''העמק'' - ביקורת סרט

סרטה של הבמאית סופי ארטוס עוסק בקבוצת מתבגרים הנעים בין גישוש וחרות פנימית לבין פחד מסרס שמונע מהם תום, שלווה ושמחה. ''חוט הפמיניזם שזור בסרט ועובר כמסר חד וברור. ניתן ללמוד בו על חולשתם הדומה של גברים שונים''

03/04/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

"עמק", סרטה של סופי ארטוס, עוסק בקבוצת מתבגרים הנעים בין גישוש וחרות פנימית לבין פחד מסרס שמונע מהם תום, שלוה ושמחה - אותם דברים שמובילים באופן טבעי לחרות ובסרט הזה אינם. "עמק" הוא סרט לא רע מבחינה אמנותית ואפילו מופתי בחלקים מסוימים אבל הרוע שזוחל ומפמפם בו, בייחוד באמצעות הפסקול הדיגיטלי שקודח בלב ועושה רע, ולכן, סביר להניח שהוא מסוג הסרטים שיישארו מחוץ למיינסטרים.

כבר מתחילת הסרט אנחנו גולשים אל עומק היער, בין צמרות העצים שמתעתעים במתבונן והתחושה הנוצרת בפתח הסרט היא כניסה אל עומק הנפש, אל הלא נודע, אל צער האמת. מתוך כך אנו מלווים את דוד (רועי ניק) ביומו הראשון בבית הספר המקומי. רצה הגורל ודוד יישב בשולחן של ג'וש (נווה צור) טעות גורלית בדיעבד, כי לג'וש הבריון של הכיתה, כבר מזמן אין מה להפסיד. ככל שממדיו של ג'וש גדולים כך הם מחפים על מציאות חיים קשה וטרגדיה קיומית.

מהסרט העמק

העימות בין ג'וש לדוד, העומד לפתחנו בראשית הסרט, יקבל תפנית מעצימה של חברות שמתאפשרת רק בגלל הגיל כשרק בני נוער יכולים לגשר על כל הפערים ולדבר בעוד דרכים מעבר למילים. דרך שיעורי הספרות אנו מתוודעים למאפייניהם של שלושת גיבורי הסיפור, משולש המורכב: מג'וש, דוד ולינוי (ג'וי ריגר). בניגוד לג'וש ולינוי, דוד מגיע ממשפחה אמידה יחסית, כבן יחיד ויתום מאם. ג'וש ולינוי מגיעים משכבות המצוקה של העמק וסיפורו המשפחתי הטרגי של ג'וש ילמד אותנו חזק את האמירה השחוקה שאין ילד רע יש ילד שרע לו.

אחיו של ג'וש אבי (מאיר שוויצר) מסמל את הייאוש יותר מכל. התסכול שלו יוצר בבואה של מפלצת בדמות גבר צעיר ואלים במיוחד שאינו אלא ביטוי לחוסר בטחון ותחושת כישלון עמוקה. בעוד דוד יתום מאם, לג'וש ואבי אין אב והם מגדלים את אחיהם הצעיר דני בעוד אימם עסוקה בעצמה ובענייניה מחוץ לבית.

מהסרט העמק

תסכוליו של אבי ושיטוטיו עם חבריו הפוחזים מולידים בו רוע ואלימות שמופנים אף כלפי אמו ואחיו הקטנים. וכך, בעוד ג'וש נאלץ להתמודד עם מטענים קשים של אלימות מהבית, חשיפה לפשע, והתעללות נפשית, נרקמת ידידות אמיצה ולא צפויה בינו לבין דוד שמעמתת אותם זה עם זה ועם המציאות וסביב נערה אחת שחולמת להיות שחקנית, עם הייאוש, היתמות והגורל שיחתום את הסרט באופן אימתי ומלמד שבמקום בו קוברים כלבים לא מרחמים על החיים.

ואם הייתה לכם צפייה לסרט פמיניסטי במיוחד (כי כשסופסוף עולה סרט של במאית ישראלית אי אפשר להסתיר את הצפייה הזו) הרי  שלא תמצאו ב"עמק", פמיניזם בוטה. מה שכן תמצאו הוא סרט התבגרות, שחוט הפמיניזם ששזור בו עובר כמסר חד וברור, המלמד על חולשתם הדומה של גברים שונים (חולשה שמתבטאת באלימות על גווניה). בעיני, איך שלא נסתכל על זה, המסר הזה כשלעצמו קטלני.

כוכבים: 3.5

מרלנה- עובר

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך