"אמת" - למי אכפת מהאמת?

הסרט "אמת" שם מראה חשובה מול עולם העיתונות ומעביר ביקורת נוקבת על תקשורת ההמונים, שלא ממש שמה על העובדות כי מה לעשות, העיקר הכותרות

16/03/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

האמת? הסרט "אמת" זה סרט שהיה צריך להיגמר 20 דקות לפני שהוא נגמר. הוא סטרייטי להחריד ואפילו סקס אין בו (מומלץ בחום לדוסים שביננו, סופסוף אחד תוצרת חוץ-הפקה אוסטרלית- בלי נגיעות). חוץ משני פרטי הסף האלה "אמת", סרטו של ג'יימס ונדרבילט המבוסס על ספרה של העיתונאית מרי מייפס "אמת או חובה", הוא סרט סופר חשוב. הוא חשוב כי הוא מראה את עבודת החדשות מבפנים ואת הסחי הדעת הרובצים על יצרני וצרכני החדשות. את הערבוביה של העיקר בתפל, של האור בחושך ואת השתלטות התקשורת שכבר מזמן מוכרת "שואו" ו"ביזנס" ולא ממלאת את תפקידה ככלב השמירה של הדמוקרטיה.

וככזה, "אמת" הוא סרט חתרני, שמותך ביקורת על תקשורת ההמונים שמחטיאה את העיקר את ה"אמת". התוצר שמתבסס על סיפור אמיתי, מתאר מאבק עיקש, חסר סיכוי אבל מרומם נפש ומרגש. כל זה לא יכול היה להתרחש אלמלא שני שחקני המפתח, קייט בלאנשט (שמי שהציקו לה העדר הבעות הפנים שלה ב"קרול"  וכבלה על ניתוחי הפנים שקיבעו לה את המימיקה הטבעית, תמצא כאן הבעות בשפע כפיצוי) ורוברט רדפורד (שכמו שלנשמה אין גיל הוא שחקן בלי גיל). שניהם נצבים בלב הסרט ומרגשים בכל פעולה ופעולה, בחירה ובחירה, מנעד ומנעד, ג'סטות נהדרות ודינמיקה מעולה.

רוברט רדפורד וקייט בלאנשט

הסיפור שכאמור מבוסס על סיפור ביוגרפי, מתחיל באופן קולח למדי בחטיבת החדשות של CBS. מרי מייפס היא העיתונאית שמפיקה את תוכנית החדשות "60 דקות" אשר עובדת על תחקיר שבבסיסו הטענה כי ג'ורג' וו. בוש, הנשיא האמריקאי המכהן באותה תקופה, הפעיל השפעה פוליטית בשביל להתחמק משירות צבאי מסוכן בזמן מלחמת וייטנאם. מרי וצוותה המסור, שכולל את לוסי סקוט, מייק סקוט ורוג'ר צ'ארלס, חולשת על כל העדים האפשריים ולבסוף משיגה כיסוי עיתונאי לתחקיר לא רע והכל בזכות מסמכים שמהווים כ"מקור" בסיסי לתחקיר כולו. אל התחקיר מצטרף כעוגן, ידידה העיתונאי ומגיש החדשות הפופולרי דן ראת'ר, שמעבר לקולגות הם ידידי אמת והוא מגבה את מהלכיה.

אלא שכשהסיפור עולה לשידור, נוכח אילוצים, ותוך חמשה ימים בלבד, מתחילים להישמע קולות שמפקפקים באמינותו ובאמינותם של המשדרים אותו – ומכיוון שמדובר בסיקור בתקופת המרוץ לנשיאות, מתקפת אקרים ואנליטים אכזרית שולטת ברשתות החברתיות ותוקפת את מייפס כליברלית, פמניסטית, כלבה שנשענה בתחקיר על מסמכים מזויפים.

קייט בלאנשט

מרי נעה בין אמת פנימית עמוקה לבין התמודדות שהיא כמעט בלתי אפשרית עם השקר. בעלה מארק ובנה בן ה-7 ניצבים אף הם ברקע, כאשר היא מסכנת את הקריירה שלה ואת מקום עבודתה כמפרנסת עיקרית. וכך בעוד ההמון נסחף להשמצות וחוטי המניפולציות מתאדקים בטענה לזיוף המסמכים עליהם נשען התחקיר, מרי וצוות החדשות עוברים התקפות אישיות מה שמוביל לחיסול הקריירה העיתונאית של מרי מייפס, המפיקה הראשית של התכנית ומביא לפיטוריו של דן ראת'ר, השדר הבכיר של הרשת, בפומבי ובאופן מובס בשידור חי.

הסיקור העיתונאי הלכאורה אמיץ מצליח לערער  את כל חטיבת החדשות של CBS. אך בין המחיר המקצועי והאישי, נשאלת השאלה האם מישהו עוד שם לב לאמת? הרי מעבר לגופנים ולטענות הזיוף הטכניות,  תוכן המכתב זה משהו שקשה לזייף. הסרט תווה את התובנה הזו ומעביר מבעד לפרופיל העבודה העיתונאית, שיעור חשוב על מוסר וצדק, שחיתות וכוח, אמת עיתונאית מול חובה העיתונאית, באופן שמזכיר לי קצת את האמירה "תעצרו את העולם ותתנו לי לרדת". כל כך הרבה רעש וכותרות שעולות לאוויר מדי שנייה אבל בואו רגע ונראה מה מסתתר מעבר להרי השומכלום שמסעירים את חיינו.

קייט בלאנשט ורוברט רדפורד

 כוכבים: 3.5

מרלנה: עובר++ דמותה של מרי מעוררת השראה, פמניסטית לוחמנית, אמת פנימית מוצקה, מה שהופך לאמירה נוקבת לאורכו ולרוחבו של הסרט.

הנה הטריילר:




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה