למה את כל הזמן קמה כדי להשתין?

אתן מכירות את זה כאשר אתן קמות באמצע הלילה וצריכות להשתין שוב ושוב? זה מתיש, מטריף, מייאש וזו הסיבה שזה קורה

28/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

אם אתן נשים אז אולי מוכרת לכן הסיטואציה הבאה: אתן קמות כמה פעמים מהמיטה כדי להשתין ולא מצליחות לישון בגלל זה. גם באמצע הלילה אתן עלולות להתעורר רק כדי להשתין כמה פעמים. למה זה קורה? מדובר באחד הדברים המרגיזים שנשים חוות וזו הסיבה. מדובר במצב המכונה "נוקטורניה" וזה קורה הרבה יותר מאשר לגבר.

ב"Women's Health" פורסמו כמה עובדות מעניינות סביב התופעה: כ-44 אחוז מהנשים בגילאים 20-40 מתעוררות באמצע הלילה כדי להשתין. 18 אחוז מהנשים קמות פעמיים בלילה רק כדי להשתין. אכן, תענוג זה לא. "רק בגלל שמשהו הוא נפוץ לא אומר שזה בסדר", מסבירה לורן סטרייצר, פרופסורית לגניקולוגיה. להשתין באמצע הלילה זה דבר מטריד ומרגיז ולא כי זה מפריע לתהליך התקין של השינה, פוגע לך באנרגיה ובחשיבה שלך. אבל זה גם יכול להעיד על בעיה בריאותית אחרת.

האם את באמת צריכה להשתין? התשובה היא כן באופן אוטומטי אבל לפעמים, לדעת סטרייצר, את לא באמת צריכה להשתין כשאת מתעוררת בלילה. לפעמים נשים פשוט קמות באמצע הלילה וחושבות לעצמן, '"טוב, אלך להשתין". אם כן, אולי את בכלל סובלת מאינסומניה ולא מבעיות בשלפוחית השתן. אבל אם זה לא המצב, נשאלת השאלה כמה פיפי יוצא בכל הפעמים האלה. אם יש לך רק כמה טיפות אולי את רק סובלת משלפוחית שתן מוגברת.

בחורה באסלה

אם שלפוחית השתן מלאה מדי אז את אולי שותה יותר מדי, אולי קפאין או אלכוהול, סמוך לשעת השינה. המשקאות האלה מעודדים פעילות בשלפוחית השתן ולכן כדאי לא לצרוך אותם אם השינה שלך יקרה לך ואת סובלת מהתופעה. מומלץ לשתות פחות החל משש בערב. מי שסובלת מהתופעה לא תמצא פתרון קסם אחד . כדאי להיבדק אצל רופא ולקחת בחשבון שאולי את סובלת מכמה תופעות: סכרת, מצב לב לא תקין ובעיות גסטרונומיות. ייתכן גם בעיות ברחם, מחלה דלקתית של האגן, דלקת בשלפוחית השתן ושווה להיבדק.

ישנם גם תרופות המעודדות שתן ולכן שווה לבדוק. אחד הפתרונות הוא לאמן את שרירי האגן, לבצע תרגילים ופיזיותרפיה, כגון "Kegels", שנועדו לחזק את שרירי רצפת האגן. לפני שתפנו לרופא, נסו לעקוב אחר הפעילות שלכן, כמות הפעמים שקמתן, השתנתן, מה אכלתן ושתיתן. אבל אל תילחצו, אולי פשוט לגמתן יותר מדי מים לאורך היום.

צילום: שאטרסטוק

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה