דרושים גברים שדורשים נשים

אימי עירון, מנכ"ל סלונה ועמרי גפן, מלווה הנהלות בכירות ומומחה בתחומי שיתופי פעולה, משא ומתן וגישור, מזמינים את הגברים לאמץ מודל לקידום מנהיגות נשית

08/03/2016
אימי עירון ועמרי גפן קבלו עדכונים מאימי עירון
  • RSS

אימי עירון ועמרי גפן. צילום: עתליה גפן, שלומי מזרחי

אימי עירון:

רוב הנשים שנמצאות בעמדות מפתח ובתפקידים בכירים לא הגיעו לשם בקלות. כולן נדחפו, הצטיינו, הפעילו קשרים והתברגו לתוך מערכות עסקיות או פוליטיות, שכולן עדיין נשלטות באופן גורף על ידי גברים.

העולם שלנו נשלט על ידי 3 כוחות מרכזיים: פוליטיקה, עסקים ומדיה. מה שמשותף לשלושת התחומים הוא שעדיין יש בהם אחוז נמוך מאוד של נשים שכמעט ולא השתנה בחמש השנים האחרונות.

במדינות המערביות המתפתחות אחוז הנשים בפרלמנטים הוא 24%

אחוז המנהלות הבכירות בעולם עומד על 24% (זהה לשנת 2007)

נשים מחזיקות בפחות מ -7% מכלל תחנות הטלוויזיה והרדיו בארה"ב. בשאר העולם שליטתן במדיה נמוכה אף יותר.

נשים שגדלו בעולם שנשלט ומנוהל ברובו ע"י גברים, ורוצות להשתלב במערכות גבריות יאמצו מודל ניהול ומנהיגות גברי. זה בלתי נמנע.

"את לא יכולה להיות מה שאת לא יכולה לראות", אמרה מרי ווילסון שהובילה את "פרויקט הבית הלבן" לעידוד נשים להתמודד על תפקידים פוליטיים. נשים שגדלו בשנות ה-80 וטיפסו לעמדות בכירות, גדלו על ברכי מודלים גבריים בלבד. מגישי החדשות הסמכותיים, חברי הפרלמנט, המנהלים הבכירים - כל מי שהשפיע, קיבל במה, הוביל והנהיג - היו כולם גברים בחליפות.

אז לבשנו חליפות, הורדנו את הקול בטון אחד נמוך יותר, אימצנו דיבור קצר, ענייני ואגרסיבי, כמעט צבאי, נשארנו עד שעות מאוחרות כדי להוכיח לכולם שאנחנו קשוחות ושום ילד לא יזיז אותנו מהמשימה, נסענו לחו"ל, הלכנו לקוקטיילים ודינרים ותערוכות, תבענו מהעובדים שלנו ביצועים קשוחים ונזפנו בהם בתקיפות.

דיברנו חזק ותקיף בישיבות הבורד. גם כשנעלבנו לא הראינו, ולפעמים כשרצינו להגיד משהו שתקנו. היינו חכמות יותר, תוקפניות יותר, כוחניות יותר רק כי פחדנו שיחשדו בנו שאנחנו רכות. שעטנו קדימה, מסתכלות רק למעלה, ממרפקות את דרכנו ומוכיחות לכולם שאנחנו הגבר הכי קשוח בסביבה.

עמרי גפן:

אולם האם אכן מצב זה הוא בלתי נמנע? האם נשים מובילות במדיה, בעסקים ובפוליטיקה, אומנם נדרשות לאמץ את האיכויות והדפוסים הגבריים בכדי להצליח? הייתכן כי דווקא בעידן הנוכחי ובראייה עתידית נשים עשויות להביא ערך גבוה יותר דווקא בזכות היותן נשים? נשים המסוגלות להפעיל גם את "מערכת השרירים הגברית", אולם לא מאמצות אותה כמערכת המרכזית תוך ניוון "מערכת השרירים הנשית"?

מדוע כיום יותר מתמיד? כי החברה שלנו יותר שיתופית ופחות אוטוקרטית מבעבר. הסגידה למנהיג חזק יודע כל ומלא בחשיבות עצמית פוחתת, והכמיהה למנהיגים אנושיים שמסתכלים בגובה העיניים עולה. ארגונים פועלים יותר ויותר על בסיס מבנים שטוחים ורשתיים מאשר על בסיס מבנה היררכי נוקשה.

היכולת לגשר ולשתף פעולה מביאה כיום ערך בעולם העסקי והחברתי לא פחות מהיכולת להתחרות. הקשבה ואמפטיה כבר אינן מילים גסות ובתחומים כמו משא ומתן וניהול מדובר במנופי השפעה משמעותיים. מערכות יחסים נתפסות כחשובות לא פחות ממשימות.

כנראה שהבשיל הזמן לשינוי פרדיגמתי. במקום מנהיגות נשית המותאמת לשיח הגברי, יש צורך לבנות, ליצור ולהטמיע מנהיגות נשית העומדת בפני עצמה. מנהיגות אותנטית, דיאלוגית, אמיצה ומשפיעה, שתהיה רלוונטית ולגיטימית לא פחות מהמנהיגות הגברית המוכרת, אולם כזו שתדע ליצור את הסינרגיה וההשלמה בין העולמות, ללא שלילת האחר ומאבק מגדרי, כזו שמלבד הערך שתייצר עבור נשים וסביבתן, תיצור הזדמנויות ותשביח גברים באופן בו הם מביאים לידי ביטוי את המנהיגות שלהם.

***

.* אימי עירון היא מנכ''ל סלונה.

* עמרי גפן הוא מנכ״ל קבוצת גבים המתמחה בגישור וישור סכסוכים, מלווה הנהלות בכירות ומומחה בתחומי שיתופי פעולה, משא ומתן וגישור. מלווה הנהלות בכירות ותהליכים מורכבים בין ובתוך ארגונים, ומומחה בתחומי שיתופי פעולה, משא ומתן וגישור. מרצה ב בחוג ליישוב סכסוכים של אוניברסיטת בן גוריון, ובלהב - מנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה