איך להתנצל נכון לפי המדע

לא מספיק לבקש סליחה, צריך לדעת איך להתנצל כדי שהצד השני באמת יסלח לנו. מתברר שיש דרך אחת מוכחת לפי המדע וכדאי לזכור אותה לפעם הבאה

17/04/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

קל לבקש סליחה אבל לא פשוט לסלוח. הסיבה נעוצה אולי בכך שאותו אדם לא באמת ביקש סליחה כמו שצריך. התנצלות היא אמנות בפני עצמה וכדאי לדעת בדיוק איך לבקש מחילה כדי שהפעולה תהיה אפקטיבית ומשכנעת עבור הצד השני. אחד הדברים הלא יעילים הוא לומר מיד אחרי שעשית משהו לא בסדר "סליחה, סליחה" ולא להתכוון לזה באמת או לא לחשוף את הרגשות האמיתיים שאת מרגישה כלפי אותו אדם.

מחקר שפורסם במאמר חדש "Negotiation and Conflict Management and Research" התמקד ב-6 אלמנטים מתוך תהליך ההתנצלות עצמו כדי לראות מה החלק הכי חשוב ומה פחות. הנה הם:

1. הבעת חרטה.

2. הסבר על מה גרם למחדל.

3. לקיחת אחריות.

4. הסבר מפורש מה קרה.

5. נתינת הצעה שתכפר על המחדל.

6. בקשה שיסלחו לך.

גבר מבקש סליחה

מהממצאים של המחקר עולה שסליחות עם כל האלמנטים האלה היו אפקטיביות יותר מאשר רק לומר "סליחה". גם עלה שחלק ממרכיבי ההתנצלות היו קריטיים יותר מאחרים. לא רבים יודעים איך לבקש סליחה באופן כזה שישיג את התגובה שרצו. הרבה טועים בפנייה ובתהליך ההתנצלות עצמו. הרבה אנשים גם לא יודעים באיזה חלק מההתנצלות כדאי להתמקד כדי שהסליחה תיקלט אצל האחר כמו שציפו.

החלק הכי חשוב בהתנצלות

המחקר מצא ש"לקיחת אחריות" היה האלמנט הכי קריטי בתהליך ההתנצלות. אנשים רבים מתנצלים ולא באמת לוקחים אחריות על מה שקרה. לפעמים הם רק מסבירים מה השתבש במעשיהם אבל נמנעים מלקחת אחריות אישית על החלק שלהם. במקרים אחרים הם מביעים קצת חרטה ואז אומרים "סליחה".

במחקר הניחו שזה קורה כאשר האדם אשר ביצע מעשים איומים התקשה להודות בהם ולקלוט שהוא באמת עומד מאחוריהם. אבל אם הוא לא יודה בחלקו, הסליחה לא תהיה שלמה ויעילה באמת. אז חשוב לזכור: לא ניתן לבקש סליחה אותנטית בלי המרכיב ההכרח הזה - לקיחת אחריות למחדל. כולנו יודעות שזה קל לומר "סליחה" אבל זה קשה להתכוון לזה באמת.

קל לזרוק מילים יפות לאוויר אבל חובה להראות חרטה אמיתית והבנה של הדברים.

החלק השני הכי חשוב בהתנצלות

מהמחקר עלה שהחלק השני החשוב בהתנצלות הוא "נתינת הצעה לתיקון הנזק". כן, לא מספיק להגיד סליחה ולקחת אחריות, המטרה היא לתקן את הנזק שנעשה לצד השני והדרך היחידה לעשות כך הוא לתת פתרון.

בלי הצעה ממשית, כל ההתנצלות לא באמת השתלמה לאחר ורק את הרגשת טוב כשביקשת "סליחה".

המרכיב האחרון והמשמעותי בתהליך ההתנצלות הוא בקשת הסליחה עצמה. הסיבה נעוצה בכך שמדובר באקט קל לזרוק מילים לאוויר. אין בו השקעה או חשיבה מעבר. שווה לזכור שהתנצלות אמורה להתמקד באדם אשר פגענו בו ולא בעצמנו. אם לאדם חשוב יותר לבקש סליחה מאשר לפתור את הבעיה אז הוא לא באמת מתנצל מכל הלב.

צילום: שאטרסטוק

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה