האישה שמלמדת נשים ערביות על העצמה נשית

מדי שנה כ-900 נשים ערביות לוקחות חלק בפעילויות עמותת "למענך", שמעלות את המודעות והמוטיבציה שלהן לעשות למען עצמן, להלחם בדעות קדומות ולהרתם למען קידום מקומן בחברה. המנכ''לית אמנה כנעאן מספרת איך הכל התחיל

14/03/2016
אמנה כנעאן קבלו עדכונים מאמנה
  • RSS

אמנה כנעאן, מנכ''לית עמותת ''למענך". צילום מהאלבום הפרטי

שמי אמנה כנעאן, נשואה לוואליד ואמא לקרם, עסאם ומוראד. נולדתי בכפר עארה ומאז התחתנתי ועברתי לגור עם בן זוגי וואליד בכפר קרע.

הכל התחיל כאשר בער בי הצורך להגביר את המודעות לנושא מעמד האישה בחברה הערבית. את הידע ספגתי לאורך שנים החל מהבית בו גדלתי, מהסביבה, מהמסגד ומהאוניברסיטה. שילבתי הכל יחד והחלטתי לפתוח את ליבי וביתי ואני מזמינה נשים על מנת ללמוד מהי העצמה נשית.

את ביתי דאגתי לעצב באופן כזה שכל אורחת תרגיש בנוח בחלל המגורים. המטבח עוצב באופן חם, כדי לתת הרגשה ביתית, כך שהאורחות יוכלו להרגיש טבעי בתהליך שהן עוברות.

הרעיון הוא להכניס את הנשים אל תוך חלל "אוניברסיטה חברתית" על פי תפיסתי וזהותי המורכבת. את המורכבות הזו אני מדמה לכרוב כי, ממש כמו הכרוב, אני גאה בכל שכבות הזהות שלי ולעולם לא שוכחת כי אני אמנה, אישה נשואה ואמא לילדים, ערבייה מוסלמית פלשתינית, נושאת אזרחות ישראלית ועם כל זאת מאמינה שהליבה שלי היא האישה שבי ואני גאה בה!

ב- 2003 חברות הקבוצה ואני התחלנו לערוך פעילויות לנשים והקמנו עמותה שהחלטנו לקרוא לה 'מין אג'לכ' - "למענך", הזמנו כ-90 נשים שהגיעו מפה לאוזן וכך פתחנו את המפגש הראשון ולאחריו הקורס הראשון על זכויות נשים.

בהמשך, ערכנו אסיפה לגברים, סיפרנו על העמותה ומטרותיה ושאלנו במה יוכלו לעזור. שוחחתי עם ועד ההורים של ביה"ס, היו שם כ- 20 גברים - רופאים, אנשי דת ומורים - אנשים בעלי השפעה. רציתי שידברו על העמותה ויתנו לה לגיטימציה. הם בירכו על היוזמה ובנוסף שלחו את נשותיהם לפעילויות.

אחד הקשיים בעבודת העמותה הוא החשש לפגיעה בדת בשל יציאתן של הנשים מהבית לבדן. הנשים בדרך כלל מיידעות את הבעלים כשהן יוצאות לפעילות וידעתי שאם הגברים יגידו עלינו דברים טובים במסגדים, אף אחד לא יחשוש שאשתו תצטרף אלינו. לעיתים ישנם גברים השואלים מי יעשה את עבודות הבית ומבקשים מהאישה לא לצאת. אינני יודעת כמה נשים נתקלו בבעיה הזו, אבל היא קיימת.

כיום העמותה יוזמת ומובילה מגוון רחב של תכניות שמטרתן ליצור סביבה תומכת ומעצימה לנשים ערביות ולחזק את תפקידן ומעמדן במסגרת התא המשפחתי ובקהילה. היא עושה זאת בין היתר ע"י העלאת מודעות הנשים לזכויותיהן ולמעמדן בחברה, פתיחת אופקיהן לנושאים הקשורים בחיי האישה, בריאותה ומשפחתה, יצירת מנהיגות צעירה ויצירת שיתופי פעולה אזוריים עם ארגונים חברתיים לעידוד דיאלוג ופעילות משותפת עם נשים מהמגזר היהודי. מתקיימת פעילות רבה להיכרות עם האחר וקבלתו, דרך מפגשים בגובה העיניים.

מדי שנה כ-900 נשים ערביות לוקחות חלק בפעילויות העמותה שמעלות את המודעות והמוטיבציה שלהן לעשות למען עצמן, להלחם בדעות קדומות המקבעות את מעמדן ולהרתם למען קידום מקומן בחברה.

"למענך" לוקחת חלק במיזם 'כולאננה' של עמותת רוח טובה, במסגרתו נשים מכפר קרע נפגשות עם נשים יוצאות חבר העמים, מכירות אחת את השנייה, את התרבות זו של זו ומבשלות יחד שלום.

יום המעשים הטובים ה-10 ביוזמת אשת העסקים והפילנתרופית שרי אריסון, מרחיב את מעגלי עשיית הטוב בישראל ובעולם, ומהווה יום שיא של עשייה חיובית מתמשכת לאורך כל השנה.

ביום שלישי, ב-15 במארס, אנשים פרטיים, קבוצות, ארגונים, תנועות נוער, חיילים, תלמידים, סטודנטים וחברות עסקיות יקיימו פעילויות מגוונות:

ניקוי יערות, צביעת מועדוניות ומוסדות רווחה, ניקוי חופים, ימי כיף לאוכלוסיות מיוחדות, טיפוח גינות קהילתיות, פעילות עם ניצולי שואה, עם קשישים ועם בעלי צרכים מיוחדים.

בנוסף, יתקיימו מגוון אירועים ברחבי הארץ, אירועי ברים ותערוכות, שדרת יועצים ברוטשילד ועוד.

אם גם אתם רוצים לעשות טוב ולהצטרף ליום מעשים טובים הכנסו לאתר או חייגו *9093.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה