, מתקיים ריפוי ואז משתחררת אנרגיה שלילית מתוכנו ויש לנו עוד חלל להכיל בו אהבה, או במילים אחרות נפתח הלב.

ובמובן שלשמו התכנסו, עניין יציאת מצרים וההגדה הפרטית שלנו, הרגש יכול להיות גם הרסני. הקוטב השלילי שלו מגיע ממקום של יצירת דרמה. לכל מערכת יחסים בחיינו, עם אנשים, אבל גם עם אנרגיות כמו כסף או אוכל יש לנו רגש. שוב, אם אנחנו משתמשות ברגש כמשוב להתפתחות אז כתופעת לוואי חיובית מערכת היחסים מתחזקת. אבל מה קורה כשאנחנו נבהלות מהרגש? בורחות ממנו? או רוצות עוד מרגש חיובי אפילו? אז אנחנו מייצרות אשליה סביבו.

לדוגמה, במערכת יחסים ישנו רגש של אהבה רומנטית, רגש מתקתק ונעים מאין כמוהו. באופן טבעי אנחנו רוצות עוד ממנו. לפעמים הרצון לעוד רגשות חיוביים יגרום לנו להאדיר את מושא התשוקה שלנו בצורה מוגזמת או להתעלם מעובדות בשטח כי עכשיו לא אכפת לנו כלום אנחנו רוצות עוד מהרגש החיובי! וזו דרמה. הסכנה היא שזו עבדות, התמכרות לאשליה. גם אם הצלחנו לזמן מה לייצר עוד רגש, אז מכיוון שאין לו בסיס במציאות מערכת היחסים אלא הוא רק הגזמה, הוא יתפוצץ לנו בפנים בסופו של דבר ובדרך יצור פערים פסיכולוגיים.

עוד דוגמה לעבדות כזאת היא העצמה של רגש שלילי. למה שנרצה להעצים רגש שלילי? מאותה סיבה שאנחנו אוהבות רכבות הרים וסרטים מפחידים. הורמונים, כמו אדרנלין נניח, מעצימים את ההתרגשות ולכן ישנה סכנת התמכרות.

השנה קריאת ההגדה הפרטית שלי מתמקדת ביציאה מעבדות האשליה וההתמכרות לדרמה לחירות הלב הטהור והרגשות הזכים. התפילה שלי היא שלכולנו יהיה האומץ הרגשי לחוות את מה שצריך ולא לברוח לחוויות שהן אשליה. זו קריאה לשלום פנימי, שהוא המפתח בעייני גם לשלום עולמי. היום בזכות פרופ עירן הלפרין ואנשים כמותו אנחנו רואים מחקרים שמוכיחים שכל הסכסוכים בעולם מקורם ברגשות שליליים מועצמים, עניינים פסיכולוגיים לא פתורים, לא חבל?

מאחלת לנו פסח מהנה וכשר, בריאות, ריפוי ואהבת אמת.

 .

** הכותבת היא  דלית אליהו בורנטין, MA מייסדת בית הספר לאימון מאסטרי אימון לחיים ובעלת תואר שני בפסיכולוגיה רוחנית. www.mastery.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה