למה לתת חנינה לאנס שלא מתחרט?

אולי מישהו יצליח להסביר לי את הקשר בין תרומה למדינה והקלה בעבירות מין למיניהן? מה הקשר בין העובדה שהאנס קצב היה נשיא או שר לבין הקלה בעונש על עבירות שביצע בנשים?

13/03/2016
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

צריך לשלם את חובו ללא הנחות - משה קצב. צילום: Getty Images

"זו בדיחה", אמרתי לעצמי כשקראתי ששרת המשפטים איילת שקד ונשיא המדינה ראובן ריבלין שוקלים לתת חנינה לאנס משה קצב. ואז קראתי שוב. ושוב. ושוב - בישראל 2016 שוקלים לתת חנינה לאנס.

בישראל 2016 עדיף לא להתלונן. אם מישהי חושפת בפייסבוק את העובדה שהוטרדה מינית, מיד נשאלת השאלה: אז למה היא לא הולכת למשטרה? כשחיילת מתלוננת על תת-אלוף בצה"ל, כבר שומעים את הקולות שאומרים שצריך להתחשב בו, לאור תרומתו הרבה למדינה. כששר מואשם בהטרדה - אשתו מאיימת על הנשים שהתלוננו.

אז כשימשהי כבר מעזה להתלונן (א' מבית הנשיא, וא' ממשרד התיירות ועוד עוד), סופגת ביקורת, עוברת שוב את הטראומה, כולם יודעים מי היא (למרות שהחוק אוסר זאת בפירוש), ומתחילים סיפורים על העבר המיני שלה ועל הדרך שבה היא מתלבשת, והיא עומדת בבית המשפט, מול סוללת אנשי יחסי ציבור, ומצליחה להביא לכך שהאנס שלה ייכנס לכלא - אחרי כל זה עולה בדעת מישהו לשחרר אותו?

אומרים שהאינטרס שלנו כחברה היא לשקם אסירים ולהחזיר אותם לחברה. אומרים שאם אסיר הביע חרטה צריך להתחשב בכך. האנס קצב (וכן, אתייחס אליו שוב ושוב כאל אנס ולא אתן לו את הכבוד להקרא "הנשיא לשעבר") לא מתחרט. הוא ממשיך לטעון שהוא לא אשם. אם אכן כך - שיבקש מסוללת עורכי הדין שלו שתוכיח את חפותו. אני בטוחה שהאנס קצב באמת לא מבין מה רוצים ממנו. אני באמת חושבת שהוא משוכנע שהוא לא אנס, אני בטוחה שהוא חושב שמנסים "להפיל" עליו תיק כי הוא מזרחי.

האנס קצב לא מבין שהוא עשה משהו לא בסדר. הוא לא מבין שיכול להיות מצב שאישה לא רוצה לקיים איתו, גבר שיכול להיות אבא שלה, יחסי מין. הוא לא מבין שזה לא בסדר מוסרית וחוקית לקיים יחסים עם מי שעובדת תחת מרותו.

האנס קצב לא מתחרט, והוא אפילו ממשיך להיות קלישאה של עצמו כשהוא טוען שהוא חף מפשע והעלילו עליו עלילה. אז לתת לו פרס? חנינה? למה, כי הוא תרם הרבה למדינה? אולי מישהו יצליח להסביר לי את הקשר בין תרומה למדינה והקלה בעבירות מין למיניהן? מה הקשר בין העובדה שהאנס קצב היה נשיא או שר לבין הקלה בעונש על עבירות שביצע בנשים?

הקשר היחיד שאני רואה הוא קשר הפוך ממה שהאנס קצב מקווה לו. אני רואה קשר הדוק בין עמדה בכירה בשירות הציבורי לבין עונש על עבירות כלפי נשים, כיוון שהקושי לצאת נגד אותם עבריינים במקרים כאלה הוא רב. אני מניחה שהיה קשה לא פחות לבוא יום יום למשרד ולקוות שהוא לא ינפנף באיבר מינו. אני מניחה שהיה מפחיד לדעת שהקריירה שלך יכולה להסתיים בשנייה. אני בטוחה שזה נורא כשמתחילים לדבר על חיי המין שלך ועל הלבוש שלך בתקשורת, כאילו יש לזה קשר לאורך החצאית.

אז לאדם כזה לתת חנינה? למה? אולי כדי להעביר מסר למטרידים האחרים בשירות הציבורי שהם רשאים להמשיך בדרכם? אני לא מוכנה לשמוע שמגיע לו יחס שווה, כי אף אזרח לא מקבל יחס שווה לזה של האזרח מס' 1. אני לא מקבלת מהמדינה דיור, מזון, רכב שרד ונסיעות לחו"ל. להיותך איש ציבור יש שני צדדים - וזה הצד השני. רוצה שוויון? בשמחה, בואו נאסור חנינה על כל האנסים, לא רק על האנס קצב.

עם רוב האג'נדה של השרה שקד אני לא מסכימה, אבל קיוויתי שבנושא הזה אוכל להסכים. והנשיא ריבלין, שהפך לנקודת האור היחידה לכל מי שדואג לדמוקרטיה הישראלית, על מה בדיוק חשבת כשתמכת בחנינה?

אני מקווה להתעורר מחר בבוקר ולגלות שהייתי חלק מניסוי ענק, מתחילתו ועד סופו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך