איך להגיב כשהילד רוצה להתחפש לדמות נשית?

חג פורים מתקרב ועמו "פוטנציאל הסתבכות" להורים שבינינו. דווקא בחג המשמח והקליל לכאורה, לפתע צצות התנהגויות מוזרות של הילדים. על מה זה מצביע ואיך להתמודד? חן סקלס מסבירה

20/03/2016
חן סקלס קבלו עדכונים מחן
  • RSS

פורים אמור להיות חג נחמד ומשעשע אבל הוא מכניס לא מעט הורים וילדים לסרטים מוזרים ולא ברורים. בדרך כלל אף אחד לא מדבר על זה ואנחנו מסתפקים בתמונות יפות של ילדים בתחפושות אבל הגיע הזמן לדון במקרים המורכבים יותר סביב חג זה. חן סקלס מסבירה לנו בדיוק

כשהילד לא רוצה להתחפש:

יש ילדים שלא רוצים להתחפש בפורים. כל השנה הם דווקא כן נהנים מהרעיון, הם אפילו כבר בחרו לעצמם את תחפושת החלומות וכשהגיע היום הגדול - כלום. הפנטזיה נגוזה והילדים נכנסים לשביתה. ראשית - הירגעו. זה בסדר ונורמאלי. יכולות להיות לכך מספר סיבות, הקשורות לגיל ולשלב בו הם נמצאים:

פעוטות סביב גיל שנתיים, עסוקים בקדחתנות בנושא הזהות שלהם. תחפושות מאיימות באופן ישיר על הזהות ויוצרות בלבול. זאטוטים בני שלוש-ארבע שנים, מנסים לצלוח תקופה של חרדות ופחדים. תחפושות עלולות להיות משונות ומפחידות מאוד ולהציף חרדות אצל ילדים מסוימים. ילדים גדולים יותר, נלחצים לעתים מהתחרותיות הסמויה שיש בפורים, ונמנעים ממנה מלכתחילה.

יש ילדים בישנים קצת, שנבוכים מהסיטואציה, קשה להם לשנות את זהותם וקשה להם לראות את חבריהם ואפילו את המבוגרים שסביבם, משנים את זהותם. בגילאים הבוגרים יותר, אי התחפשות יכול להצביע על קושי חברתי (ואולי יש לראות בכך נורה אדומה ששווה בדיקה), וגם עשוי להיות חלק מהמרד הכללי ומהרצון ללכת נגד הזרם.

אז מה עושים? שולחים את התחפושת ארוזה יחד איתם, כדי שתהיה זמינה אם הם ישנו את דעתם. לא צריך לשאול כל דקה אם רוצים להתחפש או אם שינו את דעתם. תנו להם להיות מי שהם וסמכו עליהם שהם מסוגלים לעמוד מאחורי הבחירה שלהם.

פורים בתחפושת

כשהילד רוצה להתחפש דווקא לזה:

ישנם ילדים המבקשים להתחפש לדברים שנחשבים משונים קצת או חריגים. יש מי שרוצה להתחפש לדמויות מכוערות או מפחידות מאוד ויש כאלה הבוחרים להתחפש לאלמנטים מופשטים לגמרי ואין סיכוי שמישהו יבין מה התחפושת (סיפור אמיתי: ילד שביקש להתחפש לכוח הכבידה). כאשר ילדה מתעקשת להתחפש למלך, קאובוי, או כבאי, יקבלו בחיוך את ההעדפה הלא קונבנציונלית שלה - לכאורה. יש נטייה בחברה לפרש זאת כתעוזה, כנון-קונפורמיזם מבורך.

אז מדוע כשהילד בן הארבע או החמש, חולם להיות נסיכה, פיה, או סתם "דורה", הורים חרדים? הורים, תנו לילדים להתחפש למה שהם רוצים. פורים זה חג הפנטזיות, החג בו הכול אפשרי. כמה טוב שהוא מאפשר להיות ליום אחד "לא אני", אלא כל דבר אחר שחפצים בו. ככל שאתם, ההורים, תהיו יותר פתוחים לשוני (ולא רק בפורים), כך יגדל הסיכוי שגם הילדים שלכם יאמצו גישה דומה. מבחינתכם, זה מובן מאליו שבפורים אפשר להתחפש לכל דבר - שדרו זאת לילד שלכם.

גם בתחפושות - נוחות קודמת לכל:

לתחפושות יש נטייה להיות חמות מדי, מסורבלות, עשויות מבדים סינתטיים ומעקצצים. בעיקר עם תינוקות וילדים צעירים שעוד לא מסוגלים לבטא עצמם טוב מספיק, הקפידו על נוחות, גם אם זה בא על חשבון האסתטיקה של התחפושת. במשך שלושה ימים אמורים הילדים להיות לבושים באותה חליפה, רצוי שיהיה להם נוח ונעים. חג פורים הוא עוד הזדמנות לצבירת חוויות משמחות וכיפיות, בואו לחג עם קלילות ומשחקיות, הילדים שלכם יחושו בזה ויעריכו את זה.

הכותבת היא חן סקלס, מנחת הורים מהמרכז להורות ומשפחה של מכללת סמינר הקיבוצים, העוסקת בייעוץ פרטני, סדנאות, הרצאות וליווי גננות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה