האתגר הגדול של ד"ר יואל מארק ב"יאהו"

הישג כביר לישראלית ד"ר יואל מארק, שמונתה לסגנית נשיא למחקר ב"יאהו", אבל האם היא בכלל יכולה להצליח בחברה שלמעשה טובעת תחת המנכ"לית מריסה מאייר?

25/02/2016
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

קידום בעבודה הוא בדרך כלל עניין משמח. כלומר, לרוב הוא מעיד על כך שעבדת קשה, מעריכים אותך, סומכים עליך וכנראה שגם פעלת נכון בכל מה שקשור לפוליטיקה הפנימית בחברה. שלא לדבר על מה שבאמת חשוב -  באופן הגיוני בדרך כלל מתלווה אל הקידום הנכסף גם איזה שדרוג כספי, אז אין ממש על מה להתלונן, לא?

אז זהו, שלא תמיד המציאות ורודה כפי שהיא נדמית לנו, גם לא בדרגים הגבוהים ביותר, בהם יושבים הקודקודים החדים ביותר. קחו לדוגמא את המקרה של ד"ר יואל מרק, אחת ממנהלות המחקר המוכשרות והמוערכות, לא רק בישראל הקטנה אלא בעולם כולו. בשבוע האחרון, המוספים הכלכליים דיווחו בחדווה ובגאווה על כך שהישראלית ד"ר יואל מארק מונתה לסגנית נשיא למחקר ב"יאהו". ובאמת, לד"ר מארק יש רזומה (וכמובן גם משכורת) שרוב האנשים – גברים כנשים - היו מתאבדים עליהם.

היא הצטרפה ל"יאהו" לאחר שניהלה במשך כשלוש שנים את מעבדות המחקר של גוגל ולפני כן עבדה במשך 17 שנים במעבדות המחקר של "IBM".

אלא שהקידום הנוכחי שלה הוא קצת "עבודה בעיניים". חברת"יאהו" נמצאת במצב משברי ממש, מה שנקרא בעגה הרפואית "מונשמת מכשירית". הדרך לקצה הצוק ומשם לצלילה חופשית נמצאת ממש בטווח הראייה. רק בשבוע שעבר הודיעה החברה על סגירה נוספת של שירותים במטרה לחסוך בהוצאות, ובסוף השבוע פורסם כי היא שוקלת למכור אפילו את עסקי הליבה שלה: שירותי הדואר, החדשות והחיפוש. לא בשורות טובות בכלל.

ד"ר יואל מארק (צילום מסך מיוטיוב)

מנכ"לית החברה, מריסה מאייר – פוטוגנית ככל שהיא -התגלתה כאכזבה גדולה. מאחורי הבלונד הזוהר, ופרשות מתוקשרות כמו ויתור על חופשת לידה, התברר שבכל התקופה שלה בחברה היא לא הצליחה למנוע ירידה מתמשכת בהכנסות. הקידום של ד"ר מארק? הוא יותר בבחינת בעיטה למעלה שנועדה לסגור חורים.

במסגרת התפקיד החדש שלה היא תחליף שני בכירים שהודיעו על פרישתם מהחברה: רון ברכמן, מנהל מעבדות המחקר ברחבי העולם והמדען הראשי שלה, וריקרדו באזה-יאטס, סגן נשיא למחקר. זה לא משהו לזלזל בו אבל חייבים להבין את כל ההקשר לפני שמסקרים בלהט על המינוי הזה.

אז נכון שיהיו כאלה שיאמרו שכל משבר הוא הזדמנות אבל כפי הנראה, רוב המנהלים בחברה מחפשים הזדמנות לברוח מהספינה הזו שעומדת לשקוע והם כנראה יודעים למה. למעשה, האתגר החדש של ד"ר מארק לא קשור בכלל ליכולותיה המקצועיות. היא צריכה עכשיו להשתמש בחיישנים שלה כדי לחפש את התפקיד הבכיר הבא שלה מחוץ ל"יאהו".

מריסה מאייר (צילום:  Ethan Miller/Getty Images)

האם היא תעמוד במשימה? אין ספק שנקבל דיווחים בתקשורת כשזה ייקרה. בינתיים, מכיוון שמדובר באישה שהצליחה לשבור את תקרת הזכוכית ולהגיע בעבודה קשה ומסורה ובכישרון רב למשבצות מקצועיות מרשימות אפשר רק לאחל לה כמובן הרבה הצלחה בתפקיד החדש (היא זקוקה לה) וגם – בחצי קריצה - בהמשך דרכה בכלל.

 צילום: יוטיוב, גטי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה