תתאפקו כמו שאנחנו מתאפקות!

בניגוד למה שאולי חושבים, גם לנשים בעמדות בכירות יש ליבידו, יצרים כמוסים ופנטזיות מיניות אבל אנחנו לא מטרידות גברים, "כי אנחנו יודעות לכבד את מי שלידינו ולא לראות בו חתיכת בשר לסיפוק התאוות שלנו"

17/02/2016
דפנה הקר קבלו עדכונים מדפנה
  • RSS

אישה מטרידה (צילום: שאטרסטוק)

יש לי חדשות מרעישות עבורכם – גם לחברות כנסת, למנהלות בנקים, למפקדות בצבא, לפרופסוריות באוניברסיטה, לנשות תקשורת ולאומניות יש תשוקות מיניות. כן, קראתם נכון – לנשים בכלל, ולנשים בעמדות כח בפרט, יש ליבידו, ארוס, פנטזיות מיניות, תאבון מיני, יצרים וצרכים מיניים. רבות מאיתנו, נשים בשלות, מנוסות ומצליחות, היו שמחות להתחיל עם גברים שעובדים תחת מרותינו. היינו שמחות לעגוב אחר פקודים, לפלרטט עם סטודנטים, לשכב עם גבר שרק התחיל את דרכו בתחום שאנחנו כבר כבשנו ושתלוי בנו להמשך דרכו המקצועית. וראו זה פלא – אנחנו מצליחות להתאפק. זה לא קל, אבל אנחנו מצליחות.

למה? כי לא עולה על דעתנו להשתמש בכוח הפוליטי, הכלכלי, או הפריווילגי האחר שיש לנו כדי להטריד מינית גברים. כי אנחנו יודעות שהפנטזיות המיניות שלנו זה לא משהו שגבר זה או אחר צריך לשלם עליו מחיר. כי אנחנו יודעות לכבד את מי שלידינו ולא לראות בו חתיכת בשר לסיפוק התאוות שלנו. כי אנחנו לא מתבלבלות בין כח לבין אטרקטיביות מינית ולא מניחות שבגלל שאנחנו מצליחות, כל גבר שאנחנו חושקות בו, חושק בנו. כי אנחנו יודעות שעם כוח וסמכות באה גם אחריות לא לנצל את מי שחלש מאיתנו ולא לפגוע בו. כי אנחנו למדנו לבדוק הסכמה והדדיות בסקס – זה לא מאד מסובך. ואם אנחנו לא בטוחות – אנחנו נמנעות. כי הפנמנו את מה שאומר החוק למניעת הטרדה מינית – אחרי הכל, הוא קיים כבר כמעט עשרים שנים.

בשבוע שעבר שוב שמעתי על פרופסור שהרשה לעצמו להעיר לסטודנטיות על איך שהן נראות לפני כל הכיתה, לשלוח להן מסרונים באמצע הלילה, ללטף להן את היד ולרמוז להן על מה הוא היה רוצה לעשות להן בסוף שבוע באיזה צימר. שמעתם פעם על פרופסורה שעשתה דברים כאלה? אני לא שמעתי אפילו על אחת ואני חלק מהאקדמיה כבר הרבה שנים. אבל הגברים, בעמדות כוח בתחומים שונים, נופלים אחד אחד – גברים מוכשרים ומצליחים שחושבים שמגיע להם הכל, כולל כל אישה שבא להם עליה. גברים כוחניים ועיוורים לזולת אם היא אישה, שמעוררים גועל, כעס ורחמים.

למענכם, למען מי שאוהב אתכם, למען הנשים שמסביבכם, למען כולנו – תתאפקו! הגברים המצליחים הרבים שבוחרים שלא להטריד מינית הם עוד הוכחה לכך שאם אנחנו יכולות, גם אתם יכולים.

* הכותבת היא פרופ' דפנה הקר, משפטנית, סוציולוגית, פמיניסטית, פרופסור חברה בפקולטה למשפטים ובתוכנית ללימודי נשים ומגדר בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך