באטמן נגד סופרמן וגל גדות אחת

אם התגעגעתן לגיבורי העל האהובים ובא לכן לערער על הקיום האנושי, להילחם במפלצות ולנסוע ברכבי שרד מתפוצצים אז הסרט "באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק" הוא בשבילכן. יש בלגן בעלילה אבל לפחות גל גדות מצילה את היום!

19/04/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

"באטמן נגד סופרמן-שחר הצדק' הוא סרט המבוסס על דמויות הקומיקס סופרמן- באטמן-וונדר וומן והוא גם סרט ההמשך לסרט "סופרמן: איש הפלדה" משנת 2013. אני לא יודעת מה נכתב לפני ומה ייכתב אחרי אבל נקודת האור בסרט הארוך מידי ובעל העלילה רבת ההתפצלויות "באטמן נגד סופרמן-שחר הצדק", הוא דווקא ההיבט הפילוסופי העמוק, השזור לאורכו, זה המעורר תהייה על שאלת הקיום, היקום וכל מה שמעבר לאדם.

הסרט נפתח בילד שיוצא מאושר עם הוריו מהקולנוע. יש בבחירה הזו משהו שמערער על המציאות. אולי גם הילד הזה צפה כמו מיליוני ילדים בעולם בסופרמן? אבל התמונה האידיאלית מתנפצת כאשר טרוריסטית יורה באב ובאם. הילד הנותר ביתמותו מספיק לשמוע את האב קורא "מרתה" רגע לפני שגלגלי האש בעיניה יכבו לנצח.

הילד שמרגע זה ינסה בעיקר לברוח, ייפול ביום ההלוויה של הוריו למערת עטלפים שתפיח בו יכולות על. שנים אחרי, או במונחים קולנועיים כמה דקות אחרי, אנחנו נפגוש את ברוס ויין בעל התושייה הלוא הוא באטמן. חשוב לציין שהפתיחה קופצת בין כמה אפיזודות במקביל כי היא מנסה לשלוט על כל מטעני העבר- הידע הקולנועי- שמצויים אצל הצופה.

באמירה הזו הסרט גם נפתח: "היה זמן. מעל הזמן" או "איך שדברים נופלים. מה שנפל... נפל". מי שבקיא בכתבי הקודש יודע שזמן זו המצאה אנושית או יותר נכון מושג אנושי. האמירה "היה זמן. מעל הזמן" מעניקה תחושה שהדובר – המספר- באטמן מדבר על המימד הקולנועי בו אין זמן, בו הזמן נעצר, בו הצופה מעל הזמן. אבל אז באה הנפילה. החזרה למציאות היא מיידית והדמיון מתרחק מהקרקע ונותר כזכרון עמום.

גל גדות ובן אפלק

וכל המטאפורה היפה הזו באה אולי להספיד את סופרמן, גיבור הקולנוע האהוב, שעד לסוף הסרט הארוך יספיק לעמוד למשפט (זו לא האנושות נגד סופרמן, זה הממסד נגד סופרמן) ולקפח את חייו הנצחיים באופן לא צפוי.

ואגב, סופרמן שוב מאוהב. זה נורא יפה בעיני שגיבורי על כמו סופרמן מתאהבים.

במציאות העכשווית סופרמן הוא עיתונאי בשם קלארק ג'וזף קנט (הנרי קאביל ההורס) שאמור לסקר את חדשות הספורט אבל דברים אחרים לחלוטין מטרידים אותו. אהובתו לויס ליין (איימי אדמס)היא כתבת מוערכת ולמענה הוא נכון להגיע לכל מקום בתבל ולהציל את חייה. כמה מרגש זה לגלות בהמשך הסרט שלסופרמן יש אמא. גם לאמא של סופרמן באופן מפתיע קוראים מרתה.

האם זו אותה המרתה שילדה את באטמן ומדובר בגלגול נשמות או שזה סתם צרוף מקרים? כך או כך השם הזהה של האם מקרב את סופרמן ובאטמן, בשעת השיא של הסרט, מיריבים למצב בו כאילו היו שני אחים.

במקביל לנרטיבים של סופרמן ובאטמן, נרטבים הנשזרים ונארגים זה בזה, בלב הסרט ניצבת דמותו הפסיכופטית של לוקס לות'ור (ג'סי אייזנברג) בעל חברת לקסקורפ שמפתח נשק ביולוגי מבוסס קריפטונייט שיגרום לעולם להיפתר מגיבורי העל. לוקס הוא מעין גאון מטורף שמצליח לסובב את הממסד לטובתו בקלות שהולכת ומסתבכת. כך או כך דמותו של סופרמן מתערערת והאנושות מתבלבלת בין הטובים לרעים ותוהה האם סופרמן הוא ממחריביה?

סופרמן

ואני חייבת לעשות כאן רגע פאוזה ולציין שהתגייסות דרג הממשל ורשתות התקשורת מאוד אמינות לאורכו ורוחבו של הסרט ואולי השאלה גדולה מכדי להכיל סרט שיבטא אותה, הוא מקומם המשיחי של גיבורי העל בחיינו? הסרט מערער על יסודות הביטחון שעליהם העולם עומד ובכך שהוא הופך את העולם לשדה קרב בין הרעים לטובים, שדה קרב שהמושיעים הם מטא-גיבורים ולא בני אנוש רגילים. בכך הוא למעשה אומר לנו שהאנושות צריכה להתחיל מחדש, לשאול שאלות ולתקן.

משולש המטא גיבורים בסרט מורכב מסופרמן, באטמן (בן אפלק) ו-וונדר וומן (גל גדות), שלושתם כוכבי על שמתלבשים היטב על הדמויות וגל גדות הישראלית, משחקת בסרט הזה נפלא. אומנם כוחה בא לידי ביטוי בעיקר במערכה האחרונה של הסרט אבל כשהוא מגיע היא נותנת פייט נשי כמו שצריך.

אז אם התגעגעתם לגיבורי העל האהובים, אם בא לכם לערער על הקיום האנושי, אם בא לכם להילחם במפלצות ולנסוע ברכבי שרד מתפוצצים, אם אתם רוצים להציץ איך גל גדות כובשת את הוליווד ואם סתם בא לכם לראות את סופרמן נמס מרומנטיקה- זה הסרט בשבילכם. המון בלגן עלילתי אבל גם המון זיכרונות, צחוקים ואקשן והכי חשוב מסר, שאנחנו בני האנוש חייבים להשתפר.

כוכבים: 3.5

מדד מרלנה: עובר + כי גם לסופרמן יש אמא

מתוך הסרט באטמן

טריילר

[youtube GLTjEAWzW04 nolink]

צילום: יח"צ

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך