''מפיסטו'' - המחיר שישלם אדם עבור חלומו

ההצגה המדוברת, "מפיסטו", אשר עלתה ב''קאמרי'', מעוררת שאלות רבות על חופש ביטוי, בחירות האדם וגורלו, יחסי שלטון-תיאטרון ואחריות אישית בצל הנאציזם

20/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

הצגה חדשה מעוררת עניין רב בימים אלה, "מפיסטו" והיא מוצגת ב"קאמרי" בכיכובו של איתי טיראן המוכשר. בעיקר תהיתי עם עצמי אם שרת התרבות מירי רגב תחטוף חלחלה ממנה. בכל זאת, השחקנים מתהלכים על הבמה במדים נאצים ואין לה עניין רב עם צלבי קרס ושאר "פרובוקציות היסטוריות" לכאורה. אבל איכשהו, ההצגה לא צונזרה ותוכלו להתבונן באיך אדם מגשים חלום היקר לו ויהי מה וכאשר אני כותבת "ויהי מה", כוונתי היא לעליית הנאצים לשלטון. הרגע האפל בתולדות ההיסטוריה האנושית.

מפיסטו הצגה

את המחזה כתב וערך מחדש הלל מיטלפונקט, על פי ספרו של קלאוס מאן. "מפיסטו" הוא למעשה גלגול של "דוקטור פאוסטוס", מחזה של כריסטופר מארלו מ-1604. הספר של קלאוס מאן הוא ספר חשוב ומעניין כי הוא אחד הרומנים הראשונים שהתמודדו עם הרייך השלישי והנאציזם. הסיפור מגולל את עלילותיו של שחקן תיאטרון שלמרות עברו הקומוניסטי הופך לבן חסותו של ראש הממשלה הנאצי. הוא זוכה להגשים את חלומו וממונה לתפקיד מנהל התיאטרון הממלכתי בברלין. את תפקיד מפיסטו הוא משחק על הבמה ובחיים.

מפיסטו הצגה

דרך ההצגה ניתן להבחין בהרבה מסרים שאמורים לעבור למוחם של הצופים, על הגבול הדק בין טוב לרע, נכון ולא נכון, היוהרה מול הצניעות וכמובן, על יחסי הכוחות בין שלטון לתיאטרון. דרך ההצגה אנחנו מקבלים עוד הצצה לעבר מדינה שבתקופה החשוכה שלה עודדה כל כך הרבה שנאה ורוע. בינינו, גרמניה של אז היא מופע אימה אחד מתמשך. את ההצגה הזו, לצערנו, איש לא יכול היה להפסיק לפני שאנשים רבים מדי שילמו מחיר יקר מדי.

הרלוונטיות של ההצגה לגבי היום היא חזקה יותר מתמיד. בעידן של דמוקרטיה, בה אנחנו חיים, עדיין מתערער חופש הביטוי וחופש יצירה. אי אפשר באמת לבטא הכל כמו שרוצים ויש מחיר שמשלמים. בהצגה הזו, אשר ביים עמרי ניצן, העניק לאיתי טיראן תפקיד נוסף חשוב ומשמעותי לקריירה שלו. ללא ספק, מדובר בשחקן כריזמטי עם נוכחות כובשת. את זה ידענו קודם. גם הפעם הוא מראה שהוא מסוגל להחזיק תפקיד מורכב על כתפיו.

מפיסטו הצגה

אבל הבעיה היא שלפעמים זה מרגיש כמו לראות הצגה וזה אמנם מה שזה אבל כאן הבימוי אולי יכול היה פחות ישיר ויותר אסוציאטיבי. ישנם חומרים עוצמתיים פה והרגשתי שניתן היה להעביר את הפחד, האימה ורוח התקופה באופן יותר מטלטל. מדובר בתחושות שצריך לחוש וקצת הרגשתי שזה התפספס. יחד עם זאת, לא ניתן לבטל את ההשקעה העצומה, התחפושות הנהדרות והיכולת של טיראן להיות משכנע מאוד כאשר הוא מתעצבן ומטיל הוראות בימוי על האחר. גדולתו היא כאשר הוא משחרר את עצמו מהאחריות ונותן דרור לקריזה.

הדילמה הגדולה שעולה פה: לפעול לפי האחריות האנושית או בעקבות החלום המקצועי. מדובר בקונפליקט מרתק ולא ברור מה היו עושים הרבה אנשים בנעליו של הדמות הראשית. כולנו חכמים בלהטיף מוסר כשנוח לנו מבחוץ אבל אילו פעלנו בתקופתו, מתוך ראיית עולמו וחלומותיו, מה היינו עושים באמת? אומרים גם שכאשר יש דילמה ולא עושים כלום זה גם לעשות משהו. ההצגה מעלה את השאלה "האם הימנעות היא פעולה אקטיבית?". שאלה זו עולה בכל הנוגע לגיבור ההצגה שבוחר לא לנקוט פעולה. איתי טיראן אמר בראיון ל"וואינט" דווקא ש"הימנעות היא פעולה בשיא עצמתה".

מפיסטו הצגה

דיון נוסף שיכול להתפתח מתוך צפייה בהצגה היא "מהו פוליטי?" ומה לא, בכל הנוגע לאמנות. עד כמה אמנות בכלל יכולה להיות לא נגועה בפוליטיקה ומשוחררת מאמירה? ההצגה מעלה הרבה שאלות נוספות, כמו מה שווה אידיאליזם בכלל כאשר חייך בסכנה ועד כמה חזקים האידיאלים שלך כאשר המציאות דופקת בדלת. אבל מה שמעניין הוא מה ניקח מההצגה הלאה. אם חוזרים למירי רגב, שרת התרבות שלנו, המחשבה שהייתה יכולה לפסול הצגה או לדרוש שצלב קרס לא יוצג, היא מבעיתה. הפחד של הממשלה מלאבד שליטה מניעה אותה לרצות למנוע אופציות של חשיבה נוספת, לתרנית, פחות מיינסטרימית ובדרך להעלים פיסות היסטוריה רגישים.

מפיסטו הצגה

חשיבותה של הצגה, כמו סרט או ספר, היא בכך שחופש הביטוי אמור לגרום לנו לחשוב, להרהר ולערער. אנחנו, בני אדם , באנו עם חובה מוסרית לדעת כמה שניתן על המציאות וכדי שנקבל תמונה שלמה על כולם לא להסתיר מאיתנו דברים. נחמד לדעת שמותר לנו לראות הצגה כזו שיכולה הייתה באותה מידה לא להיות נגישה, אילו כך הוחלט מ"למעלה".

ההצגה חשובה כי היא מזכירה לנו את המלחמה המתמדת בין הרצון להגשים את יעודנו לבין הרצון שלנו להיות אנשים טובים ונאמנים לחברה. לא תמיד נצליח והדילמה אינה קלה ובכל פינה אשר תלך, תשלם מחיר כלשהו. זוהי הטרגדיה האנושי, לעולם לא יהיה נוח במאה אחוז עם הבחירה כי יכולנו ללכת גם בדרך אחרת.

 צילום: יחצ

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה