לשכוח כדי לזכור

מתברר שלהתעלם מדברים זה טוב למוח שלכן. כן, כדי לחדד זיכרון של דבר מה מומלץ בעיקר להדחיק את שאר הדברים ברקע. לקרוא ולזכור

02/03/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

מוח שמוסח מדברים הוא מוח חכם יותר. אם נזרוק בפניכן את המספרים הבאים: 1593657292759381380473 כמה מספרים תצליחו לזכור מכל זה? חוקרים טוענים שאתן אמורות לזכור מיד 7 ספרות. כלומר, התעלמתן מכל השאר.

בכתבה מרתקת, אשר פורסמה ב "Scientific American" מספרים על מחקר מ-1950, "The Magical number 7 Plus or Minus 2" ועולה שהיכולת המוחית היא לזכור בין 5-9 דברים בזמן נתון.

חוקרים אחרים טוענים שהמוח יכול להכיל רק 4 דברים ברגע נתון. ב"דברים" הכוונה היא מספרים או יחידות מידע. במקרה כאן תוכלו לזכור כל ספרה, 1, 5, 9 או לחלק ליחידות כמו 15, 93, 36 וכך הלאה. אם תחלקו את המספרים תוכלו לזכור יותר. אז בפעם הבא שישאלו אתכן "כמה מספרים זכרת" משורת מספרים נסי לחלק אותם לקבוצות בראש.

זיכרון

הזיכרון העובד

הזיכרון העובד הוא כמו לוח. את יכולה לשים שם פיסות מידע באופן זמני עד שהמוח יחליט אם עליו להעביר אותו למקום קבוע יותר, כמו בזיכרון לטווח רחוק. לחושים שונים יש יכולות זיכרון שונות. כלומר, אנחנו נזכור אחרת מה שיראו לנו למה שיגידו לנו. מסיבה זו צריך להתבונן שונה בסוגיו השונים של הזיכרון העובד.

 לכל אדם יכולת אחרת של זיכרון עובד וחוקרים ניבאו שמי שיש לו יותר זיכרון עובד אף נהנה מאינטליגנציה גבוהה יותר.

להתעלם מדברים

מחקר חדש מאוניברסיטת "סיימון פרייזר" מצליח להאיר זרקור על למה אנשים מסויימים מצליחים לזכור יותר מאחרים. החוקרים גילו הבדלים בזיכרון הויזואלי בין נבדקים בכך שמדדו את גלי המוח שלהם ובדקו איך הם שמים לב לדברים. כן, יש קשר מעניין בין תשומת לב לזיכרון. ככל שתשים יותר לב למשהו כך הוא יחקק יותר במוח.

אבל לזכור משהו זה דבר אחד ולהתעלם מכל שאר הדברים ברקע, כל האלמנטים המסיחים, זה דבר אחר ואמנות בפני עצמה. הם הראו שבעלי זיכרון עבודה מצומצם קלטו יותר מדי דברים מסיחים סביבם. כלומר, הזיכרון שלך נמדד בכמה אתה בעצם מצליח לשכוח מידע לא רלבנטי ולא כמה אתה מצליח לזכור מידע רלבנטי.

מקווה שתזכרו את זה.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה