מומחה: "יין לא בריא כמו שנהוג לחשוב"

הרבה פעמים אתן שומעות על כמה זה בריא לשתות כוסית יין כל יום אבל יש כמה דברים שלא מספרים לך. אז לפני שתרימי כוסית "לחיים" תקראי את הכתבה הבאה

27/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

אנשים שעדיין שותים יין בשביל "הבריאות" כנראה צריכים לקרוא את הכתבה הזו. אמנם עד כה מחקרים שנעשו בתחום הראו ששתיית יין יכולה לצמצם סיכוי לחלות בסרטן, לעזור במלחמה נגד זיקנה ואפילו לעזור נגד מחלות לב וכלי דם ומחקרים אף הוכיחו שאנשים אשר שותים במינון נמוך ומפוקח אכן חיו יותר אבל זה לא בדיוק כך.

בדיקה חדשה, אשר בחנה 87 מחקרים קודמים, מראה שאין דרך בטוחה לקבוע שהיין עצמו גורם לאריכות ימים. הממצאים הגיעו מ-4 מיליון איש ו-370 אלף מקרי מוות והראו ששאנשים ששתו באופן מדוד (כוסית או שתיים) נטו למות פחות מאנשים ששתו אלכוהול אבל זה לא הוכיח שאנשים ששתו פחות חיו יותר. אנשים רבים אשר נמנעים משתיית יין עושים זאת מסיבות בריאותיות  ועובדות אלה משנות את המספרים כי בעצם לא ניתן להסיק מסקנות חד משמעיות  לגבי כלל האוכלוסיה.

בחורה לוגמת יין

"לוותר על שתיית יין זה סממן למצב בריאותי לא טוב ולא הגורם לזה", אומר טים סטוקוול, פרופסור נכבד לפסיכולוגיה, "ולכן אם אנשים אלה יהיו בקבוצת ההשוואה של המתנזרים, הם גורמים לקבוצה הזו להיראות לא בריאה והם גורמים לשותים באופן מפוקח להיראות בריאים יותר". דרך יעילה ונכונה יותר למדוד את השפעת האלכוהול על הבריאות הוא להשוות בין אלה ששותים קבוע ובאופן מדוד לאנשים בריאים שנמנעו מאלכוהול כל חייהם.  בבדיקה הזו אין לכלול שותים לשעבר.

עוד גורמים שחשוב לקחת בחשבון הם עישון סיגריות, גיל ומוצא של הנבחן ואלה לא נלקחו בחשבון במחקרים. מכאן שצריך להטיל ספק במחשבה שמי ששותה כוסית יין יחיה לנצח. אלה ששתו ממש מעט ובאירועים, פעם בשנה או שלוש פעמים בחודש, חיו הרבה יותר. לאור תובנות אלה עדיף לא לחשוב שיין זה כל כך בריא או מאריך חיים. אם אנשים שותים יין מסיבות בריאותיות אז כדאי להם לקחת את העובדות בחשבון. עליהם לדעת שיין יכול להיות ממכר וגם לעודד סרטן, אם שותים באופן לא מדוד. נהוג לחשוב שלשתות כוסית יין (לאישה) ועד 2 כוסיות לגבר יכול לתרום לבריאות אבל מי שלא שותה בכלל, עדיף שלא יתחיל.

אנשים צריכים, לדעת הפרופסור, לשתות להנאתם אבל ככל שישתו יותר הסיכונים עולים. אז בפעם הבא שאתם מרימים כוסית "לחיים" תזכרו את הפוסט הזה.

צילום שאטרסטוק

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך