מי יאהב אותי עכשיו?

דווקא בידיים המיומנות של האחים היימן, שאינם דתיים, נשזר סיפור קורע לב על משפחה דתית שמסופר בקוהרנטיות מופלאה ונוגע בנימי הנפש העדינים של הצופה. "מי יאהב אותי עכשיו" הוא מסמך נוקב לחברה, ללאום ולדת

11/04/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

סרטם החדש של האחים היימן הוא פשוט דוקומנטרי טוב ואיכשהו, בשנים האחרונות, הסרטים שלהם אף פעם לא מאכזבים אותי ואפילו גורמים לי להתאהב בז'אנר הזה למרות שבאופן טבעי אני שייכת יותר למפלגה של הדמיון. אז איך לוקחים משפחה דתית בת 9 נפשות מקיבוץ שדה אליהו ומספרים את המורכבות שלה באמצעות הדמויות הבולטות? הולכים אל הקיצון - אל הבן שסרך, שיצא מהארון שעזב לבריטניה שחי על שרימפס ומזמר במקהלת גייז מקומית.

על הדרך נגלה גם שהוא נשא HIV או במילים אחרות, שמחלת האיידס נותנת בו אותותיה.

סרט מי יאהב אותי עכשיו

צפיתי בהרבה סרטים על השסעים בחברה הדתית בשנים האחרונות ואיכשהו אף אחד מהם אף פעם לא הצליח להיות מדהים. גם כשסרט מסוים ריגש הוא לעיתים אכף את הביקורת, לא בעט בפרות הקדושות ונשאר מוגן בשדה הסרטים ה"נחמדים". אבל דווקא בידיים המיומנות של האחים היימן, שאינם דתיים, נשזר סיפור קורע לב על משפחה דתית שמסופר בקוהרנטיות מופלאה ונוגע בנימי הנפש העדינים של הצופה ועל אף היותם במאים לא דתיים, הם מצליחים לשים את המצלמה על הנקודה, להאיר אותה ולהראות את המורכבות של הדת ואת יחסיה האמביוולנטיים כלפי כל מי שבוחר לחיות את חייו בחוקת הגויים.

הסרט משלב דילמות אישיות, דתיות ולאומיות. הוא מציף טרגדיה ושואל מה קורה כשהקשר בין עולמות, נכפה בגלל קרבה משפחתית, קשר דם? ומה קורה שהדם שמחבר ויוצר את הקשר הוא דם חולה? ובכלל, איך מתמודדים עם ביקורת דו כיוונית? עם השקפות עולם סותרות?

בשביל סער מעוז, הבן הבכור של משפחת מעוז ולמעשה, גיבור הסיפור, החיים הם התנסות אחת גדולה. בעיניים של משפחתו ההתנסות הזאת היא התאבדות, השתחררות מהגורל היהודי או כדברי אביו "מה לעשות שהעולם הוא לא פאב אחד גדול"? או "תפוס לך בחורה ותהיה גיי". האב שהוא האבטיפוס של האתוס הישראלי ויתרה מכך צבאי-ישראלי, נאלץ להתמודד עם המציאות שבחר בנו שלמעשה מרד בכל הערכים שהוא גדל עליהם. הסרט מציף שאלות רבות של בחירה, גורל והתמודדות ועושה זאת בדרך חכמה ומרתקת ומתוך רצף סיפורי שלם ומעורר עניין.

סרט מי יאהב אותי עכשיו

כך למשל, סער מוצא נחמה במקהלה הגאה של לונדון שנפגשת בכנסייה נוצרית ואת דגן אחיו בישראל זה מקומם על סף מרתיע. המצלמה נעה על קו ישראל, לונדון, נעה בין תרבויות ותפיסות עולם, לעיתים מחברת בינהן לעיתים מעמתת אותם. המקהלה הגאה של לונדון מוסיפה המון צבע לסיפור. סט גברים שונים כל כך בתזמורת אחת, שהקולות השונים בה יוצרים הרמוניה ולשם בדיוק הסרט מנסה להוביל ואולי זהו גם המסר הטבוע בו - למרות שהקולות שונים יכולה להיות הרמוניה.

"מי יאהב אותי עכשיו" הוא מסמך נוקב לחברה, ללאום ולדת. מסמך שבעקבות הצפייה בו כל אחד שבוחר אחרת וניצב בפתחן של דילמות, צובטת בו השאלה, מי, למרות הכל ואחרי הכל, מי למרות הטעויות, המעידות והגאווה, מי יאהב אותי עכשיו? גדלותו של הסרט בכך שהוא מצליח להעביר את השאלה לקהל ולא מותיר אותה אצל הגיבור ואולי זאת גם ההברקה.

כוכבים- 5

מדד מרלנה- עובר+ בכל זאת הקשר האימהי חזק לאורכו ורוחבו של הסרט.

הנה הטריילר:

[youtube t6WnGpRHmno nolink]

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך