זארה משיקה - קו בגדים לא מגדר

זארה השיקה קולקציית פריטי לבוש שאינם מיועדים למגדר ספציפי והרשת סוערת. למה זה כל כך בעייתי?

06/03/2016
גלי דודזון סגל קבלו עדכונים מגלי דודזון סגל
  • RSS

זארה מהאתר

רשת האופנה המצליחה זארה השיקה בשבוע שעבר קולקציה קטנה של פריטי יוניסקס (או כפי שבמותג מעדיפים לקרוא להם - Ungendered, כי בשנת 2016 יוניסקס כבר לא נשמע מספיק פוליטיקלי קורקט, לכן אימרו - ללא מגדר).

מדובר בקולקציה המונה כ-10 פריטים בלבד ונמכרת במסגרת מחלקת ה-TRF בחנויות הרשת ובאתר. בין הפריטים - חולצות T, סווטשירטים, ג'ינסים ומכנסי ברמודה, בסקאלת צבעים על טהרת האפור, לבן וג'ינס, ללא הדפסים או דיטיילים מיוחדים, בייסיק בלשון המעטה. בתמונות מצולמים אותם הפריטים הן על גברים והן על נשים, וכולם עולים פחות מ-50$.

6688069400ZARA

זו לא הפעם הראשונה שמותג אופנה מציע פריטים זהים לגברים ולנשים ואנחנו מכירים את התופעה גם מעולם הבישום, אבל הקולקציה החדשה של זארה היא בעלת משמעות מיוחדת כיון שמדובר ברשת אופנה מובילה שיודעת בדרכה הייחודית לקלוע בדיוק למה שקהל המתלבשות והמתלבשים מחפש, ובמידה רבה קובעת את טעמם. אם הם החליטו להיכנס לתחום היוניסקס, סביר שמותגים רבים יעשו זאת בעקבותיהם ובמהרה נמצא עצמנו בעיצומו של טרנד במסגרתו רשתות אופנה יקצו מתחמים המיועדים לנשים וגברים כאחד או פשוט  - לאנשים, באשר הם.

Pictureszara631

אז איפה הבעיה?

ראשית, במידה מסויימת זארה באו לברך ויצאו מקללים, תגובות רבות ברשת מחו על העובדה שה-Ungendered של זארה הם אנשים לבנים, צעירים ורזים, כמו אלו שמובילים את הקמפיין, בעוד שהמציאות כנראה שונה.

שנית, מאחורי הרעיון, שעורר כצפוי סערה ברשת, עומדים בגדים משעממים ולא מחמיאים, אבל ניחא, כאלו יש הרבה גם כשהם מיועדים ספציפית לנשים, או לגברים.

הבעיה לטעמי חמורה מזה.

יש לא מעט תחומים בהם הייתי שמחה שלא יהיו הבדלים בין נשים לגברים - במשכורת, באפשרויות התעסוקה והקידום, ביחס אלינו במוקדי כוח ועוד. אבל אם יש תחום שבו יש לנו יתרון ברור על הגברים זה תחום האופנה והטיפוח. אני לא מבינה מדוע מציעים לנו לוותר על האפשרויות הרבות שעומדות בפנינו בתחום הזה בשביל להיות "כמותם", והרי כשמדובר בבגדים ללא מגדר, הם כמובן בעלי מאפיינים של בגדי גברים, בוודאי לא נצפה מהם ללבוש שמלה פרחונית.

האם במידה ונלבש את אותם הבגדים נזכה להיות שוות יותר גם בתחומים אחרים? אני מניחה שלא. הפער עמוק בהרבה מהבגדים שאנחנו לובשות ומכמות המסקרה שאנחנו מניחות על הריסים.

אז השאירו לי את הבגדים היפים והמעניינים שלי, הם לא הופכים אותי לפמיניסטית פחות מזו שתלבש סווטשירט אפור וג'ינס לא מחמיא. בואו נתרכז בעיקר ונצעד לשוויון בדברים החשובים באמת. אפשר לעשות את זה גם על עקבים.

וכהערת אגב - אני מכירה לא מעט נשים שמוצאות פריטים נהדרים במחלקות הגברים ולהיפך. לא מתוך אג'נדה, פשוט כי זה מה שהם אוהבים. גם אצלי בארון יש ג'קט לא רע ממחלקת הגברים בפוראבר21. אז למה להגביל את המעוניינים בגיוון למספר פריטים מצומצם ומשעמם במקום להתייחס בטבעיות לנשים שמעדיפות לקנות במחלקות הגברים או לגברים שבוחרים בסקיני ג'ינס ממחלקת הנשים? מה שנוצר פה בפועל זה מגזר שלישי וגימיק שיווקי, ולא פתיחות מחשבתית אליה אנחנו צריכים לשאוף.

zara.com

***

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק 

צילומים מאתר זארה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה