מה לא מספרים על כאב המחזור?

סובלת כל חודש מכאבים חדים בבטן וחשה שאת הולכת למות? מומחה טוען שזה יכול להרגיש כמו "התקף לב" והוא מודה, הרפואה לא מספיק חוקרת את מקור הבעיה

22/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

מחזור

את מוצאת את עצמך מתפתלת מדי חודש מכאבי מחזור ובטוחה שזהו, את עומדת למות? אינך לבד. לצערנו, הרופאים לא ממש מצליחים למקד את מקור הבעיה ולתת תרופה יעילה, גם ב-2016. אבל יכול להיות שאת סובלת בכלל ממשהו אחר. כן,  אתן מכירות את התחושה בה אתן פשוט לא יכולות לתפקד כי כאב חד, כמו סכינים בבטן, השתלט עליכן.

מדובר בשניות שהן אימה טהורה ואת לא מתפקדת. מומחה לעניין טוען שרופאים נכשלים בבואם לאבחן כאבי מחזור ומשמעותם וכי כאב מחזור חזק יכול לכאוב כמו התקף לב, לא פחות. לדבריו, הרפואה לא עורכת מספיק מחקר בתחום, למרות שאחת מ-5 נשים סובלת מכאבי תופת. רופאים רבים מזלזלים בעוצמת הכאב ומאמינים שזה יעבור עם כדור כזה או אחר. אבל חלק מהנשים סובלות מכאב שלא עובר כל כך מהר. "איבופרופן" (תרופה נפוצה ממשפחת מדכאי דלקת שאינם סטרואידים) אמור לדעתם להספיק אבל זה לא.

מקור הכאב החזק, לדברי אוליביה גולדהיל שכתבה מאמר בנושא, הוא כאבי מחזור מוקדמים או אנדומטריוזיס (מחלה גינקולוגית, אשר בה ניתן למצוא תאי רירית רחם מחוץ לרחם, באזורים שונים בגוף). האבחנה בין שני המצבים אינה ידועה בהרבה מקרים ויכולה לתעתע. אישה שסובלת מכאבי מחזור יכולה לסבול במקביל מהמצב השני המצריך גם טיפול.

בכלל, נדמה שאין מספיק התייחסות לעניין של כאבי המחזור. נשים רבות סובלות מתסמינים רבים והרופאים פשוט רשמו להן גלולות, פרוזאק והן סבלו ממיגרנות ומהקאות תוך כדי המחזור. לרוב אין הרבה פתרונות ורוב הנשים פשוט רוכשות כדורים נגד כאבים ללא מרשם. מדי חודש הן נזכרות שהטבע הוא אכזרי וכי גוף האדם הוא לפעמים אויב.

הן מוצאות את עצמן מתפתלות מכאבים שלא חולפים והרופאים לא מצליחים למקד. חלק טוענים שהכאב מקורו בהתכווצויות הרחם. אחרים חושבים שזה קשור לעיבוד חושי, דלקת רחם מקומית ובעיות בזרימת הדם ברחם. בינתיים המומחה מוטרד מכך שאין באופק שיח רציני שיביא למציאת פתרונות ממוקדים יותר.

אז אם את סובלת ברמות, אינך לבד. מעבר לכך, אין הרבה אופטימיות כעת.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה