זהירות - סכנת דליפה!

למרות היתרונות הבולטים שבעניין, הסיליקון הוא עדיין חומר מועד לפורענות. בעקבות שערוריית הסיליקון החדשה- הנה הסכנות המתלוות להשתלת חזה

25/12/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» יש גם סכנות בשתלי סיליקון

ישראל, כמו רבות מהמדינות המבורכות בשמש תמידית ובחופים מלאים בלובשות ביקיני, מתהדרת גם באלפי נשים שעברו ניתוחים לשיפוץ שדיים, השמחות להתגאות בהם באותם חופים ממש. מאז החלו לבצע ניתוחי הגדלות חזה לפני כארבעים שנה, עברו מתחת לסכין המנתח למעלה מ-20 מיליון נשים בכל רחבי העולם, והמספר גדל בהתמדה. מבחוץ זה נראה יפה ונשי אך מה באמת קורה שם בפנים? בשבוע האחרון התבשרנו כי 30 אלף נשים נקראו בצרפת להוציא בדחיפות את שתלי הסיליקון שלהן. האם אנחנו יכולות לישון בשקט?

הסיליקון הוצא משימוש והוחזר

כבר בשנות התשעים הועלו חששות  לגבי בטיחות השימוש בשתלי סיליקון. מנהל התרופות האמריקאי (ה-FDA) אף הורה אז לאסור את השימוש בחומר, מחשש שדליפת הסיליקון מהשתל תגרום לסרטן. בהודעה שהוציא נאמר כי ככל הנראה השתלים אינם מסוכנים אולם הממסד הרפואי אינו יכול לצייד את הנשים במידע לגבי מה שעלול בעתיד להתרחש בגופן בטווח רחוק, בשל ההשתלה.

אם בשל לובי חזק של בעלי אינטרסים, או אם בעקבות תוצאות מחקרים חדשים, ועל אף התנגדות מומחים בתחום, הוחלט בשנת 2004 להחזיר את השימוש בסיליקון, אולם לא בלי תנאים; הרופאים חויבו להתריע בפני המנותחות על סיכונים פוטנציאליים הכרוכים בהחדרת החומר לגוף, ובנוסף לערוך בדיקה שנתית של השד ושל השתלים הנמצאים בו.

אבל לא לעולם חוסן: אחרי שקט תעשייתי של מספר שנים, התפרסם החודש מחקר חדש שנערך בהולנד בו נמצאה שכיחות גבוהה פי 18 של סרטן מסוג ALCL (לימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים) בקרב נשים שעברו את הניתוח הקוסמטי. יחד עם זאת, החוקרים הדגישו שמדובר בסוג סרטן נדיר וההערכה היא שרק אחת עד שלוש נשים מתוך כל מיליון מושתלות סיליקון יחלו בו מדי שנה. נחמה מפוקפקת משהו.

זה הספיק ל-FDA להתכנס שוב ולקרוא לרופאים ליידע נשים המתכוננות להשתלת חזה על הסיכון האפשרי. אם יימצא שאכן קיים קשר בין השתלים למחלה, כפי הנראה יוטלו הגבלות או איסור על שימוש בשתלי השתלות סיליקון או סליין.

מדלקת מקומית ועד נכות קשה

עו"ד יאיר סקלסקי, מומחה ברשלנות רפואית, לא מתפלא. במשרדו מבקרות מדי חודש לא מעט נשים שעברו את הניתוח הקוסמטי ונפגעו מסיבוכים הקשורים בו. "מהמקרים שמגיעים אליי עולה כי הסכנה העיקרית היא בדליפה של השתל והצטברות של סיליקון בבלוטות הלימפה שקרובות מאד לשד. זה יוצר גושים ויכול להוביל לדלקות מקומיות, כאבים קשים ועד צורך בכריתה מלאה של בלוטות הלימפה, כאילו לאשה היה סרטן לכל דבר. לפעמים היא מפתחת גם מחלות מטבוליות קשות והגוף תוקף את השתל. לא רק שנפגמת האסתטיקה שהיתה כל כך חשובה לאשה, היא יוצאת עם כאבי תופת, צלקות נוראיות, נכה ופגועה לכל החיים".

לדברי עו"ד סקלסקי, מומחים שייעצו לו הודו כי סיליקון הוא חומר מועד לפורענות מאחר והוא נוזלי ולמעשה יכול להסתובב בגוף, כמעט באופן חופשי. פצצה מתקתקת של ממש. "במרבית התביעות מדובר על שתלי סיליקון שמתחילים לדלוף, אבל הרופאים לא מדברים על זה. אשה תלך לכמה רופאים לפני ניתוח, תברר ותשאל ולא ידברו איתה על סיכונים קשים כמו אלו".

האם הרופאים מספרים הכל?

הפלסטיקאים, לעומת זאת, לא נבהלים מהנתונים החדשים. ד"ר דב קליין, מומחה בכירורגיה פלסטית וניתוחים קוסמטיים, שתחת ידיו עברו שתלים רבים, טוען בתוקף שאם החשש שהסיליקון מסרטן אכן היה ממשי בעקבות המחקר הנוכחי, ה-FDA  היה עוצר מידית את השימוש בו. "מדובר בשתלים עבים שסכנת הדליפה מהם קטנה ביותר. מחקרים שכללו למעלה ממיליון נשים מושתלות סיליקון לא הצליחו להוכיח כי החומר גורם לנזק כלשהו. להפך, נמצא כי בקרב נשים שעברו הגדלת חזה יש פחות מקרים של סרטן שד".

הרופאים אכן מיידעים את המנותחות העתידיות לגבי תופעות לוואי הכרוכות בהחלמה מן הניתוח, אך מדובר בסיכונים מינוריים יותר שהמילה "סרטן" אינה מופיעה בהם.

עו"ד קסלסקי מבקש שהמילייה הרפואי ישים את הדברים השולחן בגלוי. "נשים שואלות אם השתלים מסרטנים ומבטלים את דבריהן, לא מדגישים שקשה יותר לאבחן את סרטן השד עם שתל בחזה, נותנים להן לחתום על טפסים הקשורים בסכנות הצפויות רגע לפני העלייה על שולחן הניתוחים, מראים רק תמונות יפות ולא מעניקים את כל המידע החשוב באמת. זה המידע שיכול אולי לשנות את דעתן ולגרום להן לוותר על הרעיון ולא להכניס ראש בריא למיטה חולה".

צילום: thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה