ניתוח שפת הגוף של ענבל אור

נדמה שככל שפרשת ענבל אור הולכת ומסתעפת כך גם שפת הגוף שלה הופכת למסורבלת. אז מה אומרות תנועות עיניה, דמעותיה ולמי היא חשה בוז?

11/04/2016
מעיין בשן קבלו עדכונים ממעיין
  • RSS

ניתוח שפת הגוף של ענבל אור, על פי הראיונות האחרונים שנערכו עימה בתקשורת ובעיקר הראיון המדובר שקיימה לאחרונה בחדשות ערוץ 2 , מעורר מחשבות רבות. לאורך השבוע כולו, לא פסקו להגיע אליי הודעות ומיילים של חברים, מכרים ואנשים שאני לא מכירה, שהתעניינו בדבר אמינותה של ענבל לאורך הריאיון כולו.

אחרי עשרות טלפונים והודעות ולאחר שהתבקשתי לנתח את הריאיון בתוכנית רדיו, וכמעט בכל שיחה אליה נקלעתי בשבועות האחרונים, החלטתי שכדאי לשתף את הניתוח המקצועי שלי ברבים.

ראשית, אני חייבת לציין כי הסיפור של ענבל אור נגע לליבי באופן אישי, אך לא מהצד של "סינדרלה", אותה אישה חסרת כל שגדלה בבאר שבע וצמחה והפכה למיליונרית בעשר אצבעות (כפי שהיא מתארת), אלא דווקא מצידם של אותם רוכשים, לקוחותיה, ששמו את כספם על קרן הצבי, בתמימות אין קץ ובאמונה אחר חלום נכסף שמכרו להם.

ענבל אור בחולצה ורודה

הסיבה שבחרתי להתמקצע וללמוד לעומק את נושא שפת הגוף, נבעה מ"עקיצה" כלכלית כואבת של רואה חשבון, שגנב את כספי וכספי בן זוגי בשיטתיות ובחכמה רבה . אני, שרציתי להאמין לכל הטוב שאותו רואה חשבון הציע, הלכתי שבי אחריו. על אף ספקות רבות שהידהדו בי, לאורך כל הדרך, תחושותיי הפנימיות, כלומר האינטואיציה שלי, צעקה לי לא פעם ולא פעמיים אך עדיין בחרתי להאמין לסיפורים ולהבטחות קסומות.

אז איך זה קורה?

הנטיה של כולנו, בלי יוצא מן הכלל, היא להישען על ההיגיון, על השכל. בעידנים קודמים היינו עסוקים בהישרדות ומאחר ולא היתה לנו חלופה אחרת, נשענו על האינטואיציה, על הבסיס ההישרדותי שדאג להעניק לנו הבורא. כיום, בעידן הסמרטפונים, הנתיבים הכפולים, האינטרנט וטירוף הטכנולוגיה, אנו מחפשים את התשובות בידע נרכש, בעובדות מוחשיות ומתעלמים יותר ויותר מהאינטואיציה ופה טמונה הטעות!

שפת הגוף היא האינטואיציה בשיא הדרה. החושים שלנו קולטים המון אינפורמציה מהסביבה, עוד הרבה לפני שהמוח מצליח לעבד את הנתונים ומייצר תחושה פנימית רגשית שברוב המקרים,  כ – 95% עפ"י מחקרים, הינה נכונה. כלומר, אדם יודע אם זה העומד לפניו מספר לו סיפורי אגדות או מתכוון לכל מילה שאומר.

אני חייבת לסייג ולציין כי שפת גוף משקפת את האמת הפנימית של אדם. את תחושותיו ורגשותיו האמיתיים ולעיתים גם את מבנה האישיות שלו ולכן, אתייחס רק לעובדות המשתקפות מתוך שפת גופה של ענבל אור בראיונות הטלוויזיוניים שנערכו עימה. עובדות שבחרה לא לחשוף.

בבואי לבחון שפת גוף של אדם, אני למעשה עושה קישורים וחיבורים בין הסיטואציה בה נמצא אותו אדם, לבין המלל המילולי והמלל הבלתי מילולי.

ענבל אור

בדקות הראשונות לראיון, כאשר ענבל אור מדברת על הגעתם של בלשים וחוקרים למשרדיה, ולאחר מכן על כך שלא נתנו לה לדבר עם 4 בנותיה, זולגות דמעות מעיניה לשבריר של שנייה ומבטה מופנה לכיוון שמאל מטה. העיניים הם האיבר היחיד בגופנו שלא ניתן לשלוט בו מאחר ותנועות העיניים מופעלות ומונעות ע"י תת המודע.

כשאדם מסתכל שמאלה למטה, המשמעות היא שהוא מתחבר לרגשות עמוקים, בדרך כלל שליליים ואכן כשענבל אור מדברת על הסיטואציה בה היא נשברה, כאשר הגיעה למשרדים וראתה כ-30 חוקרים, סיטואציה בה נלקחו לה הטלפונים והיא לא יכלה לדבר אפילו עם בנותיה, מדובר באמת צרופה.

מספר שניות אחר כך, גיליתי מיקרו הבעה של בוז וכאן ברור שהיא בזה לאותם חוקרים ולאותה סיטואציה שהיא נקלעה אליה, מה שמצביע על חוסר לקיחת אחריות אמיתית למעשיה. הרגע בו נראתה ענבל אור "לוקחת אוויר" באופן מוגזם, בערך אחרי דקה ו 11 שניות מרגע תחילת הראיון,  אמנם נראה כמו הצגה, אך זו איננה הצגה. רגע זה נובע כתוצאה מתחושת חנק, קושי לנשום ובניסיון להראות חזקה ולעמוד באותה הצגה של "האימא, האישה החזקה שלא נשברת".

אותו בכי שנחשפנו אליו בראיון עימה, הוא אכן אמיתי ומשקף את תחושותיה של ענבל למצב אליו נקלעה.

כמובן שזוהי תחושתה האובייקטיבית מזווית ראייתה שכן לטעמי המקצועי, פה טמון המכשול האמיתי. מדובר בבחורה נרקיסיסטית, שתפיסת המציאות שלה בעייתית. היא אכן מאמינה בכל ליבה כי נעשה לה עוול והיא אכן מאמינה בכך שבנק מזרחי פעל בכדי לפגוע בה באופן אישי ושנעשה לה רצח אופי.

אך עם זאת, ניתן לזהות כיצד מעוותת ענבל את המציאות וברגעים אלו בהחלט מצאתי עובדות ברורות לשקר. כשהמראיינת שואלת אותה על מאות לקוחות ששילמו על דירות שהובטחו להם, ענבל עוצמת עיניים לשבריר שנייה. הדבר מעיד על כך שהיא מתכחשת לעובדה זו, לא רוצה לשמוע או לדעת.

תוך מענה, מנסה ענבל להסביר כי תחזיר ולא תפקיר אף לקוח – במילה "כולם" ניתן לראות כי עיניה נעצמות. מיקרו הבעה זו מעידה  על שקר, העיניים הן ראי לנפשו של האדם ולכן אדם משקר יעצום את עיניו או יוריד את העפעפיים ל"חצי התורן", בכדי להסתיר את האמת הפנימית שלו. בדקות האחרונות לראיון מדברת ענבל על כך ש"הבנק ישלם" – היא מתכוונת לכל מילה שהיא אומרת. היא מביעה איום גלוי בשפה המילולית אך גם בשפה הבלתי מילולית, בה היא חושפת שיניים, מרימה את הראש כלפי מעלה ומשתמשת באצבע המורה של יד ימין, בתנועת איום ברורה.

מצרפת כאן את סרטון הריאיון המנותח, שווה לצפות בו וללמוד את הלקח . כולי תקווה שלא תמצאו עצמכם חסרי אונים כמו אותם לקוחות של ענבל אור, באף עיסקה או סיטואציה שתימצאו בה.

 הכותבת היא מעיין פולק בשן, מומחית לשפת גוף

צילום מסך
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה