איך אייל גולן הפך לשר בענייני מוסר?

הזמר המפורסם ביטל את השתתפותו בעצרת למען החייל היורה מחברון אבל עדיין מטרידה העובדה שמאז ''פרשת הקטינות'' הוא רק צבר יותר פופולאריות והפך לגורם סמכות שמטיף מוסר

18/04/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

הזמר אייל גולן יופיע בעצרת למען החייל היורה והרשת כולה גועשת בעקבות הידיעה הדרמטית על כך. אפשר להבין את כל ההילולה סביבו מאחר ומדובר על אמן שמביע דעה פוליטית חורצת ולא סתם אמן - הזמר הכי מצליח בישראל. אם הייתם כאן בשנים האחרונות, בטח שמתם לב שהאיש הזה לא יורד מהכותרות לרגע. הוא כבר זכה בעבר לטייטלים הבאים: "הזמר הלאומי", "האמן שעושה הכי הרבה כסף בערב יום העצמאות", "בעלה המפרגן של הדוגמנית רוסלנה" ואיך לא, התואר המפוקפק של "ההוא שהיה מעורב בפרשת הקטינות", אותה פרשה מסריחה שהראתה לכולנו מה קורה כשמטשטשים את גבולות המוסר: כלום. כלומר, לא מה שהייתם חושבים שאמור לקרות כאשר חוצים קווים אדומים.

צוחק מי שצוחק אחרון ואייל גולן הוא זה שצוחק אחרון. באותם ימים היה נראה כי עם ישראל מזועזע מהזמר והתנהלותו המוסרית הקלוקלת. הוא לא שכח להגג איך הוא נפגע מכל החשיפה בעניין. ברשת לא הפסיקו לכתוב על איך הזמר היה חשוד בבעילה אסורה בהסכמה ובשימוש בסמים עם נערות והייתה תחושה שדעת הקהל נגדו וכי אנחנו כאזרחים מגנים את התנהלותו. הוא, להגנתו, טען שלא ידע שהן נערות ושלא עשה איתן סמים. עד עכשיו לא היה ברור מה בדיוק קרה שם אבל כן היה ברור שמשהו עקום התרחש בחדרי חדרים.

בכל הנוגע לגולן, היו עדויות אמינות נגדו אך לא נאספו מספיק ראיות להגשת כתב אישום ובסוף הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד גולן. בסופו של דבר, אביו של אייל גולן, דני ביטון, היה זה שהורשע במסגרת הסדר טיעון בשורה של עבירות מין בשתי נערות ובגירה אחת ונשלח לשנתיים מאסר. בנוסף גזר בית המשפט על ביטון לפצות כל אחת מהנשים ב-50 אלף שקלים.

גולן סיפר בתקשורת איך הוא יצא קורבן מכל זה וכיצד הפסיד מיליוני שקלים בעקבות כל החקירות אבל אני מרגישה שהוא רק הרוויח במקומות אחרים. גולן שבכל זאת היה מעורב בסיפור בדרך זו או אחרת, יצא בסוף מעל המוסר, מעל העם, מעל החברה, מעל הכל. הזמר, בעל אינספור מעריצים ומעריצות, רק יצא מחוזק מכל הפרשה המביכה. הפרשה אפילו לא מטילה צל מאחוריו. נראה כי בעיני התקשורת הוא רק מואר.

אייל גולן

אמנם גולן לא היה האורח המועדף בקרב פמיניסטיות באירועים שונים הקשורים להעצמת נשים אבל הוא כבש כל שער, כל תוכנית וכל רדיו בסביבה. הוא הצטלם עם אהובתו, הדוגמנית הצעירה ופירגן לה בכל דרך, מה שהפך אותו ל"בעל המושלם". הם הפכו ל"מאמיז" של מדורי הרכילות ולמאמיז שלנו. עד מהרה גולן הוא הפך לדמות הכי מבוקשת בתקשורת גם כשכבר אמר הכל.

אם ציפיתם שהוא יפשוט רגל, ירד מנכסיו, יאבד חצי ממעריצותיו, ההפך כנראה קרה. מה זה אומר עלינו כחברה או על הזיכרון הקולקטיבי? רק שהכל נשכח ומוסר היא מילה גסה.

כעת כולם נסערים כי הזמר עומד להופיע בעצרת ולשיר למען החייל היורה בכיכר רבין בתל אביב. ברור שזה לא נשאר שם והדיון חורג הרבה מעבר. גולן בעצם ישיר למען יותר מהחייל הספציפי הזה ולמעשה, הוא מפגין נגד צה"ל. פורסם שהעצרת בכיכר מחר היא למעשה "שיאו של קמפיין מתוזמר ומתוכנן היטב נגד הרמטכ"ל גדי איזנקוט, נגד שר הביטחון משה יעלון ונגד כל שרשרת הפיקוד של הצבא".

בעוד שהעניין הזה יכול להטריד רבים, הבעיה האמיתית פה היא הקלות הבלתי נסבלת בה הפך גולן לגורם סמכות, אדם חשוב שדעותיו משפיעות עלינו ומעצבות הלך רוח. עוד מעט יצטטו אותו לצד ניטשה ואריסטו. כחברה, אנחנו מעדיפים לשכוח פרשות מסריחות, בהן מעורבות כוכבים אהובים ובמקום לגנות אותם אנחנו דוחפים להם מיקרופון לפנים. בכל רגע נתון עם ישראל רוצה לדעת מה אייל גולן חושב ומה אייל גולן מרגיש. האם הוא שילם מחיר על משהו? נראה שרק משלמים לו יותר כדי שיופיע, יככב, יגיע ויראה לכולנו מי הבוס פה.

איני אומרת שחייבים להעניש את גולן. זכותו להופיע ולהתפרנס וכל עוד לא הורשע אז הוא חף מפשע אבל הוא לא אמור להטיף למוסר. עלינו לזכור מי מדבר בפנינו ולא להביט אליו בעיניים נוצצות. הוא לא אמור לסמל עבורנו את האיש שקם מההריסות חזק ומחוזק. הוא לא אמור להיות רק תזכורת מהדהדת שאנחנו אוהבים סיפורי "נפלתי וקמתי" ושלא באמת אכפת לנו מערכים.

מה שעצוב פה הוא שלאנשים כבר לא באמת אכפת מה באמת קרה שם, עם הקטינות והסמים לכאורה. לאנשים אכפת רק אם נותרו להם כרטיסים להופעה הבאה שלו. לצערנו, אין פרסום רע כשקוראים לך אייל גולן והמסר הוא: תסתבך, תחצה קווים מוסרים, הכל לגיטימי ונסלח כי לא מחליפים מאמי מנצח.

צילום: יוטיוב

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה