"חוק הדוגמניות" מתפשט בעולם

כבר ב-2012 "חוק הדוגמניות" נכנס לתוקף בישראל. הוא קיים בצרפת וכעת הוא בדרך לקליפורניה. אבל עם כל הכבוד לכוונות, לא נראה כי יש לו אפקט ממשי בשטח

25/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

דוגמניות

כבר מזמן אנחנו חיים בעידן בו הדוגמניות שוקלות כמו גפרור ועדיין זוכות לשמוע מהסוכנות משפטים כמו "תורידי 5 קילו". אין גבול לסגידת המראה השדוף ובחורות רבות החולמות על קריירה נוצצת בתחום נמצאות על סף רעב וחולי בגלל הסטנדרטים המופרכים שהן נתקלות בהם חדשות לבקרים.

בצרפת נכנס לתוקף "חוק הדוגמניות" כבר ב-2015 והוא נועד לפקח על הנעשה בסט הצילומים ומסלולי התצוגות. רופא מוסמך אמור להחליט אם הדוגמניות כשירות לדגמן או לא על בסיס משקלן. מטרת החוק הזה הוא לבלום אנוקסיה והפרעות אכילה כאלה ואחרות. אבל עד כמה החוק אפקטיבי? לא ברור כי עדיין ניתן לראות דוגמניות צנומות מקשטות את דפי הכרומו וצועדות על המסלול. למעשה, נראה כי דבר לא באמת השתנה, גם אם "ספורטס אילוסטרייטד" ישים דוגמניות מלאות על השער.

אם החוק יעבור בקליפורניה בהצלחה, סוכנויות דוגמניות יצטרכו לקבל אישור מהממונה האחראי שם ומי שלא יעמוד בתנאים ויחזיק דוגמניות שאינן כשירות לפי התנאים הנוקשים יחטפו קנס. כן, קייט מוס ממש לא הייתה יכולה להמריא כיום בביזנס הזה כנראה.

בארץ נכנס חוק הדוגמניות לתוקף ב-2012. מי שיזמו אותו הם צלם האופנה עדי ברקן, חברת הכנסת רחל אדטו מ"קדימה", חבר הכנסת דני דנון מהליכוד ופרופסור יעל לצר, מומחית להפרעות אכילה מאוניברסיטת חיפה. הם ניסו לקבוע חוק שיגדיר את המשקל המינימלי אבל מאז שהוא קיים רק ראינו דוגמניות רזות כמו רותם סלע, גל גדות, יעל גולדמן ואחרות מקשטות קמפיינים. בעיני רבים הן נראות רזות מדי. עבור הרופאים שלהן הן בריאות למדי.

בכל הנוגע לקליפורניה, מדובר בחוק שמיישמיו יצטרכו לשתף פעולה עם משרד הבריאות ונשאלת השאלה הקריטית: מהו המשקל התקין באמת ואיך הוא ייקבע? בהרבה מובנים דוגמניות יכולות להיות רזות מאוד גנטית ובריאות ואז הן עלולות למצוא את עצמן מחוץ למעגל העבודה. מה גם, אם עורכות מגזינים ומעצבי אופנה ירצו "למרוד" בחוק הם יוכלו תמיד למצוא בחורות שיתאימו לחזון האנורקטי.

נראה שלא קם החוק שימנע מדוגמניות להיות רזות מאוד. כל ניסיון לפקח לא באמת יצליח לטעמי. גם בארץ היה דיבור סביב ה-BMI (מדד מסת הגוף) של דוגמניות ועדיין הדוגמניות סביבנו הן רזות מאוד. הן כנראה תמיד יהיו. השאלה היא אם נראה ייצוג של מלאות יותר באמת ולא מתוך הכרח אלא מתוך קבלה. לא נראה שמישהו באמת מצליח להשליט סדר בעניין. זה חוק חמקמק. בדיוק כמו הסיכויים להצליח להגיע לטופ.

הבעיות בחקיקה הן לא בכוונות אלא ביישום. קשה לפקח אם דוגמנית אכלה או לא על הסט ומדובר בתעשיה שלא ממש חיה על קו הבריאות ממילא ויותר ניזונה מקוקאין, שמפניה וחסה אם את בפריז. נכון, רבות מהן אוכלות ואפילו תוקעות בורגרים אבל מתי החוק הזה הופך למטרד? הוא עלול להכניס את גוף הבחורות למשטר קפדני ולשלול בעצם את הזכות להיות רזה טבעי.

בינתיים נחמד לדעת לפחות שמדינות בעולם מנסות לתת מענה לעניין אבל נראה שהפתרונות עדיין במשקל נוצה.

צילום: Girlmodel/the movie
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך