5 כללי זהב למעבר למזון מוצק

הבייבי שלך זקוק לטוב ביותר עבורו בשנת חייו הראשונה. קצב ההתפתחות שלו בשיא והוא זקוק לאנרגיה ומזון איכותי כדי להתפתח ולגדול. מדריך התזונה שלנו עושה לך סדר

27/03/2016
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

כללי זהב לטעימות (צילום: שאטרסטוק)

כל אם צעירה מכירה את הרגע המרגש שבו היא נותנת לתינוקה טעימות מזון מוצק בפעם הראשונה. ההתרגשות, החידוש, הטעמים הלא מוכרים, הסקרנות – כל אלו הופכים את הטעימות לדבר מרגש ואפילו מצחיק. אבל איך נדע להעניק לתינוק שלנו את הטוב ביותר עבורו? איך נדע מתי להתחיל, עם מה, ואיך לשלב את המעבר למזון מוצק עם התזונה העיקרית של התינוק (חלב אם או תחליף מזון לתינוקות)? מדריך התזונה שלנו עושה סדר בדברים.

מתי אפשר להתחיל בטעימות?

מתי להתחיל בטעימות (צילום: שאטרסטוק)הגיל המתאים ביותר להתחלת השלב החדש והמרגש של המעבר למזון מוצק, באמצעות טעימות תחילה ובהמשך ארוחות של ממש הוא סביב גיל חצי שנה. יש תינוקות אשר מראים סימני מוכנות עוד קודם לכן , בין גיל 4 ל- 6 חודשים. אם התינוקת ( או התינוק) מחזיקה אם ראשה ביציבות, שולחת במודע ידיים לעבר חפצים, מסוגלת לשבת בעזרת תמיכה, מתבוננת בעניין ואף מתגרה ממזון של אחרים או מראה סימנים של רעב לעיתים תכופות יותר, היא ככל הנראה בשלה להתחיל בטעימות."אם התינוק מראה סימני מוכנות למעבר למזון מוצק ניתן להתחיל לחשוף אותו למזונות חדשים ע"י טעימות בכמויות קטנות של 1-2 כפיות אשר אינן מחליפות ארוחה שלהנקה או תמ"ל (תחליף מזון לתינוקות). רק בגיל חצי שנה ניתן להעלות בהדרגה את הכמות עד לכדי ארוחה המחליפה ארוחת חלב" מסבירה רננה מזרחי, דיאטנית ומנהלת מדעית במטרנה.

עם מומלץ להתחיל?

ע"פ משרד הבריאות המזונות הראשונים המומלצים לתינוקות הם פירות, ירקות, קטניות, דייסות לתינוקות ובשר (עוף, הודו ובקר). "חשוב לזכור שהתינוק עובר ממזון נוזלי לחלוטין לאכילת מוצקים ויש לעשות זאת בהדרגה. המרקם הראשוני הוא מחיתי והוא יהפוך גס יותר ככל שהתינוק הופך מיומן יותר באכילה ושיניו צומחות. כדי לשלול רגישויות ואלרגיות למזון וגם על מנת לאפשר לתינוק להסתגל לטעמים ולמרקמים חדשים יש לתת בכל פעם מזון אחד חדש בלבד למשך מספר ימים ולעקוב אחר התקבלותו ותגובות התינוק", מוסיפה מזרחי. גם אם התינוק לא יתלהב בהתחלה מהטעמים החדשים, לא לוותר במהירות, "מחקרים מראים שיש תינוקות הזקוקים לניסיונות חוזרים ונשנים עד שהם קולטים את טעם המזון החדש ואוהבים אותו", מציינת מזרחי.

מה חשוב לכלול בתפריט היומי?

לפעוטות עד גיל שנה מומלץ להקפיד במיוחד על תפריט עשיר בברזל, "בגלל קצב הגדילה המואץ והדרישההגבוהה יש לדאוג שהתינוק יקבלתזונה עשירה בברזל החשוב להתפתחות הקוגניטיבית שלו על מנת למנוע חסר בברזל או אף אנמיה . ". את הברזל תוכלו למצוא במזונות כמו בשר בקר והודו, קטניות ודייסות ייעודיות לתינוקות המועשרות בברזל.

>>בואי להרכיב את הטפריט המושלם לבייבי שלך, היכנסי לקישור

עשי ואל תעשי בבחירת התפריט

איך מרכיבים תפריט (צילום: שאטרסטוק)

התינוקת שלך מכירה טעמים חדשים בכל יום, נהנית לגדול ולהיחשף למזונות חדשים ואת מתרגשת מהפכיתה לאט לאט לילדה של ממש. אבל איך מרכיבים עבורה תפריט איכותי, מגוון ונכון?

יש לנו 5 כללים שיעזרו לך

1. גיוון- מומלץ לגוון את התפריט ולחשוף את התינוקת לכמה שיותר מזונות, טעמים ואפילו מרקמים. "גיוון סוגי מזונות תורם לתזונה מאוזנת המספקת את רכיבי התזונה הנדרשים לתינוק. כמו כן מחקרים מראים כי גיוון מההתחלה תורם לפתיחות ולנכונות טובה יותר של הילד לקבל מזונות חדשים "

2. הקניית הרגלים - מומלץ להרגיל את תינוקך לשעות קבועות בארוחות, להושיבו בכיסא אוכל ייעודי ולהאכילו ללא הסחות דעת כמו טלוויזיה או משחק. לא מומלץ לקבוע את זמני הארוחה לשעות בהן התינוק עייף מאוד או רעב.מגיל צעיר כדאי להקפיד על ארוחות משפחתיות באופן יומיומי בהן התינוק ייחשף למגוון מזונות וירכוש מיומנויות אכילה ומיומנויות חברתיות חשובות.

3. לא חייבים לסיים מהצלחת -יש הורים שמתעקשים שהילדים יסיימו הכלמהצלחתאבל האמת שזו ממש טעות הורית שכדאי להמנע ממנה. תינוקות נולדים עם מנגנון רעב ושובע שעובד נפלא וחבל לקלקל אותו . אם התינוק מסרב להכניס את האוכל לפה, מסובב את הראש, מנסה לקום מהכיסא ומביע אי שקט, סימן שהוא שבע ויש לכבד את הסימנים ולא להמשיך ולהאכילו כי לנו נדמה שהוא אכל מעט מדי.זכרו שגודל קיבתו קטן כגודל אגרופו ולכן אין לצפות שיאכל כמויות גדולות.

4. ללא סוכר ומלח - עד גיל שנה לפחות אין שום צורך במלח שעשוי להעמיס על הכליות, או בסוכר שמרגיל את התינוק להעדיף טעמים מתוקים ומזיק לשיניים. מדובר גם ככה בחוויה ראשונית ומיוחדת עבור חוש הטעם המתפתח שלה וטעימה מאוד.

5. מים זה הכי טוב - עד גיל חצי שנה התינוק מקבל את כל הנוזלים הדרושים לו מההנקה או מתמ"ל. עם התחלת הוספת מזונות נוספים יש להוסיף לו גם מים לשתיה.עד גיל שנה יש להקפיד להרתיח את כל סוגי המים שניתנים לתינוק למשך 2 דקות לפחות ולהגישם לאחר שקוררו לטמפ' פושרת.

כדי לסייע לך בבחירת מאכלים , בהרכבת תפריט לתינוק ולרעיונות נוספים למאכלים שלא חשבת עליהם, היכנסי לאתר מטרנה והכירי את ה"טפריט" - מזינים את גיל הפעוט ומקבלים תפריט מאוזן ובריא לתינוקות החל מגיל חצי שנה. כל ההמלצות, רעיונות למנות חדשות ופריסה נוחה וברורה יעזרו לך להעניק לבייבי שלך את הטוב ביותר.

>>בואי להרכיב את הטפריט המושלם לבייבי שלך, היכנסי לקישור
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה