צעצועים עושים באהבה

הם מחייכים ואנחנו נמסות. צעצועים זה הכיף שלהם ושלנו, אבל הם גם הרבה מעבר. מה את צריכה לקחת בחשבון כשאת בוחרת צעצוע?

12/04/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

צעצועים זה הכיף שלהם ושלנו, אבל הם גם הרבה מעבר (צילום: שאטרסטוק)

נועה היתה מכורה לצעצועים עוד לפני שהיו לה ילדים. המרוויחים הגדולים היו האחיינים שלה, וכשנולד יורש העצר הראשון כבר חיכתה לו פמליה מכובדת של בובות, דינוזאורים, ושאר חיות, שקיבלו את פניו כשנכנס לראשונה לביתו החדש.

גם אחרי שילדה, לא היה שבוע שלא עמדה לפחות פעם אחת מול מדף עמוס ביצורים צבעוניים ופרוותיים, ואפשר לומר בוודאות שהיא נהנתה לקנות אותם לא פחות מאשר הילד עצמו נהנה לשחק איתם (לפחות עד לרגע שהיא היתה דורכת עליהם יחפה). מה שמשך אותה היה הסיפור שמאחורי הצעצוע, מהסוג שרק המותגים הגדולים יודעים לספק, ועבור התחושה שהיא קונה צעצוע שהוא גם מהנה, גם מפתח, וגם מיוצר על ידי חברה איכותית, היא היתה מוכנה לא פעם להשקיע יותר.

מבחינתה של נועה ושל כל אם אחרת, צעצוע טוב הוא קודם כל מהנה, אחד שמעורר אצלך את הרצון לגעת בו, להרים אותו ולהפעיל אותו. מהנקודה הזו אפשר למדוד את התרומה של הצעצוע על ההתפתחות של הילד, שבאה לידי ביטוי בפיתוח הדמיון ומיומנויות אחרות כגון ישיבה, קשר יד עין או מוטוריקה.

הסוד בבחירה של צעצוע אחד (אם תצליחו להתאפק) מתוך אינסוף אופציות מפתות הוא לבחור את זה שמותאם בצורה מושלמת לילד בהתאם לגילו, למצבו ההתפתחותי ולאופי שלו. קבלו כמה טיפים שיעזרו לכן לעשות את זה:

1. הגיל הוא לא רק המלצה

סט משחק לבני 3 חודשים ומעלה מבית BATTAT. לפיתוח חוויה חושית, ומעודדים חקירה בפה וביד  (צילוםן: יח"צ שילב)

טיפ מספר אחד: התאימי את הצעצוע לגיל.

נכון, הילדים של כולנו גאונים ומפותחים לגילם, אבל יש משמעות נרחבת להתאמה של הצעצוע לגיל הפיסי – גם מבחינת ההנאה שבמשחק וגם מבחינת הערך המוסף.

ההבדל ההתפתחותי בין תינוק בן שנה ותינוק בן שמונה חודשים משמעותי מאוד, ולכן חשוב להתאים בין הצעצוע לגיל.

לכולנו יש את הרצון והיצר לדחוף אותם קדימה, אבל חשוב לקחת בחשבון שחוסר יכולת קוגנטיבית או פיזית לשחק עם המשחק יכולים לגרום לחוסר עניין ואף לתסכול, שיכול לגרום לצעצוע להיות מנודה גם בשלב שבו כבר יתאים.

2. התאימי את אופי הצעצוע לאופי התינוק

צעצוע נתלה לעגלה או למושב הבטיחות, כדרים במרקמים שונים לחקירה ביד ובפה. לבני שלושה חודשים+ (צילום: יח"צ שילב)

חשוב לשים דגש לקצב התפתחות התינוק ולאופי שלו.

בשלב הסקרנות, בו מתחילים לזחול, לגלות ולהתעניין במתרחש מסביב, צעצועים מסויימים יתרמו לפיתוח החושים וההבנה וצעצועים אחרים יהפכו לפחות רלבנטים.

לדוגמא, אם תינוקך גילה את קסם הזחילה ומעוניין להתקדם במהירות לעבר המגירה רק כדי לפזר את תכולתה ברחבי הסלון, זה בהחלט שיקול שיש לקחת כשאת מפנקת אותו בצעצוע חדש.

צעצועי התאמה או פאזלים למשל, יתאימו לו פחות בשלב זה וצעצועים מוסיקליים יתאימו יותר.

3. בטיחות

קוביות רכות לבני חצי שנה עד שנה. צבעוניות ורכות, בטוחות למשחק במים ולחקירה בפה (צילום: יח"צ שילב)

גם בזמן שאנו כל כולנו איתם, תשומת לב של 100% כל הזמן היא פשוט לא עניין ישים, וגם 7 עיניים לא יספיקו כדי לספק להם הגנה מוחלטת. כולנו מכירות את זה ששנייה אחת של היסח דעת יכולה להסתיים בנפילה, מכה וכו'.  ולכן אחד השיקולים החשובים הוא להקפיד על צעצועים בטוחים שישלימו את ההגנה.

בעניין הזה אין פשרות: את מבחן הסף עוברים רק צעצועים ומשחקים בעלי תו תקן ישראלי, ממשווק מורשה וממותגים וותיקים הנמצאים תחת פיקוח רגולטורי ועורכים מבחני בטיחות למוצריהם.

שימו לב כי הצעצועים לא מכילים פריטים זעירים שעלולים להיבלע או להישאף. לגבי חרוזים, שרשראות חוטים וחבלים ודאו שהם עשויים מחומרים עמידים שלא יכולים להיפרם, ובכלל עדיף לאפשר משחקים מהסוג הזה רק בהשגחה ובליווי מבוגר.

4. גיוון

גיטרה כלבלב: לפיתוח היכולת המוסיקלית ומוטוריקה עדינה, מעוצבת ככלב חמוד ואפילו נובחת (צילום: יח"צ שילב)

הבן שלך אוהב רק מכוניות, והבת של השכנה לא מוכנה לשמוע על משחק שלא כולל נסיכות? הגיוני. לכל ילד יש העדפות משלו, כבדו את  ההעדפות שלהם וזכרו שהם אנשים קטנים עם אופי ורצונות עצמיים. מצד שני, אל תוותרו על גיוון: העניקו להם מגוון צעצועים שעונים על צרכים התפתחותיים שונים, ונסו לתמרץ אותם לשחק גם עם אחרים. דרך טובה לעשות את זה היא להתחיל בעצמכן ולהזמין אותם להצטרף.

קוביות למשל, יעזרו לילדים לפתח את תפיסת המרחב שלהם, להכיר ולהיחשף לצורות שונות ולפתח את הדימיון. כלי נגינה יעזרו לילדים לפתח את האינטליגנציה המוסיקלית שלהם, להכיר שירים חדשים ולשפר את המוטוריקה העדינה.

5. עכשיו הזמן לשחק

זמן משחק הוא החלק הכי כיפי של היום ויש לו חשיבות רבה. פני לו זמן בסדר היום, ממש כמו זמן לאכילה ולשינה. כדי להפיק הנאה ולמידה משעות המשחק, כדאי לתזמן את המועד לזמן שבו הם שבעים, ערניים ופעלתניים. תינוקת עייפה ורעבה לא תרצה לשחק. כאשר זמן המשחק מנוצל היטב התינוקות יספגו את היתרונות ההתפתחותיים מהמשחק, וייהנו מכל רגע. וכשהם צוחקים ונהנים, אנחנו נמסות.

6. בכל פעם צעצוע אחד

כדורי חישה לבני ארבעה חודשים+: כדור גדול וחמישה כדורים קטנים מתפרקים במרקמים שונים ומחומרים שונים (צילום: יח"צ שילב)

כמו כל זוג הורים נלהבים גם הבית שלכם בוודאי מלא בצעצועים, וכמו כל זוג הורים שמביטים בתמיהה בבן, שבחר לשחק דווקא בבקבוק ריק שרציתם לזרוק לפח אתם לא מבינים - למה כל הצעצועים האלה אם אתה לא משחק? אז לכל ההורים הסקרנים או המבולבלים הסיבה היא פשוטה -  לתינוקות וילדים סף גירוי נמוך בהרבה מזה של מבוגרים, הצפת חדר המשחקים או פינת הפעילות בצעצועים יכולה ליצור מצב של גירוי יתר וחוסר יכולת להתמקד. בשעת משחק בחרו בכל פעם צעצוע אחד או שניים לשחק בהם והבקבוקים יישארו בצד, עלינו.

7. לכל ילד העדפות משלו

פעלולן פופקורן לבני חמישה חודשים+: לפיתוח חושי השמיעה והראייה ולפיתוח מוטוריקה עדינה (צילום: יח"צ שילב)

אתן זוכרות איך בילדות אהבתן לשחק בקלאס וגומי, או איך הייתן משוגעות על ברביות, וזה פשוט לא נתפס שהילדים שלכם מעדיפים ספרים, או יכולים לשבת שעות על פאזל. נכון שחשוב לגוון לילדים, אבל הקפידו להתחשב בבחירת הילדים. כל ילד הוא עולם ומלואו ויש הבדלים רבים בין ילדים. החל מטמפרמנט ועד לקצב ההתפתחות. לפעמים לוקח זמן עד שנוצר חיבור והבנה ויכול להיות שבעוד שבוע, בעוד חודש, הם יביעו עניין במשחק הזנוח וירצו לשחק דווקא בו.

BATTAT – איכות לצד אחריות חברתית

המותג הוותיק BATTAT, מגיע בימים אלה לסניפי שילב. החברה המנוהלת ע"י משפחה יהודית קנדית, מחזיקה באג'נדה חברתית וסביבתית המציעה צעצועים במחירים נגישים תוך הקפדה על איכות, אסתטיקה וערכים התפתחותיים וחינוכיים.

צעצועי המותג מיועדים לתינוקות ופעוטות מגיל 3 חודשים ועד חמש. לכל גיל מותאמים צעצועים התואמים את ההתפתחות הקוגנטיבית והגופנית של התינוק.

מוצרי החברה ידועים כבטוחים במיוחד בזכות תקנים קפדניים שהחברה פועלת על פיהם, הם מיוצרים בשיטות שאינן פוגעות בסביבה ורובם ניתנים למחזור. את מוצרי המותג תוכלו למצוא בכל סניפי רשת שילב.

בנוסף, בטאט פועלים בשיתוף פעולה עם הארגון "Free The Children" החל משנת 2009, במסגרתו נתרם חלק יחסי ממכירה של כל צעצוע ישירות לארגון, אשר פועל משנת 1995 ודואג לבניית בתי ספר ולחינוכם והשכלתם של יותר מ-55,000 ילדים בשכונות מצוקה ברחבי העולם.

לצד התרומה החברתית, שיתוף הפעולה מעניק חוויית קניה בדמות רכישה של צעצוע איכותי שתורם לילד שלך וגם לילדים אחרים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך