אז מי באמת רצח את תאיר ראדה?

הסדרה המטלטלת, "צל של אמת" ששודרה בערוץ 8, הותירה את הצופים נפעמים, מוטרדים ועם המון סימני שאלה. אז מי את א.ק?

29/03/2016
קרן רובין קבלו עדכונים מלל
  • RSS

העדויות הדרמטיות שמוצגת בסדרה הדוקומנטרית "צל של אמת" מצמררות. אפשר להאמין להן, אפשר לזלזל בהן, אבל חייבים להתייחס אליהן ועושה רושם שהמשטרה עושה הכל כדי לטאטא אותן רחוק ככל האפשר. חובה להביט על כל הסדרה אבל כמובן שאת התובנות, אם תגבשו -  תגבשו בסוף בפרק 4. הסדרה  על רצח תאיר ראדה נותנת תשובות אך קודם כל מטילה ספק ושואלת שאלות.

השאלה המסקרנת ביותר בסיפור הזה היא מי רצח את תאיר ראדה? השאלה שחייבת להישאל מיד אחריה ונוגעת לנו כחברה, היא האם ייתכן שיושב בכלא בישראל כבר עשר שנים אדם חף מפשע?

שני הפרקים הראשונים  בסדרה עוסקים ברומן זדורוב; בפרק הראשון הראיות מצביעות שזדורוב עשה את זה, ובפרק השני אנחנו מגלים שאין שום סיכוי שהוא אכן הרוצח. הפרק השלישי עוסק בעיקר בחברות של תאיר ובמה שהן עברו לאחר הרצח. האשמות ואי נחת גדול שלא עוזב אותן סביב הסיפור.

היוצרים לא קובעים שום דבר בשטח. הם לא עושים משפט ולא מגיעים למסקנות אך כן מביעים את הספק ומספרים את פרטי המקרה שאף אחד לא חשף בפנינו לפני כן. כמעט עשור אחרי רצח הנערה תאיר ראדה ושלושה חודשים אחרי שבית המשפט העליון דחה את ערעורו של רומן זדורוב שהורשע ברצח, נחשפה לראשונה עדות מטלטלת שמעלה סימני שאלה סביב זהות הרוצח האמיתי.  

מי שצפה בפרקי הסדרה, אותה יצרו יותם גנדלמן, ארי פינס ומיקה תימור ובייחוד בפרק 4 והאחרון, התוודע לקיומה של א.ק. מי שמסר את העדות הוא א.ח, שהיה בן זוגה של א.ק. במשך עשר שנים ושנחשף בטשטוש פנים בסדרה - טוען כי בת זוגו לשעבר ביצעה את הרצח. לדברי יוצרי הסדרה הוא עבר שלוש בדיקות פוליגרף אצל טובי הבודקים בארץ ונמצא דובר אמת.

"באחד הימים בעבודה בדיוק יצאתי מארוחת צהריים", מספר א.ח, "קיבלתי טלפון מא.ק מהבית שאמרה בו בקצרה: 'אתה זוכר את החלום הזה שהיה לי? אז עוד מעט הולך להיות כאן בלגן גדול'. היא לקחה אותי אל החדר הנוסף אצלנו בבית, הראתה לי תיק, הראתה לי את הבגדים שהיא לבשה, את הפאה, הסכין שהייתה שם - הכל היה מגואל בדם. המחשבה הראשונה שעברה לי בראש היה להרים טלפון למשטרה, אני עד היום לא יודע למה לא עשיתי את זה באותו יום".

העדות המפורטת מוצגת בפרק הרביעי של הסדרה ומכילה מידע על ניסיון של א.ק. לנשוך שוטר ואקס נוסף שלה מספר כי היא ניסתה לרצוח אותו עם שבר זכוכית. הכל מתועד בתלונות במשטרה, כולל סטייה מוזרה ותאווה חולנית לדם ולאיברים פנימיים של בני אדם בהם א.ק. רוצה להתעטף.

מי את א.ק? דיוקן עצמי מתוך פייסבוק

עדות חשובה לא פחות הגיעה מענת, שותפתה של א.ק. בבית החולים הפסיכיאטרי בו אושפזה ב-2012. אחרי כשלוש שנים, התאבדה ענת שהיתה שותפתה לחדר בבית החולים. מאי פלג, חברתה של ענת, העידה בשיחת טלפון שהוקלטה והושמעה בסדרה: "באחד הימים ענת באה אלי ושיתפה אותי בסיפור שא.ק. סיפרה לה, והגדירה את זה שיש לה צפרדע בבטן שממש צמאה לדם של אדם ושהיא מוכנה לרצוח בשביל זה. א.ק. תיארה לה שהיא ניסתה לרצוח חבר ונתפסה, אבל שהיה לפני כן מקרה נוסף שבו היא לא נתפסה".

צילום: יחסי ציבור

ארי פינס, אחד מיוצרי הסדרה, איך המשטרה התייחסה לפרסום של הסדרה?

"מהמשטרה היתה התעלמות מוחלטת בינתיים. לא רצו לשתף איתנו פעולה לכל אורך הדרך, לכן ראיינו רק שוטרים לשעבר. המקורות שלנו חסויים אבל מי שנתן לנו את פרטי החקירות היא לא המשטרה".

הפרקליטות והמשטרה לא השוו את הד.נ.א של א.ק. לזה שנמצא בזירה או שלא נמצא ד.נ.א נוסף?

"נמצא המון ד.נ.א בזירה, והשוו אותו רק לדגימה שנמצאה מתחת לציפורניים של תאיר, למרות שמראש לא היה שם כלום".

מה רציתם להשיג בעשיית הסדרה?

"היינו רוצים שהחקירה הזו שהושתקה, תיפתח מחדש ותיחקר כמו שצריך. הייתי רוצה שאנשים יאותגרו וישאלו שאלות, גם את המערכת. אנחנו רוצים שזה יזעזע את המערכת. שיהיה משפט חוזר כי במשפט הקודם היה מן הפגם".

מי הכי התנגד לתכנים שהצגתם?
"אני מניח שהפרקליטות היתה המתנגדת העיקרית לסדרה. האינטרס שלהם הוא שתיק החקירה הזה לא ייפתח מחדש‬".

בסדרה, א.ח. מספר כיצד איימו עליו שיחזור מגירסתו, עצרו אותו ל-8 ימים והטיחו בו שהוא משקר ומנסה להעליל על חברתו לשעבר. המשמעות של האפשרות שא.ק. אכן רצחה את תאיר ראדה היא מסקרנת וחשובה, אבל המימד שבמאקרו חשוב יותר. העובדה שעדויות חשובות בתיק הזה מוזזות הצידה בטענה שא.ח. וא.ק. סובלים שניהם מבעיות נפשיות היא חמורה מנשוא.

הסיפור הזה מעיד יותר מהכל על התנהלות המערכת; עבודת המשטרה ומערכת המשפט. החורים בסיפורו של זדורוב העלו במהלך השנים סימני שאלה רבים, אך נדמה שהמשטרה טיפסה על עץ שממנו היא כבר לא מעוניינת לרדת. אלמלא הסדרה, לא היינו מודעים לקיומה של א.ק., א.ח. ולעדות חשובה וזורעת אימה בכל מי שצופה בה. איך קרה שאנשי התקשורת הם החוקרים החדשים? איך יכול להיות שהמשטרה משתיקה בקלות נוראית סיפורים שיכולים לפקפק במקצועיותה? העובדה שאפילו האם לא מאמינה שתפסו את הרוצח ממשיכה להדהד. מה שבטוח, בסיפור הזה נותרו הרבה מאוד סימני שאלה מטרידים.

 פרק 4 בסדרה "צל של אמת":

[youtube rNWpMbxRbu4 nolink]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך