ליא קניג: "היו הטרדות אז אבל אני זקנה כדי לזכור"

לקראת ''פסטיבל אשה'' ראיינו את הגברת הראשונה של התיאטרון הישראלי, ליא קניג, שמתייחסת לגיל, פרשת איבגי ומצב התיאטרון בארץ. אנחנו גם מחלקות כרטיסים למופעים!

29/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

לקראת "פסטיבל אשה" ראיינתי את הגברת הראשונה של התיאטרון הישראלי, ליא קניג, אשר תתארח בפסטיבל אשה בחולון. קניג תיפגש עם הבמאי איציק ויינגרטן ותענה על שאלות מהותיות הקשורות בחיים, ובתיאטרון (יום שישי, 11 במרץ בשעה 10:00, במדיטק חולון, אולם הקופסא). קניג, מתברר, מאוד מודעת לחשיבות הפסטיבל הזה. "אני חושבת שזה דבר מבורך מאוד. אנחנו, הנשים, במשך שנים לוחמות בשביל הסטטוס והמעמד וזה לא עוד מושלם. כל הזמן צצים עוד נושאים על הפרק שמצריכים טיפול, כמו משכורות של נשים ואיך הן משתלבות בחברה, הטרדות מיניות..."

אפרופו הטרדות. מה דעתך על פרשת איבגי והמתלוננות?

"כל העניין לא מצא חן בעיני. אני לא מאשימה אף אחד ולא הזדמן לי לעבוד איתו. חבל שזה קורה ודווקא בחברת השחקנים. יש הרבה צעירים שרוצים להיכנס לתחום ואז הם פותחים עיתון וקוראים על זה. הסטיגמה על שחקנים היא שמדובר ב'תרבות רעה'. תשמעי, יש רגישות מסויימת בתחום הזה. בלי קשר למקרה של איבגי, אם אני על הבמה וצריכה להחליף בגד לדקה – לא תמיד התנאים הם הכי טובים ואני יכולה למצוא את עצמי מתפשטת ליד הכניסה. לפעמים גם יש משיכה לפרטנר שמשחק לצדנו ואז השאלה היא 'למה אתה הופך את זה?'. בואו נהיה בוגרים, תמיד רצינו שירצו אותנו. שמעתי מאנשים שהם חושבים שכל התחום שלנו זה ככה וקורים בו דברים. הייתי נשואה לשחקן חמישים שנה ולא קרה לי משהו כזה. אבל להגיד לך שלא הסתכלו עלי? בזמננו לא פירשו ככה. בוודאי שהיו הטרדות בימים ההם אבל אני זקנה מדי לזכור. להגיד ש'אף אחד לא הסתכל עלי' זה גם בושה".

festivalisha_634

אנחנו מאבדים הרבה אושיות תרבות לאחרונה. הנה, לא מזמן יוסי גרבר מת. זה מרגיש כאילו האמנים הטובים ביותר נעלמים.

"אני לא רוצה לחשוב על זה", אומרת קניג, "מצד שני אני רואה מה קורה בארץ ואין דבר כזה בעולם. אנחנו לא מודעים למה שקורה בתל אביב. בכל ערב יש הצגות ובכל תיאטרון עולות כמה הצגות, גם מחוץ לעיר. אני אופטימית שהקהל הישראלי הולך להצגות אבל לא מבסוטה מאיך שמחנכים את הדור הבא לאהבת תרבות. הכל טכני. איפה הספרות? הדברים ההומניים?".

 את צופה בריאליטי לפעמים?

"אסור לי להגיד אבל אני לא מסתכלת. ניסיתי, ראיתי פה ושם וחשבתי לעצמי 'בשביל מה צריך את זה? מה זה ישאיר?' אני רואה שאנשים כן מסתכלים על זה. אני פוגשת מישהו, אשאל אם רואה והוא יענה 'לא, לא'. אנשים מתביישים אבל מסתכלים".

קניג היא כבר שועלה ותיקה בתחום. היא תמיד עסוקה ומתמרנת בין כמה הצגות במקביל. אין מה לשאול אותה על פוליטיקה ("כשעליתי לארץ אמרתי לבעלי ולעצמי 'לא נכנסים לעניין שנקרא פוליטיקה") או לדון איתה יותר מדי על המצב בארץ ("להגיעד לך שהמצב טוב? המצב לא טוב. האם אני אופטימית? לא. אני חיה ביום יום"). ובכל הנוגע לגיל, היא לא לוקחת אותו קשה. הזיקנה לא מאיימת עליה והאמת, מדובר באישה יותר פעילה מרובנו.

אז איך את בכל זאת מתמודדת עם העובדה שאת לא נהיית צעירה יותר?

"יותר טוב אל תשאלי אותי", היא עונה בצחוק. "אנחנו צריכים עם הגיל ללכת בראש מורם. לא צריך להתעסק עם זה. אתה הולך לישון ולא יודע מה יהיה מחר".

היום רוב הבחורות חולמות על להפוך לסלבריטאית ולא לשחקנית תיאטרון.

"בעולם הגדול המוצא של השחקנים הגדולים הוא תיאטרון. אנחנו לא יכולים גם להשוות, המשכורות מצומצמות ושחקנית כמוני הייתה צריכה לחיות בווילה מפוארת ואני מבסוטה שהגעתי לדירה מכובדת. הצעירים מרוויחים רע מאוד ומשלימים לפעמים פרנסה. מי שרוצה להקים משפחה – קשה לו ובכל זאת נמשכים לתחום. אני לא רוצה להיות סלב. זה מהיום למחר. זו אשליה".

האם את חשה החמצה ממשהו בחיים?

"אין לי על מה להתלונן. אדם צריך מזל והיה לי המון מזל בקריירה. היו לי הצלחות ויש לי אהבת קהל שממלאת לי את החיים וחיבוקים ברחוב. מחבקים אותי ורוצים שאהיה בריאה".

על פסטיבל אשה בחולון

פסטיבל אשה 2016 יתקיים השנה בחולון בין התאריכים 10-12 במרץ במתכונת מיוחדת הממוססת מחיצות בין קהל ויצירה נשית. השנה עוסק הפסטיבל בנושא "זהות ואחרות" וביטוייה אצל נשים יוצרות. מפסטיבל אביניון, צרפת, יגיע המופע "קונטרה ברסנס" של הזמרת ונגנית הקונטרה באס הצרפתייה פאולין דופי שתבצע משירי ג'ורג' ברסנס. הזמרת האזארית קמילה, תעלה את "אדמה", מופע המחזיר אותה אל השורשים האזרבייג'אנים. במופע "עונג" בבימויה של דליה שימקו , עם אסתי זקהיים, ברכה קול ושי בן יעקב יתחקו השלושה אחר מושג העונג דרך פס הקול של חייהם. איציק ויינגרטן יארח לשיחת עומק את הנשים של  "זגורי אימפריה": שרה פון שוורצה חווה אורטמן, יפית אסולין ואת יוצר הסדרה מאור זגורי. הסופרת והעיתונאית ורדה הורוביץ תגיש מופע השקה אינטימי לספרה החדש בליווי מוסיקלי של מרגריטה גרין. ייערכו מפגשים ומופעים  המחברים בין יוצרות שונות בהשתתפות השחקנית אסתי זקהיים,עלמה יצחקי,מרלין וניג, שהרה בלאו ו שפרה קורנפלד,גלית גיאת ,שלי גרוס  ועוד. כמו בכל שנה, גם בשנה זו יתקיים  הכנס הבינלאומי לאדריכלות של עמותת האדריכלים בישראל ובהשתתפות אדריכליות מהארץ ומחו"ל.

בנוסף יהיו מופעי חינם בולטים לכל המשפחה ביניהם בולט כגון המופע של  מקהלת "ראנה" המונה 20 נשים ערביות ויהודיות מיפו, שרה רפרטואר מגוון בשפות שונות, ספוקן וורד של המשוררת נועם פרתום יחד עם המוסיקאית יסמין אבן,  ועוד". לכל תוכנית הפסטיבל: www.womanfestival.co.il 

רוצה לקבל הזמנה למופעים הבאים שיעלו בפסטיבל?

מלאי את פרטייך בטופס המצורף ואת שם המופע שתרצי ואולי תהיי בין הזוכות:

"ירון פריד חי באילוז'" - יום שישי 11.3

"ליא ואיציק" - יום שישי 11.3

"קונטרברסנס" - יום שבת 12.3

"זגורי אמפריה" - יום חמישי 10.3

"עונג" - יום שישי 11.3

שדות עדתיות - יום שישי 11.3

[contact-form 371 "Newsletter_festivalhaisha_text"]

 

רכישת כרטיסים:
באתר הפסטיבל:
www.womanfestival.co.il או באשראי בטלפון: 03-5014950

צילום: גראר אלון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה