מדענים גילו איך "למחוק" זיכרונות לא רצויים

אם יכולתן למחוק או לערוך את הזיכרונות שלכן, האם הייתן עושות זאת? הדילמה הזו, הנראית לקוחה מהסרט "שמש נצחית בראש צלול" עומדת להתגשם בקרוב. כך מבטיחים חוקרים. העתיד כבר כאן

18/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

בימים אלה עולם המדע נרגש לאור פריצת דרך מדעית רצינית, הנראית כלקוחה מהסרט המופלא "שמש נצחית בראש צלול", כאשר ניתן למחוק זיכרונות. כמו כן, ניתן ממש לערוך זיכרונות ואף ליצור חדשים. מדובר במשהו שנראה לקוח מהעתיד הרחוק אבל הנה, זה קורה בהווה ולא בטוח מה אנחנו אמורים לחשוב על זה.

סרט התעודה,  "PBS) "Memory Hackers) אשר עלה ב-ארצות הברית וישודר גם בבריטניה, עורר הרבה עניין וסקרנות. בכל זאת, לא בכל יום אנחנו נתקלים בסוגיה מנטלית כה נפלאה שטומנת בתוכה גם שאלות מטרידות מאוד. אם כולנו נמחק זיכרונות שליליים, מה יישאר בתודעה שלנו? האם נהפוך לזומביז בצורת דובוני אכפת לי שמפיצים רק אור ואהבה?

איזה זיכרון באמת היינו מוחקים, עורכים ושומרים? שאלה קשה. הרי, ברגע שהיינו משנים את הזיכרון לא יכולנו להיות אנחנו כבר. היינו הופכים לאנשים מתוכנתים לפי בחירתנו. אבל החוויות שלנו עיצבו את מי שאנחנו, את הלמידה. את ההתמודדות. את הצמיחה. אם נתערב בכך, מי אנחנו נהיה כבר?

הסרט בודק את טבע הזיכרון ואת המניפולציות שניתן לעשות איתו. לאורך ההיסטוריה, נטו לראות בזיכרון משהו שמוקלט בטייפ, מאחסן ומשדר את מה שנקלט. כעת החוקרים מבינים שמדובר בדבר חמקמק יותר, נזיל, משתנה, שיכול להיות "מוכתב מחדש". הסרט בודק מה יכול להשפיע ולשלוט על הזיכרון שלנו. תהיו בטוחים, יש לנו לא מעט שליטה על זה.

מוח

בסרט ניתן למצוא למשל ילד בן 12 בשם ג'ייק האוסלר שיכול לזכור כל דבר שחווה מאז גיל 8. הוא מאובחן במצב רפואי שמונע ממנו להבחין בין מידע טריוויאלי למעניין וחשוב. יש לו "זיכרון אוטוביוגרפי פנומלי". לשכוח זה כמעט בלתי אפשרי עבורו. "לשכוח זה אחד הדברים הכי חשובים שהמוח יכול לעשות", אומר אחד החוקרים, אנדרה פנטון אשר עובד כעת על טכניקה למחיקת זיכרונות כואבים.

"אנחנו מודעים רק לקצה הקרחון", הוא מסביר, "כשזה נוגע לזיכרון האנושי". בסרט שוחחו גם עם ג'וליה שואו, פרופסורית לפסיכולוגיה, שעיצבה מערכת שיכולה לשתול זיכרונות. החוקרת הצליחה לגרום לנחקרים לחשוב שהם ביצעו פשעים אשר לא ביצעו. מדובר במחקר שיש לו השלכות מאוד בעייתיות על המערכת הקרימינלית. בסרט אף שוחחו היוצרים עם הפסיכולוגית מריל קינדט שגילתה שטיפול תרופתי יכול להסיר את ההשפעות השליליות של זיכרונות מסוימים.

הנה הצצה לסרט המרתק:

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה