יערי נגד ויס: תהיי צודקת ותשתקי

אהוד יערי לא אהב את הניסיון של דנה ויס להביע את דעתה בעניינים בטחוניים בפאנל המרכזי של ערוץ 2. הוא, לעומתה, לא היסס להביע את דעתו על התיאוריה שלה (המבריקה, אגב) ועל עצם השתתפותה בשיח. 2016 קוראת למגיש הותיק להתעורר

27/03/2016
לורי שטטמאור קבלו עדכונים מלורי
  • RSS

 מותר לדבר? דנה ויס ואהוד יערי. צילום מסך ערוץ 2

"הגברים פה וודאי יתנפלו עלי, אבל אני ארהיב עז ואומר את זה: אני חושבת שהסיפור של האיסלאם מול המערב זאת פרדיגמה לא נכונה", פתחה בליל שישי את דבריה העיתונאית דנה ויס בעיצומו של פאנל "אולפן שישי" בחדשות 2.
קשה להאמין שגבר היה חושב בכלל להתחיל כך את דבריו, בנימה כל כך מובהקת של התנצלות, כאילו רצתה להגיד: "אני יודעת שלא תכבדו את מה שאומר כי אני אישה, אבל חכו רגע ותקשיבו". לצערי ולצערן של יותר מיני צופות, הפאנל הגברי של חדשות 2 לא חיכה ובטח שלא הקשיב.

"אנחנו צריכים לחלק את זה למתונים - תאבי חיים, ולקיצוניים שעבורם המטרה מקדשת את כל האמצעים, וזה לא רק באיסלאם", המשיכה ויס. "יש לך את זה בדתות אחרות - גם ביהדות, וגם בנצרות".

הפרדיגמה החדשה שהציעה ויס ביקשה להציג פרשנות אחרת, אלטרנטיבית, למציאות הטרור החדשה שנכפתה על אירופה. במקום אופוזיציה בינארית של איסלאם מול מערב, צריך לחשוב על המצב כעל מלחמה של מתונים מול קיצוניים. וקיצוניים - לפי משנתה של ויס, ניתן למצוא בכל הדתות. אלא שבדבריה, עוררה ויס את זעמו של הפאנל שטוף הטסטוסטרון שהקיף אותה, ולא במקרה.

"אני ממש מעריץ את המומחיות שלך בכל נושא אבל לא פה", גרס יערי בנימה פטריארכלית שהזכירה לי מאד אב לילדה שרוצה להבהיר לה שהיא לא יודעת הרבה על העולם, ואל לה להתיימר. רק שכאן ויס כבר לא נותרה חייבת, ואת הנימה המתנצלת שאפיינה את תחילת דבריה, החליפה בסרקזם: "אני ממש מתנצלת שנאלצתי לדבר בתחום הזה, אני אדבר רק על עניינים נשיים".

הפרדיגמה השולטת היום אצל 99% מפרשני החדשות במהדורה - היא אחת, והיא גורסת שהבעיה באירופה היא מלחמה של המערב מול האיסלאם. ויס "העזה" להתנער מההנחה שיש הרואים בה איסלאמופובית וביקשה להזכיר שקיצוניים שמאיימים על שלומנו ניתן למצוא בכל הדתות. אבל כשם שבעת מלחמה, ואפילו כרגע - במציאות של גל טרור - מצופה מכולם להביע תמיכה אבסולוטית בצה"ל, גם בפאנל של חדשות 2 אין לאישה אלא להתיישר עם הפרדיגמה המיליטנטית של "טובי פרשננו".

"כדאי שתתעמקי קצת, וגם את הנתונים כדאי לבדוק", הוסיף יערי, כאילו כדי להשלים את ה"נו-נו-נו" האבהי. "ולמה אתה חושב שלא בדקתי?", שאלה ויס, "כי ככה זה נשמע לי", סיכם יערי. הבנתם? כי ככה זה נשמע לו. ואם זה נשמע ככה ליערי אז ברור שזו האמת.

ובכן, אני לא מוכנה לקבל את זה, וכולי תקווה שגם ויס לא תעבור על הזלזול האנטי קולגיאלי הזה בשקט. ועוד לא דיברתי על האופן בו בחר יערי לסיים את הוויכוח, כשהעז לכנות את דנה "יאכנע". כלומר, בעולמו של יערי, אין מקום לפרשנויות אלטרנטיביות, אין מקום לראייה שונה של העולם, ובכלל - הכי טוב יהיה אם נשים יתעסקו להן בנושאים שהן יותר מבינות בהם - כמו רכילות למשל. הרי מה זה 'יאכנע' אם לא מישהי שעסוקה בחיטוט בענייניהם של אחרים?

הטונים האנטי-נשיים שנשמעו בפאנל של ערב שישי אינם הפעם הראשונה שבה מהדורת חדשות 2 נצבעת בצבעים שוביניסטיים. מחקר שנערך באמצעות מדגם ויפעת מחקרי מדיה, מצא שהעולם החדשותי בישראל שייך ברובו המובהק לגברים, כאשר לא פחות מ-92% מפרשני החדשות בשתי המהדורות, בערוץ 2 ובערוץ 10, הם גברים.

אתמול היתה שם אישה אחת בלבד, ועבור הרוב הגברי והמדושן שחימם את הכיסאות, האישה הזו היתה אחת יותר מדי, אחרת אין סיבה להתקוממות הזו שעוררו דבריה של ויס, ולנסיון המביש להדירה מן השיח. ודווקא בגלל שהוא במיעוט צורם, הקול של ויס חשוב כל כך. אסור לנו להפוך למדינה שמדברת בקול אחד, ובכלל, הטיפול הגברי בענייני הטרור של ישראל לא בדיוק עצר את הפיגועים, ובמציאות בה מדי יום דוקרים כאן מישהו, אולי שווה שנתחיל להשמיע בספרה העיתונאית והציבורית שלנו, יותר קולות נשיים.

.

*הכותבת היא עורכת מדור יחסים ב-ynet.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה