לא גזירת גורל: גם נשים שמתמודדות עם חיי עוני יכולות לצאת לדרך חדשה

עוד מעט פסח, אבל גם השנה אווירת החג לא תהיה שלמה, כשהסיפורים קורעי הלב יגיעו שוב לשולחננו ולכיסנו. כ-400,000 משפחות בישראל חיות כיום מתחת לקו העוני

18/04/2016
מיטל פלג קבלו עדכונים ממיטל
  • RSS

גם רבים מאלה שמוגדרים מעל הקו לא יצליחו להערים על שולחן חג כל מה שהיו רוצים. איך זה שהמספרים רק הולכים וגדלים והפערים לא מצטמצמים? מדוע תרבות מתן סלי המזון רק מקבעת את העוני ולמה חייבים (!) להעניק לשכבות החלשות הזדמנות ממשית ליציאה מהעוני, לצד תרומת סלי המזון.

עוני הוא יחסי, אם תשאלו 2 אנשים עם אותה רמת שכר האם הם מרגישים שהם חיים בעוני - תקבלו תשובות שונות. המדד המקובל הוא מדד ההכנסה לנפש ביחס להכנסה הממוצעת לנפש במדינה, אבל המציאות בשטח שונה. כשאנחנו מדברים על חיי עוני, לא מדובר בהומלסים או קבצנים, אלא בתפיסה של אדם ביחס לסביבה שבה הוא חי - האם הוא מצליח להתפרנס בכבוד? האם יש לו שליטה בחייו ובבחירותיו או שהוא רק מגיב ונתון להחלטות של אחרים? יש שיגידו שחיי עוני הם גורל, אני לא חושבת כך. גם נשים שמתמודדות עם חיי עוני יכולות לצאת לדרך חדשה, אם רק יחזירו להן את האמונה, התקווה והחלומות ויתנו להן את הכלים הנכונים.

אני שומעת המון ביקורת ושיפוטיות כלפי המשפחות העניות, אבל זה לא שחור ולבן. הנשים שמגיעות לעמותת כתף לכתף דרך מחלקות הרווחה קיבלו עד לאחרונה סלי מזון בכל חג ולפעמים בכל שבת, כי לא היתה להן ברירה. הן מובסות. עם כל הקושי והכאב - הן צריכות להאכיל משפחה וילדים. בנקודה הזו אנו פוגשים אותן ומה שחשוב לנו זה למצוא אצלן את הרצון והמוטיבציה – עליה רק להגיד "אני רוצה" ואנחנו נעזור לה להגיע למקום חדש, לחיות את החיים אחרת לגמרי.

אל העמותה מגיעות בעיקר נשים. המספרים מדברים בעד עצמם - יש יותר נשים שחיות בעוני בישראל מאשר גברים. רבות הן אמהות חד הוריות שהידרדרו לעוני, יש גם הרבה גרושות שמתמודדות עם אבות שלא משלמים מזונות ועוד. אלה נשים בודדות עם ילדים קטנים מול כל הבירוקרטיה הישראלית. הן נאלצות לעבוד בשחור, נאלצות להשאיר ילד בבית כי אין כסף למעון, נאלצות לקבל סלי מזון. ואם לא די בקשיים הקיומיים שלהן, הן גם נתונות לביקורת: 'למה היא עשתה ילדים', 'שתצא לעבוד' וכו', אבל האמת היא שאף אחד לא חסין, היא לא תכננה שכך יהיה ובינתיים והיא עובדת מאוד מאוד קשה כדי לשמור על בני ביתה ככל יכולתה.

בתהליך הליווי של העמותה אנחנו שואפים להחזיר את הנשים לחלומות שלהן. אנחנו עוזרים להן להרים את הראש מעל המים ומהדאגות היומיומיות ושואלים – מה החלום שלכן? איפה תרצו להיות בעוד 5 שנים מהיום? ומה אתן מאחלות לילדים שלכם? מהנקודה הזו של תקווה וחלום אנחנו יוצאים לדרך. בתהליך הליווי פורטים את החלומות למשימות וליעדים. המשתתפות בתהליך עושות בו עבודה אינטנסיבית וקשה, נכשלות, נופלות, ושוב מנסות ורבות מהן גם מצליחות לצאת לדרך חדשה.

העמותה מלווה אותן צעד אחר צעד במציאת עבודה, בסידור חובות וחשבונות בטיפול בקשיים עם הילדים, ובדרך נותנים להן גם סלי מזון, אם יש צורך, כדי לתמוך בהן בתהליך – אנחנו נמצאים שם איתן ובשבילן. אחרי שכולם כבר אמרו להן לא, וכבר לא האמינו בהן – אנחנו שם כדי לתת להן תקווה ובחירה בדרך אחרת, לא ממקום של ייאוש ותסכול ושל מחסור. המסר הוא שזה בסדר לקבל עזרה, תמיכה וליווי– אבל הכוח והבחירה נשארים בידיהן ואף אחד לא מגדיר ומכתיב להן מה אפשר וצריך לעשות, איפה בדיוק עליה לעבוד ואיך עליה לחנך את ילדיה.

אני מאמינה שבדרך מכבדת שנותנת כלים ממשיים להתמודדות עם הקשיים אפשר לייצר שינוי. בתחילת הדרך, לא האמנתי שאפשר לחולל שינוי ממשי בחיי אנשי השכבות החלשות, עד שראיתי משפחות המעידות על השינוי שעברו. ראיתי מספרים ונתונים שהעידו על ההצלחה. כיום אני מאמינה שהתפקיד המשמעותי שלנו הוא לתת למשפחה את סל המזון יחד עם הכלים וההזדמנות להפסיק לקבל סלי מזון בעתיד. אני גאה להוביל ארגון שמחולל שינוי אמיתי בחיי משפחות ונותן להן הזדמנות לצאת ממעגל העוני. נותן את ההזדמנות לצאת מעבדות לחרות. חג שמח לכל בית ישראל.

**בפסח הזה יוצאת עמותת כתף לכתף, שכבר ליוותה יותר מאלף משפחות, בקמפיין מימון המונים להרחבת פעילותה וסיוע ל-1,000 משפחות נוספות לעבור תהליך של הבראה.

.

** הכותבת היא מיטל פלג, מנכ"לית עמותת כתף לכתף
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה