זו הדרך המפתיעה לטיפול בחרדה

נמצאה דרך חדשה ויעילה לטיפול נגד חרדות ומחשבות טורדניות, מטפלים כבר התחילו לאמץ ככלי טיפולי את אפליקציית ''Songify'', שהופכת את המילים שלך לשירה. התוצאות לדבריהן עוזרות להפחית את כמות המחשבות השליליות ואת משמעותן

19/04/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

בעידן המודרני נראה שיותר ויותר אנשים סובלים מחרדות. הדרך להתמודד איתן שונה מאדם לאדם אבל כעת חוקרים מצאו דרך אפקטיבית להתמודד עם התקפי חרדה שיכולה לעזור להרבה מאוד בני אדם. אפליקציה בשם "Songify" הופכת את המילים שאת זורקת לאוויר לשיר דרך הסמארטפון וההמצאה הטכנולוגית הזו הפכה בקרב מטפלים לכלי יעיל במסגרת הטיפולים.

האפליקציה, אשר יצאה לפני 4 שנים, עוזרת למטופלים אובססיביים שלא יודעים בזמן נתון איך להירגע או להפסיק את המחשבות הטורדניות שלהם. האפליקציה אף גורמת להם להתמקד במשהו אחר, כייפי ומרגיע במקום לשקוע יותר ויותר בתוך המרה השחורה.

הוכח בעבר עד כמה ללמוזיקה יש אפקט תראפיוטי והנה, פסיכיאטרים מומחים כבר משתמשים בשיטה הזו ורואים לדבריהם תוצאות, כפי שפורסם ב-"The Atlantic". נקודת היסוד בשיטה הטיפולית הזו נגד חרדה, היא שכאשר את שרה את המחשבות שלך את בעצם מתנתקת מהמשמעות שלהן.

כ-90-80 אחוז מכל האנשים בעולם חיים עם העובדה שמחשבות מעיקות קופצות למוח מדי פעם אבל השאלה היא כמה פעמים זה קורה ביום. אנשים הסובלים ממחשבות טורדניות וחרדות לא מסוגלים לצאת בקלות ממעגל האובססיה והקלטת מחשבותיהם מסייעת להם להשתחרר מהן.

האפליקציה הזו יעילה בעיקר עבור מטופלים שסובלים ממחשבות חוזרות שאינן מצוקות קיומיות ממש. כלומר, אם אדם איבד את עבודתו, לשיר לא ממש יעזור לו.

בחורה שומעת מוזיקה

בני אדם נוטים לשקוע לתוך מחשבות שליליות ביותר קלות מאשר למחשבות חיוביות ומכאן שזה פתרון לא רע למי שחייבת הסחה מהירה. הוכח שבזמן המצוקה להחליט לא לחשוב על דברים רעים לא עוזר. מכאן ש"לזרום" עם המצב המנטלי כפי שהוא ולרומם אותו הוא קל יותר. "אין כפתור דיליט למערכת העצבים", מסביר פרופסור סטיבן הייז מאוניברסיטת נבאדה שאימץ את האפליקציה בקרב מטופליו, "כשאת אומרת לעצמך 'אני לא אחשוב על משהו' את מעצימה את רק כמות האסוציאציות סביב זה".

אז במקום לתת משקל למחשבות השליליות, מומלץ פשוט לשיר אותן, כאילו היו חסרי משמעות כמו שיר מטופש. עליך לחשוב שהן אמנם קיימות אבל אין להן משמעות רבה על חייך. השימוש של מטפלים באפליקציה ככלי טיפולי הוא חדש אבל שיטת הטיפול עצמה, המכונה "cognitive defusion", כבר קיימת  מזה שנים.

בזמנו פסיכולוגים היו מבקשים מהמטופלים לשיר להם את המחשבות שלהן למנגינות נפוצות. שיטות אחרות דומות, כמו לצעוק את המשפט הטורדני לאוויר עד שהוא מאבד משמעות או להדביק פתקים עם המשפט  בכל הבית, הוכחו גם כיעילים.

האפליקציה הומצאה מתוך כוונות בידוריות ולא טיפוליות אבל היא כעת זוכה לתהילה רבה בכל העולם בזכות התגלית הזו. דובר מטעם האפליקציה סיפר שהוא ידע שהאפליקציה סייעה לילדים אוטיסטים בדיבור אבל לא היה לו מושג שמדובר בכלי יעיל לטיפול נגד חרדות. האפליקציה אף הוכחה כיותר יעילה מאשר טיפולים אחרים כגון תרגילי נשימה או טיפולים אחרים במתח.

לשיר את המחשבות הפחיתו את הופעתן ועזרו להן לאבד את משמעותן. המוזיקה התחבר לחלק במוח שאחראי על כיף ועונג ופחות לחלק שמאותת "לברוח עכשיו". אז בפעם הבא שתחושו חרדה או תסבלו ממחשבות חוזרות שלא מרפות - כדאי לשיר אותן!

צילום: שאטרסטוק

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה