8 סימנים שאת יותר מדי מרוכזת בעצמך

האם את נרקיסיסטית חסרת תקנה? חושבת שכל העולם סובב סביבך? כך תזהי את עצמך ואחרים לפי כמה סעיפים פשוטים

20/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

בעידן הנוכחי רובנו עסוקים בעצמנו ברמות קשות. הרשתות החברתית הוציאו מאיתנו את הצורך לאישור והכרה והפכנו ליצורים שלא יודעים להתקיים ללא אהדה עצמית, אותה אנחנו מקבלים מאנשים סביבנו. באופן טבעי, נהיינו נרקיסיסטיים. אם פעם נרקסיסט יווני התאהב בהשתקפות שלו באגם ומת כי לא יכול היה לעזוב, היום יש לנו סלפי כדי להזכיר לנו את הדמות שאנחנו הכי אוהבים בעולם.

השאלה היא איך נזהה טיפוס כזה, גם בלי להתבונן בחשבון האינסטגרם שלו, המלא בתיעוד עצמי? מחקרים הצליחו להביא ממצאים שיכולים לעזור לנו לזהות טיפוס כזה. אז ככה, נרקיסיסט הוא אדם שקשה לו לפתח חמלה עבור האחר, הם מבינים את העולם באופן כזה אשר שם את אותם במרכז ורואים איך הכל משפיע עליהם. כן, הם חושבים שהעולם סובב סביבם. תוכלו לראות זאת בהשקפת עולמם: "למה זה תמיד קורה לי", "החיים נגדי". בגדול, הם בטוחים שהם מרכז היקום. הם רואים ביופי, בכישרון וביכולות שלהם משהו ללא גבולות.

סלפי בחורות ביחד

נרקיסיזם יכול להיות הפרעה נפשית, אם הוא קיצוני, אבל תכונות נרקיסיסטיות אינן בהכרח שליליות ולא יזיק לאדם לאהוב את עצמו קצת בעולם הזה. טיפוס כזה יכול לתקשר עם האחר אם יבין איך לתעל את תכונותיו באופן שלא יעורר סלידה. הרי, העובדה שכל כך מרוכז בעצמו הופך אותו למודע מאוד, לגבי עצמו ולגבי דברים שקורים.

אז אלה הסימנים שמחקרים חשפו, בכל הנוגע לזיהוי טיפוס כזה:

1. לבוש מאוד מגונדר ומטופח, עד הפרט האחרון. כזה אשר מביט על עצמו במראה כל הזמן ובודק איך הוא נראה.

2. גם כשתגידו להם איך אתם מרגישים לגבי משהו הם יענו לגבי עצמם. הם יהפכו את הדיון שוב סביבם ותרגישי איך את לא ממש פקטור בשיחה.

3. הם בטוחים שהם נורא חשובים ויש להם אגו ענק. הם מאמינים שהם ראויים להיות עם אנשים במעמ גבוה, היכן שמקומם הטבעי.

4. הם צמאים לאישור מאנשים ומחפשים מחמאות כל הזמן. כן, הם די חסרי ביטחון איפשהו אבל לא יראו את זה כלפי חוץ.

5. הם מאוד רגישים, בעיקר לביקורת כלפיהם. הם יגיבו בצורה קיצונית, יעשו פרצופים, יפגעו ויעלמו. לא יהיה מצב שלא תדעו אם פגעתם בהם. הם יהפכו את האנרגיה שלהם לזעם.

6. הם נוטים לפרסם על עצמם הרבה ברשתות החברתיות. והנושא החביב עליהם בפוסטים? "אני".  הם יפרסמו דברים כדי שימשיכו לעקוב אחריהם. זה המניע המרכזי שלהם. מחקר מצא בקרב צעירים, שאלה שממש אהבו את עצמם, העלו תמונות קוליות שלהם בבגדים יפים ונוצצים לעומת אחרים שלא היו נרקיסיטיים.

7. מחקר אחד מצא שהטיפוס הזה הוא מוחצן מאוד, מדבר הרבה, זורק קונוטאציות מיניות לתוך שיחה ויעורר דיון בכל מחיר בערך כי הוא חולה תשומת לב.

8. בצעירותם הם נוטים לפספס שיעורים וגם כסטודנטים בגילאים מבוגרים יותר מתוך הגישה "אני יכול ללמד את האידיוט הזה" (מתכוון למורה).

הנה סרטון בנושא:

[youtube RKgVm4Vcris nolink]

צילום: שאטרסטוק

 

 

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך