זה המפתח למשיכה בין אנשים

בני אדם נמשכים אחד לשני מהרבה סיבות אבל כעת חוקרים מצאו את מה שלדעתם הוא המפתח לחיבור מוצלח. רמז: זה קשור לאמוציות שאתן מפגינות

19/04/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

עד היום פורסמו אינספור מאמרים על הגורמים למשיכה בין המינים. כל כמה זמן חוקרים שונים מגלים מרכיב נוסף וחשוב בחיבור בין בני אדם ולאחרונה פורסם מחקר חדש בירחון העת "PNAS" אשר מצא שאנשים נמשכים אחד לשני בהתאם ליכולת שלהם "לקלוט" את רגשות הצד השני. היכולת לקרוא את האמוציות של האדם העומד מולכן תקבע את מידת המשיכה ביניכן.

מהמחקר עולה שאם לא נצליח לקלוט את שפת הגוף, מצבי הרוח והמימיקות של פני האחר, לא נימשך אליו באותו אופן כמו למי שהאמוציות שלו ברורות לנו. "להיות בר יכולת לפענח ולהבין את רגשות וכוונות הצד השני הא תנאי הכרחי לחיבור חברתי מוצלח", אומרת ראש צוות המחקר, הפרופסורית סילקה אנדרס, "כדי לחתור לעבר מטרה משותפת, פרטנרים חייבים להבין אחד את השני ולדעת מה המניעים והכוונות של כל אחד. עליהם גם לצפות את התנהגות הצד האחר ולהתאים את עצמם אליו".

מה שעניין את אנדרס במחקר היה לגלות אם קיים מנגנון נוירולוגי הקובע את יכולת האדם לקרוא את האמוציות של האחר. במסגרת המחקר, החוקרים הציגו בפני 90 נבדקים סרטונים בהם כיכבו נשים שהביעו עצב או פחד. אחרי שהם צפו בסרטונים, הם היו צריכים לקבוע ולשפוט מה הרגישו הנשים ועד כמה הם בטוחים שהם הצליחו לדייק באבחנה שלהם לגביהן.

קייט מידלטון והנסיך

בזמן שהנחקרים ענו לשאלות, החוקרים בחנו את פעילות המוח שלהם ומשם הסיקו מסקנות מעניינות. החוקרים גילו שככל שהנחקר היה בטוח יותר בתיאור הרגשות של האישה אשר הוצגה בפניו, כך הוא נמשך אליה יותר. ככל שהנחקרים היו בטוחים יותר בעצמם ונמשכו לנשים אותן הם "קלטו", החלק במוח שמעבד את תחושת ה"תגמול" ו"המשיכה" היה פעיל יותר.

מדובר בממצאים שיכולים לעזור לנו להבין מי הם האנשים שנמשכים אלינו ולמי אנחנו נמשכים ועד כמה זה יותר מדעי ממקרי. "מה שהופך את המחקר שלנו למרגש במיוחד", מספרת פרופ' אנדרס, "היא העובדה שהבנה הדדית ומשיכה אישית תלויות בשני הצדדים - המוח הקולט והמוח המשדר מפה אנחנו יכולים לגלות עד כמה הם מתאימים".

מחקרים קודמים בתחום של משיכה הראו שפעילות המוחות של אנשים המתקשים "לקרוא את רגשות האחר" נראתה אחרת מאשר פעילות המוחות של אנשים אשר הצטיינו בכך. "אם התקשורת בין שני אנשים לא זורמת חלק כמצופה", מסבירה פרופ' אנדרס, "אין זה אומר בהכרח שהמשדר והקולט אינם מעוניינים בתקשורת אלא שאין מספיק תיאום בין אוצר המילים הנוירולוגיות שלהם".

המחקר היה קטן יחסית ולכן עדיין נותרו שאלות רבות, כגון, האם ניתן "לתקן" תקשורת ראשונית ולפתח משיכה אחר כך? והאם המשיכה נקבעת מיד ולא ניתנת לשינוי? כמו כן, עולה השאלה עד כמה המשיכה נזילה ועד כמה זה תלוי בנו? עד אז ננסה לאתר את מי שקולט אותנו.

צילום: גטי

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה