מחקר חושף את הקשר בין מחלות לחודשי לידה

לא, זה לא תורה מסיני אז לא לשמוח או להתעצבן יותר מדי אבל אם נולדתן ביולי אז הרווחתן בגדול ושווה לפתוח את השמפניה

07/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

אין דבר מבהיל יותר ממחלות, חוץ מהידיעה איזו מהן את עלולה לפתח מתישהו בחיים. אבל האם ניתן לגלות זאת מראש? לפי חוקרים שעמלו את הנושא ברצינות התשובה היא כן. כמובן, אסור להתייחס לממצאים פה כתורה מסיני ורצוי להיות סקפטיות אבל עדיין שווה לקרוא כי מדובר במחקר מעניין ומקיף.

חוקרים מאמינים שמשוגע ככל שיהיה, אנשים שנולדו בחודשים מסויימים עלולים לחטוף מחלות שונות. בעוד שישנו חודש שממש כדאי להיוולד בו, יולי, יש חודש שממש לא כיף להיוולד בו: נובמבר. כיום זה נשמע מופרך לחבר בין אסטרולוגיה לרפואה אבל לפני 2500 שנה העניין היה דווקא הגיוני בעיני היפוקרטס, אב הרפואה המודרנית. הוא האמין שיש קשר הדוק בין עונות למחלות ושהרופא יכול להסיק מסקנות נחרצות לגבי כך.

המחקר המעניין כבר פורסם לפני כשנה אבל הוא שוב צף ברשת ולא קשה להבין למה. מדובר בנושא שמעניין את כולם. תמיד. המחקר מוצא קשר בין החודשים למחלות אבל לא מוצא קשר למיקום הכוכבים.

בחורה מקוררת

החוקרים מצאו שישנם כמה "גורמי סיכון" אשר פוקדים חודשים מסויימים ומכאן שישנו סיכוי לסבול באופן הנגזר מכך. למשל, סערות אבק, אלרגיות, ויטמין די בחשיפה לשמש יכולים להכריע. החוקרים לא רוצים שתיכנסו לסרט כעת אבל סביר להניח שאתן כן תתחילו לשקול מתי להיכנס להריון או להתחרט/לשמוח מהחודש בו נולדתן.

"הסיכון לא כזה גדול שאת צריכה להתחיל להילחץ", אומר החוקר הראשי ניקולאס טטונטי, "ישנם עוד שיקולים לכך שתתפתח מחלה כזו או אחרת". המחקר עצמו היה רציני ומקיף. החוקרים בדקו 1.75 תיקים רפואיים של מטופלים בן 1985 ל-2013 מהמרכז הרפואי ב"אוניברסיטת קולומביה" והם מצאו 55 מחלות עם שיוכים עונתיים כגון אסתמה, ADHD ובעיות נוירולוגיות.

החוקרים מצאו שמי שנולד בחודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר היו בעלי יותר סיכויים לחלות (מחלות שקשורות לנשימה) כאשר בנובמבר הייתה נטייה לסבול ממחלות נוירולוגיות לעומת אלה שנולדו בחודשים פברואר, מרץ, אפריל, מאי ויולי.

מי שנולד במרץ היה בעל סיכוי גבוה יותר לסבול ממחלות לב. אלה שנולדו במאי, יוני, אוגוסט, ינואר ודצמבר לא הסגירו "יתרונות או חסרונות" מובהקים. מי שנולד במאי ויולי היה בעל הכי פחות סיכויים לחלות. חשוב לזכור שהחודש בו נולדת הוא גורם אחד ושיותר קריטי זה גנטיקה ואורח חיים, הכולל תזונה וכושר.

מחלות

 

 הנה סרטון בנושא:

צילום: שאטרסטוק

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה