מה יעשה האנס חנן גולדבלט בפסח?

השחקן חנן גולדבלט, שהורשע באונס נשים ונערות, חלקן קטינות, חוזר עם ההצגה "אלאדין" לקראת פסח הקרוב. האם לגיטימי שיופיע מול ילדיכן?

24/03/2016
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

בקרוב בהצגה "אלאדין" - חנן גולדבלט. צילום מתוך פייסבוק

מאחר ואנחנו כאן ב"סלונה" חיות בלי סודות החלטנו לשתף אתכן במעללי האנס המורשע, חנן גולבלט. מתברר שהאיש חוזר לחיינו עם מופע חדש לקראת פסח, "אלאדין", אותו ביים ואף מככב בו. להזכירכן, גולדבלט הורשע ב-2008 באונס ועבירות מין נוספות, שהתרחשו לאורך השנים בנשים ונערות וישב בכלא 4 שנים. כעת הוא חוזר לראשונה עם תפקיד רציני בפרונט ופונה לכל הילדים והמשפחה, לא פחות. הוא מקווה לשעשע ולהצחיק את הילדים שלכן ושלא תזכרו מה היה אז בעברו האפל. האם זה משעשע את הנאנסות לראות אותו מחייך במודעה לקראת ההופעה? לא. האם זכותו לחזור ולהתפרנס במקצוע שלו? תלוי את מי שואלים. כאן במערכת התפצלו הדעות לגביו ונביא לכן את שתי העמדות לכאן ולכאן:

יסמין: לגיטימי שיחזור להופיע

מאחר וחנן גולדבלט שילם את מחירו לחברה ונענש תדמיתית-ציבורית, אין סיבה להמשיך ולהענישו לכל חייו. כחברה, החוזק שלנו היא ביכולת לא לסלוח בהכרח אלא לתת לאדם לנסות לשקם את עצמו בחזרה ולצעוד בדרך הישרה. איני מאמינה כעת שגולדבלט יחזור על מעלליו. הוא מודע לכך שאנחנו מודעים והוא יהיה זהיר יותר מהאפיפיור. כולם יודעים מה עשה ואם יעז לחזור על חטאיו הוא ישלם מחיר יקר יותר בהמשך. חובה להבין, האיש מתפרנס מלהופיע ואי אפשר לצפות ממנו לעבוד כעת במשהו אחר. עליו להישפט לפי מעשיו וכך קרה, ולא ניתן להעניש אותו עד יום מותו.

הכתם של מעשיו המבחילים ילווה אותו עד לקבר כי לא ניתן למחוק את הפרסומים הרבים ברשת ובארכיון שיהדהדו לעולם. אין לי תועלת אישית בכך שירעב ללחם או יעבוד כשומר איפשהו ולא יגמור את החודש. אני מאמינה שצריך לבחון אותו כעת עניינית-מקצועית. אם יש מי שמוכנה לעבוד לצדו, זו בחירה שלה. הוא רוצה כעת לעבוד בתחום שלו ואם הוא יצליח להיות אדם הגון, ישר ולפעול ממקום נקי מול נשים אז הרווחנו כחברה אמן מוכשר שתיקן את דרכיו. נכון, הוא עלול לעורר אי נוחות גדולה אבל אני מאמינה בלתת לעבריין לשעבר להשתקם.

כחברה אנחנו לא צריכים להתנהל כמשטרת המוסר. אם יש מי שרוצה לראות אותו, בבקשה. זכות הבחירה קיימת עבורכן. עם ובלי קשר אליו, כל חיי דגלתי בלעשות הפרדה בין האיש לאמן אחרת נישאר עם מעט מאוד אמנים. זה מזכיר לי את הדיון הסוער סביב שמוליק קראוס, אשר היה מוכשר כמו שד אבל אלים ומחפיר כלפי ג'וזי כץ. האם עלינו היה להחרים אותו בגלל איך שבחר להל את חייו האישיים או להנות מהמוזיקה שלו נטו? נכון, אונס זה מעשה חמור ומזעזע אבל מערכת המשפט הכריעה בעניינו, הוא ישב בכלא וריצה את מאסרו ולכל אדם בחיים האלה מגיעה הזדמנות שנייה. כן, גם לאנס מורשע.

 

שלי: לא לגיטימי שיחזור להופיע

חנן גולדבלט הורשע באונס.

מלבד העובדה שישב בכלא 4 שנים בלבד על אחד הפשעים החמורים והמחליאים שיש, וזו כבר אשמת מערכת המשפט הפחדנית שלנו, שקיבלה את ערעורו והפחיתה את תקופת המאסר הקצרה מדי מלכתחילה, אסור לשכוח:

גולדבלט הורשע בשתי עבירות של אונס, במעשה סדום, בשלוש עבירות של מעשה מגונה ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בשש נשים שונות. מדובר על תקופה של כ-18 שנה שגולדבלט עשה את מה שעשה לנשים ונערות, חלקן קטינות, ורק בגלל התיישנות לא הורשע גם בשאר האישומים נגדו.

גולדבלט ראוי לחזור לרחוב ואף להשתלב בשוק העבודה מחדש, אבל לא כפרפורמר, ודאי שלא בהצגת ילדים.

האם את כאמא, היית מאפשרת לבתך להעמיד את גולדבלט כאופציה למושא הערצה? האם תאפשרי לו להצטלם עם גולדבלט אחרי ההצגה למזכרת? האם תאפשרי לה לחבק את בתך לצורך אותו צילום?

ומה עם הנערות שעובדות איתו באותה הפקה, בחזרות אינטנסיביות, בארוחות משותפות? איך הן אמורות להרגיש?

ומה עם העובדה שאותן נשים שגולדבלט הרס להן את החיים ורק רוצות לשכוח ממנו, יצטרכו לראות את פרצופו מביט אליהן בחיוך משלטי חוצות ומודעות המבשרות על ההצגה ועל פרויקטים נוספים שיבואו בעקבותיה?

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך