סודות האמהות הפריזאיות

הפריזאית דוגלת בכמה שפחות ילדים, היא לא טורחת להתחתן עם אבי ילדיה, היא הופכת לאמא מאוחר יחסית לגילה ורק לקראת גיל 30 יולדת את ילדה הראשון כדי להספיק ללמוד ולהגיע לקריירה, או כפי שמנסחות זאת הפריזאיות: "כדי להספיק לחיות".

03/04/2016
מאיה גז קבלו עדכונים ממאיה
  • RSS

חזרתי מצרפת לישראל כדי ללדת את בני הבכור. אחרי ההתרגשות של הלידה, ההתאוששות וההכרות הראשונה עם הילד המקסים שזכיתי בו, פנתה אלי האחות וביקשה שנתכנן את השהות שלי במחלקת היולדות. "תגידי לי איך את רוצה להתעורר כדי להניק את החמוד?" והוסיפה: "שאנחנו נעיר אותך או אולי תשימי שעון?"

"אל תעירו אותי" נבהלתי, "אני אימא שרוצה לישון".

האחות פערה זוג עיניים מופתעות ואמרה בטון תקיף: "זה חשוב שתניקי את התינוק שלך".

"אני יודעת ואני בהחלט מתכוונת להניק אותו" עניתי לה, "אבל תהיה לו אימא הרבה יותר טובה אם היא תישן בלילה."

הגישה הזאת, שפחות מקובלת בארץ, היא חלק מהגישה הכללית של החיים הטובים שמאפיינת את הפריזאים. האמהות בפריז שונה מהאמהות במקומות אחרים בצרפת ויתכן שזאת הסיבה שלפריזאיות יש בממוצע פחות ילדים. החברה מעודדת את הצרפתים לילודה מוגברת בעזרת קצבת ילדים נדיבה (כ-800 ₪ לחודש עבור כל ילד), אבל אפילו המענק הזה לא ישכנע את הפריזאיות לוותר על אורח החיים הרגוע והמפנק שלהן.

הפריזאיות לא מתביישות לדבר בקול רם ולומר שיש להן זכות להזין את האינטלקט ואת הגוף גם כשהן הופכות לאמהות בסגנון גישת "האמא במרכז". הן מודות שההריון הוא לא בהכרח מקבץ הרגעים המהנים ביותר בחיים, כשהגוף השמור והמוקפד משתנה. לא, לא כולן אוהבות את זה.

הפריזאית דוגלת בכמה שפחות ילדים, היא לא טורחת להתחתן עם אבי ילדיה, היא הופכת לאמא מאוחר יחסית לגילה ורק לקראת גיל 30 יולדת את ילדה הראשון כדי להספיק ללמוד ולהגיע לקריירה, או כפי שמנסחות זאת הפריזאיות: "כדי להספיק לחיות".

מאיה גז

איך נראית אמהות בפריז ומה הן עושות כדי להקל לעצמן את החיים?

1. ההריון: הפינוק של הפריזאית מתחיל כבר בתקופת ההריון. הפריזאית יוצאת לחופשת לידה בחודש שביעי. היא עוברת אין ספור בדיקות אצל רופאים פרטיים וכולם מתבצעים על חשבון קופת המדינה. הרופא הפרטי שלה יפנק אותה במרשם גרבי לחץ אופנתיות וצבעוניות בדגמים שונים -  דבר שיאפשר לה להסתובב בתקופת ההריון עם רגליים של דוגמנית וימנע הופעת דליות.

2. הלידה: בפריז יש קרוב ל-32,000 לידות בשנה ומחצית מהן מתקיימות בניתוח קיסרי לפי בקשת האם. המנתחים מקפידים על חיתוך קיסרי קטן. אחד מהם הסביר לחברתי הפריזאית את הסיבה:"כדי שתוכלי לשוב וללבוש ביקיני". אחרי הלידה נחה האם במשך שבוע בבית היולדות שם מפנקים אותה כמו שרק הצרפתים יודעים לפנק. האמא הטריה ישנה לילה שלם משום שאיש אינו מכריח אותה לקום ולהניק את התינוק. הצוות בבית היולדות יודע שחשוב לאפשר לה עוד חמישה לילות של שקט ומנוחה כדי לצבור כוחות לקראת האמהות החדשה.

3. זמן איכות עם בן הזוג: כבר כילדה למדה הפריזאית שהוריה זקוקים לאויר לנשימה. את מה שחונכה אליו מילדות היא מטמיעה גם לילדיה. יש אמהות פריזאיות שמרגילות את ילדיהם מרגע לידתם, לזמן איכות מצומצם- כלומר, הן מאמנות אותם לא לראות את אמא באופן רצוף ושולחות את הילדים לסבא וסבתא או משאירות אותם עם מטפלת או בייביסיטר. התרגול מתחיל מיד לאחר הלידה. הפריזאיות מאמינות בעזרה וכמה שיותר. הן מזמינות בייביסיטר בימים קבועים על בסיס קבוע כי "אמא ואבא זקוקים לזמן משלהם". הילדים גדלים לתוך השגרה הזאת ולא מוצאים בה דבר פסול, משום שהזמן בו הם נמצאים עם הוריהם ממוצה עד תום. חברותי הפריזאיות האמהות הציעו לי רק דבר אחד כשהייתי בהריון-תחפשי ותמצאי כבר עכשיו בייביסיטר קבועה.

4. זמן איכות לבד: שלושה חודשים אחרי הלידה יכולה הפריזאית להכניס את התינוק שלה ל"מעון". אפשר לדמיין שלא אמהות רבות יפרדו בקלות כזאת מילדיהם. טעות. רשימת ההמתנה למעונות היא בלתי נגמרת ורק אלה שרואות עצמן ברות מזל זוכות בכך. בזמן הפנוי של חופשת הלידה הפריזאיות משקיעות בלחזור לעצמן. בצרפת יום רביעי הוא יום חופש מהלימודים ואת הזמן האבוד עם הילדים הן משלימות ביום הזה.

5. אימא אופנתית-תינוק אופנתי: האמהות הפריזאיות מקפידות שילדיהן יראו נהדר. לא בכדי יצרו חברות יוקרה כדיור ליין לילדים. הפריזאיות רוכשות בגדים תואמים לעצמן ולילדיהן. המותג הנחשב ביותר לתינוקות ולילדים בצרפת הוא "בונפואן" (http://www.bonpoint.com/) וניתן למצוא אותו גם בארץ (בחנויות בבט). תיק העגלה החביב על הפריזאיות הוא תיק בסגנון "בוהו-שיק" של Pink Lining שניתן למצוא בארץ בחנויות "בייבי סטאר". הפריזאיות נוטות לבחור דגמים שיוכלו לשמש אותם מאוחר יותר גם כתיק שיקי לבריכה או לים.

6. מה עושים עם הילדים? פריז אינה עיר ירוקה, היא עיר גשומה מאוד. למעט כמה פארקים, לא ניתן למצוא בעיר באפור מתקנים רבים שמיועדים לילדים. אז מה עושים בפריז? מצטרפים לפעילויות של מבוגרים. בכל יום אחר הצהרים אפשר למצוא אמהות במופעי קרקס או במוזיאונים, שם יש פעילויות מיוחדות לילדים. גם בישראל מציעים המוזיאונים פעילויות מיוחדות לילדים וזה הזמן להנות עם הילדים ממופעי "קרקס פלורנטין" עירוניים (ללא בעלי חיים) ממש כמו בפריז.

תיק עם פינגווינים

ד"ר מאיה גז היא אימא ישראלית-צרפתייה. היא מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" וחושפת בהרצאותיה פן לחייהם המסקרנים של הצרפתיות והצרפתים. mayaguez.co.il

צילום: גילי חן, "בגוף ראשון"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך