אימת היוצרים העצמאיים: מירי רגב

לא הספקנו להירגע מ"חוק הנאמנות" ושוב מירי רגב מעוררת סערה. כעת נודע שמשרד התרבות מבטל את התמיכה ליוצרי תיאטרון עצמאיים. השחקן דביר בנדק התפטר במחאה להחלטת רגב מראשות מדור הפרינג' במועצה לתרבות ונראה כי עולם התרבות הולך ונעלם

06/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

מזמן לא התפייטתי כאן על שרת התרבות והספורט מירי רגב, מאז "חוק הנאמנות" שלה והנה, עוד החלטה תמוהה משוחררת לעולם ברוחה ובצלמה: משרד התרבות והספורט לא יעביר לקרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות תמיכה על סך רבע מיליון שקל. הרוחות סוערות, היוצרים עצבניים והשחקן דביר בנדק התפטר במחאה להחלטה זו מראשות מדור הפרינג' במועצה לתרבות. מבחינתו משרד התרבות התעלם מהערות המדור לקריטריוני התמיכה החדשים. אכן, "כיף" להיות יוצר עצמאי בישראל.

כן, כבר עדיף לחיות במשטר קומוניסטי כי לפחות שם אתה יודע מה אתה מקבל ולא חי תחת הסוואה של דמוקרטיה המעודדת חופש יצירה וביטוי. דוגרי, לא ברור לי מה רוצה רגב. מאז שהיא נכנסה לתפקיד החשוב הזה נראה שהיא רק הרסה אותו ועוררה זעם."חוק הנאמנות" שיזמה לא הספיק לה. כעת משרד החינוך ממשיך לצמצם משאבים הכרחיים ליצירה ולפי מנכ"ל הקרן, גיורא עיני, לא נומקה אפילו ההחלטה.  טוב, הגיוני. מה תגיד גברת רגב למיסטר עיני? "סורי, לא בא לי לעודד יצירה. אני מחפשת שליטה ולכן יוצרים עצמאים הם סכנה עבורי". לא, היא לא תגיד זאת. כמובן, אולי יש לה שיקולים אחרים. רק שאנחנו לא נדע מהם.

המשרד הודיע כי לא יעביר תמיכה השנה וגם לא בשנה הבאה תמיכה לפרוייקט "מתן" (מרכז תיאטרון ניסוי). הקרן תתמוך ביוצרים מתחומי המחול וקולנוע אבל היא לא תוכל לתמוך ביוצרים שפנו אליה בכל הנוגע לתחום הספציפי המדובר. כאן המקום לציין כי הקרן הזו עזרה ליוצרים רבים אשר כידוע, לא שוחים בכספים בישראל. גם ככה קשה ליצור פה, במקום שלא ממש מטפח את ענף התרבות כמו את הביטחון, ולכן מדובר במכה אנושה ליצירה המקומית.  גם ככה יוצרי תיאטרון נאבקים בתוך האיגוד שלהם. הם יתייאשו כי בכל זאת, איך הם אמורים ליצור ככה?

מירי רגב. צילום: שאטרסטוק

עיני סיפר ב"הארץ" שהקרן לא תוותר על הפרוייקט שלה. הוא העביר כועס על היעדר ההתראה בזמן ומכאן, הוא נאלץ לתת מענה. מדובר במצב מתסכל, כאשר כל פעם משהו אחר נגדע בתחום התרבות. חובה להבין, תיאטרון אינו רק הקאמרי והבימה. תיאטרון הוא תחום שלם ופועלים בו אינספור יוצרים. לא לכולם יש גב כלכלי ולכן הם נאלצים לפנות לקרנות. כאשר מפסיקים את התמיכה למעשה אומרים: "אכלתם אותה. חפשו מקצוע אחר". מדובר בגסיסה איטית לעבר אבדון תרבותי. כאשר רק החזק שורד והחלש, מוכשר ככל שיהיה, לא יוכל להמשיך להתבטא.

כזו היא מירי רגב – נמשכת לחזק ולמשפיע. היא מוכיחה שוב שאינה אשת רוח או תרבות בנשמתה אלא פוליטיקאית לאומנית שדוגלת בכוח ושררה. היא אולי מגיעה עם כמה כוונות טובות, כמו לתת יותר ביטוי לאמנים מזרחיים (הענקת פרסים ליוצרים ים תיכוניים) אבל על הדרך מנחילה רעיונות הזויים ויוצרת סלקציה שמתבססת על סגנון במקום על מהות. אני כבר מפחדת מההודעע  הבאה בעניינה. בקצב הזה כבר לא יהיה מאיפה לחתוך ותרבות תהפוך ל"דבר הזה שפעם הייתה פה".

המהלך הרגיז לא מעט יוצרים והבמאי רני בלייר התייחס לעניין בפייסבוק שלו:

רני בלייר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה