דמי כיס: כך תלמדו את ילדיכם להתנהל נכון

כשהיינו ילדים, אמרו לנו שכסף לא גדל על העצים. עכשיו כשאנחנו הורים, איך נלמד את הילדים שלנו להתנהל כלכלית נכון בעולם של שפע וגירויים?

31/03/2016
הילה גלוזמן קבלו עדכונים מהילה
  • RSS

אחריות כלכלית מגיל צעיר. צילום: שאטרסטוק

דמי כיס הם הזדמנות מצוינת לנהל שיחה חשובה עם הילדים על כסף. בנוסף, דמי כיס עוזרים לנו להסביר לילד, כבר מגיל צעיר, מהו תקציב, איך מנהלים אותו ולמה כדאי לדחות סיפוקים.

איך לקבוע את סכום דמי הכיס?

גובה דמי הכיס צריך להיות מותאם לא רק לילד אלא גם להוצאות שלכם. חשבו יחד איתו מה הסכום הרצוי, אך זכרו, שבסוף אתם אלו שתקבלו את ההחלטה. אל תתפתו להעלות מהר את הסכום, השארו עקביים וברורים. לפני שאתם מחליטים על גובה דמי הכיס, חשבו על השיקולים הבאים:

1. מהו הסכום שתוכלו לעמוד בו מדי חודש?
חשוב שגובה דמי הכיס יהיה קבוע לאורך תקופה, במטרה לאפשר לילד ללמוד להתנהל עם סכום מוגדר. המנעו ממתן סכום גבוה באופן חד פעמי אם לא תוכלו להמשיך ולהעניק זה לאורך תקופה. זכרו, חשוב שתשמרו על עקביות.

2. מה צריך הילד לממן מדמי הכיס?
דמי כיס יכולים לשמש את הילד למימון דברים שונים, החל מממתק קטן, דרך בילויים וצעצועים ועד בגדים יקרים. רצוי להפריד בין מוצרי צריכה הכרחיים לילד (תחבורה, אוכל) אותם ההורה מספק, לבין מותרות (בילויים יקרים, משחקים וצעצועים). הסכימו עם הילד על הדברים שעליו לרכוש באמצעות דמי הכיס ולמדו אותו כך על התנהלות כלכלית אחראית.

3. האם הסכום מתאים לגיל הילד?
נכון, אין סכום ספציפי שמתאים לגיל מסוים. אבל עצרו לחשוב האם הסכום שאתם מעניקים לילדכם אינו גבוה מדי לגילו. תחילה תנו סכום נמוך יחסית ואחריות מוגבלת וכשמתבגרים, בדקו אם אפשר להגדיל את הסכום ולתת יותר חופש בניהול הכסף.

4. מה התדירות המתאימה לכם למתן דמי הכיס?
החליטו יחד עם הילד על תדירות מתן דמי הכיס, עזרו לו להבין כי הכסף שקיבל אמור לשמש אותו לכל התקופה ואם יבזבז את כולו בתחילת החודש, לא יישאר לו כסף להמשך.

ניהול משותף של תקציב וחסכון

חינוך ילדים לאחריות כלכלית לא נגמר במתן דמי כיס באופן קבוע. חשוב שתלוו את הילד בתכנון הוצאת דמי הכיס או בתשלום בפועל, בהתאם לגילו.

1. נהלו תקציב יחד
עזרו לילדכם לתכנן את הוצאותיו מתוך דמי הכיס. שחקו יחד במחשבון ניהול תקציב - הזינו את דמי הכיס כהכנסה, פרטו את ההוצאות הצפויות ובדקו האם אתם מאוזנים. עודדו את הילד לרשום את הוצאותיו, כדי שתדעו שניכם על מה הוציא את כספו. כך תגדילו את האמון ביניכם והוא יוכל לתרגל התנהלות עצמאית.

2. עודדו את הילדים לחסוך
כדאי להמליץ לילד להקצות חלק מדי הכיס לחסכון. הסבירו לו שחסכון בהווה יאפשר לו לקנות בסכומים גדולים יותר בעתיד. שימו את הכסף שנחסך בקופה פיזית, כדי להמחיש לילד שהכסף לא נעלם. אפשר לעודד את הילד ועל כל שקל שהוא שומר לחיסכון, להוסיף עוד שקל מכספכם. כך תוכלו להמחיש לו איך מקבלים ריבית על חסכון. בגיל המתאים ניתן גם לפתוח חשבון חסכון בבנק.

מה קורה אם הכסף נגמר?

למזלנו, בגלל שאתם ההורים אחראים על מתן דמי הכיס, הילדים לא יכולים להכנס באמת למינוס. אבל, ייתכן מצב שתקבלו בקשה קטנה ממש לתוספת כי במקרה הוא בזבז הכל ולא הספיק לקנות את מה שתכנן. לפני שאתם מתפתים לפתוח את הארנק, בדקו יחד אולי צריך לעדכן את ההסכם, לשנות את גובה דמי הכיס או להתאים ציפיות מחדש.

ניתן להעזר גם בהסכם דמי כיס המצ"ב.

.

 

* הכותבת היא מנהלת מחלקת חינוך פיננסי במשרד האוצר ובמסגרת אתר האוצר שלי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך