האימה שבפטמה

למה אנחנו כל כך מפחדים לראות פטמות של נשים? מי החליט על קו הגבול השרירותי שמאפשר לראות כמעט את כל החזה הנשי, אבל שם איקס על הפטמות שלנו?

16/03/2016
לירון הלברייך קבלו עדכונים מLiron
  • RSS

תמונה מהטוויטר של תנועת הפמיניסטיות האקטיביסטיות FEMEN

נפתח בניוז פלאש: החזה הנשי הוא מקור לתשומת לב בלתי נדלית. גדול או קטן, טבעי או משופץ, מועשר בחזיה תומכת או משוחרר וחופשי, כלוא בגולף או ממוחשף לתפארת – בכל קונסטלציה שלא תבחרו, הוא יזכה פעמים רבות לבהייה ארוכה או לכל הפחות למבט חולף.

כאיבר מרכזי ורב תכליתי, נשים רבות מתקשות להתמודד עם היחס המפוצל שהחזה שלהן מקבל. העולם המערבי סימן אותו כאידיאל אסתטי וכמוקד למשיכה מינית עוד מימי המחוכים הראשונים בתקופת הבארוק, שהציגו לראווה גבעות צחורות של נשות אצולה. אבל עוד לפני שהחזה הנשי גרם לזקפות, הוא היה שם כדי להאכיל גורי אדם.

בשנת 2016, שבה דימויים מיניים בוטים מופיעים בכל מקום (מפרסומות בפריים טיים של ערוץ 2 ועד לשטיחים אדומים של טקסים נוצצים), נדמה שקו הגבול שהופך חזה נשי מלגיטימי לפורנוגרפי תלוי כולו בעיגול קטן שמופיע במרכז החזה הנשי – הפטמה.

תמונה מהטוויטר של תנועת הפמיניסטיות האקטיביסטיות FEMEN

כפתור הפאניקה של העירום

מה יש בה, בפטמה, שהופכת אותנו לפוריטנים ולצקצקנים? למה קים קרדשיאן גאה להצטלם בעירום מלא ולהעלות תמונה לרשת, שמציגה בגאווה את שדיה המכובדים, אבל מקפידה לצנזר את פטמותיה? האם היא סבורה שאנחנו לא יודעים מה מתרחש שם, בשטח הקטן והמוסתר שבמרכז החזה? אני מניחה שלא. אבל קרדשיאן, כמו נשים רבות אחרות שגאות בגופן ובמיניותן, מצייתת להסכם הלא כתוב שאומר: עד כאן זה בסדר – מכאן זה לא מקובל.

ההחלטה השרירותית הזו, שהופכת את הפטמה הנשית לגביע הקדוש של מיניות האישה (יחד עם שיער הערווה ואיבר המין הנשי), נראית תמוהה עוד יותר כשהפטמה נחשפת בעת תפעולה הביולוגי- פונקציונלי: ההנקה.

נשים מניקות רבות צריכות להיערך לפעולה הכל כך טבעית ופשוטה הזו כשהן נמצאות בציבור. הן צריכות לסבול מבטים והערות, רק מכיוון שהן דואגות לתזונת הצאצא שלהן. חלקן מנסות להסתיר ולכסות את פעולת ההנקה, ואלו שבוחרות לאפשר לילדן לינוק בקלות ובטבעיות, בלי שראשו מכוסה בחיתול, זוכות פעמים להערות, מבטים וביקורות, רק בגלל שפטמתן נחשפה לאוויר העולם, רחמנא לצלן.

סקאוט וויליס, בתם של דמי מור (שהופיעה חשופת חזה בסרטים) וברוס וויליס (שגם הוא הופיע חשוף חזה בסרטים), עוררה שערוריה לפני כמעט שנתיים כשהעזה להעלות תמונות שלה, הולכת חשופת חזה ברחוב, לאינסטגרם. האבסורד צריך להיות ברור לכל עין.

למה "זה" כן?

קים קרדשיאן מצניעה את החלקים ה"אסורים". צילום מתוך טוויטר

וזה – לא?

סקאוט וויליס מתאווררת. צילום מתוך טוויטר

למה החזה הזה, שקווי המתאר שלו ברורים להפליא, נחשב להוט קוטור?

השחקנית רוני מארה (בית הקלפים) בטקס פרסי הסאג. צילום: GettyImages

וזאת שערוריה של "ילדה רעה"?

ריהאנה מחוללת סערה. צילום: GettyImages

ומי החליט על קו הגבול השרירותי הזה, שהופך עירום נקי לתועבה?

תרבות הפופ משרטטת מדי יום גבולות חדשים בין "טבעי" ו"לגיטימי" ובין "פורנוגרפי" או "לא ראוי". אלו גבולות שרירותיים, שנקבעים על ידי מובילי דעה בעולם הפופ, האופנה והקולנוע, ואין סיבה לאפשר להם להשאיר את הפטמות מבויישות ומוסתרות. הפטמות הן חלק אינטגרלי מהחזה הנשי, ומי שרוצה לחשוף אותן (לצרכי הנקה, או סתם מתוך אקסהיביציוניזם בריא), צריכה להרגיש נוח לעשות כן.

ג'ניפר אניסטון. לגיטימי. צילום: GettyImages

הגיע הזמן שניפטר מהאימה האינפנטילית שאוחזת בנו למראה פטמות חשופות, בין אם הן שייכות לאישה צעירה ומרדנית דוגמת מיילי סיירוס או ריהאנה, או לאמא שפשוט חלצה שד להאכיל את התינוקת שלה. בעולם בו עור חשוף הוא השחור החדש, הניחו לפטמות פשוט לחיות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה