אישה תובעת את אל על בגלל אפליה

התובעת, רנה רבינוביץ', התבקשה לקום מהמושב שלה בעקבות פניית גבר חרדי על טיסה וכעת היא תובעת את חברת התעופה על אפליה. "עבורי זה לא מאבק אישי אלא אידיאולוגי"

28/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

נוסעת במטוס

במשך שנים מתקיימות טיסות בין ארצות הברית לישראל, כאשר חרדים אשר עולים על טיסות אלה לא מעוניינים לשבת ליד אישה. הם מבקשים מנשים חדשות לבקרים לזוז מהמושב בשל כך. הבקשות החצופות הללו יוצרות בלגנים על המטוס כאשר למעשה מתנהל "משחק הכסאות המוזיקליים" פעם אחר פעם. להזכירכם: אנשים רוכשים כרטיס באופן חוקי ומקבלים מושב מסומן. אין שום מקום בחוק שמאלץ נשים לקום ולזוז, בהתאם לקפריזה של חרדי זה או אחר. העובדה שזה נראה להם תקין בכלל לבקש זאת נשגבת מבינתי.

רנה רבינוביץ', 81, היא הראשונה לעשות היסטוריה קטנה כשהיא באה לתקן את הנוהל המעוות הזה שנוצר לדבריה. היא הייתה מאלו שלא הסכימו לוותר על המושב שלה בלי לעשות מהלך. לפני כשנה היא עלתה על טיסת 028 מניו ג'רזי לתל אביב כאשר גבר חרדי ביקש ממנה, דרך דייל, לזוז מקום. הדייל אמנם הציע לה לעבור למקום "טוב יותר" אבל מדובר באישה שמתקשה לצעוד וכל העניין הוא לא פחות מטירחה שאין לתארה. "לאחר כל ההישגים שלי בחיים – והיו לי כמה – הרגשתי שהקטינו אותי", סיפרה ל"ניו יורק טיימס".  רבינוביץ' בכל זאת רצתה להבין למה היה דחוף לחרדי לבקש ממנה לזוז והוא ענה "הכל בתורה".

העניין הוא, מה לעשות, שבתורה אין התייחסות למצבי טיסה. מדובר בפרשנות גרידא. התשובה לא סיפקה את רבינוביץ' וברגע שנחתה על אדמת ישראל היא לא המשיכה הלאה אלא החליטה לתבוע את חברת אל על על רקע מגדרי. מדובר בסקסיזם טהור לכאורה ונותר לקוות שהעניין יוסדר ושהיא תפוצה על כך, שלא לדבר על כך שחובה להשליט סדר בטיסות הללו.

מבחינת החרדים, אפילו המגע הקטן ביותר עם אישה אסור על פי הפרשנות שלהם אבל לצפות מנשים להתאים את עצמן לבקשה הזה היא הגזמה פרועה. אם גבר חרדי לא יכול לחיות עם הידיעה שאישה יושבת לצדו אז שהוא יקום ויילך או מבחינתי, שיעזוב את המטוס. לפעמים נוצרים עיכובים או בעיות בלוחות הזמנים בגלל הריבים בין חרדים, דיילים ונשים על טיסות אלה. חלק מהנשים נכנעות לטקס חילופי הכסאות ואחרות עומדות על שלהן ולא מוותרות. כמובן, ניתן לזרום עם הבקשה, אם לא רוצים לעשות דרמה וזה לא מפריע, אבל ניתן לעמוד נגדה מתוך הבנה שמדובר בעניין עקרוני ומקומם ברמה הרחבה יותר.

"עבורי זה לא מאבק אישי", סיפרה רבינוביץ', "זה אידיאולוגי, אינטלקטואלי וחוקי. הנה אני, אישה מבוגרת, בעלת השכלה, הייתי בעולם וגבר פשוט בא ומחליט שעלי לעבור מקום? למה?". אם היה למישהו ספק, מדובר בהחלט באישה שראתה דבר או שניים בחיים.

רבינוביץ' חשפה כיצד נמלטה מהנאצים בצעירותה, אחר כך הפכה לעורכת דין מכובדת ויש לה דוקטורט בפסיכולוגיה. היא זכתה לתמיכה רבה סביב התביעה ומי שמייצגת אותה היא התנועה ליהדות מתקדמת. המקרה המשפטי המעניין הזה יעלה לדיון בעוד כשבוע וכעת מה שיעזור לתיק שלה הוא מציאת דיילת שתעיד על הבלגן חוזר הזה סביב מקומות ישיבה. המטרה היא להראות שמדובר בביזיון סיסמטי, אם אכן כך זה מתנהל.

 מ"אל על" נמסר בתקשורת ש"כל אפליה בין נוסעים בטיסות היא אסורה". מדובר כמובן בתגובה מקוממת לא פחות. לרבינוביץ' אין אינטרס להמציא אגדות אורבניות. התגובה אמורה להיות שהמקרה יבדק לעומק וכדאי שאכן, כך יקרה. לטעון שאפליה היא אסורה באמת לא אומר דבר. נכון, זה אסור והנה, זה קורה. לא פעם אחת ככל הנראה אלא פעם אחר פעם. הגיע זמן להפסיק את הקרקס הזה באוויר ורצוי נחיתה אחת קודם.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך