פריצה מדעית: כדור חדש ימנע מאדם להתאבד

חוקרים חושפים כדור פלא חדש שיוכל להעלים נטיות אובדניות. אם הוא יאושר הוא עשוי להציל את חייהם של אינספור מטופלים. בהחלט משהו ששווה לחיות למענו

15/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

כדור

מה מתחולל בתוך מוחו של אדם כשהוא בוחר לשים קץ לחייו? זו אחת השאלות המסקרנות ביותר מאז ומעולם בעיני כי מדובר בהחלטה שנראית לפעמים קפריזית וחמקמקה אבל לפעמים היא ממש מושכלת. יותר ממה שהיינו רוצים לדעת. אבל האם ניתן לבלום אותה? האם המדע המציא משהו שיכול למנוע מאדם להגיע למקום האפל הזה בפינת תאיו האפורים?

בימים אלה חוקרים עומלים על המצאת כדור שיכול למנוע אדם מלהתאבד. נשמע מתיימר משהו אבל אם אפשרי? תוך 7 ימים, מבטיחים החוקרים, הם יוכלו להעלים מחשבות אובדניות בקרב המטופל. הכל בזכות מרכיב האופיאודים – החומר הכימי הטבעי שאחראי על "התחושה הטובה" במוח. חוקרים נתנו את הכדור ל-40 מטופלים בעלי חשיבה אובדנית ומחשבותיהם השליליות צנחו בחצי.

המחקר בוצע ב"וושינגטון סטייט אוניברסיטה" והראה כיצד המטופלים השתחררו מהנטיות האובדניות שלהם תוך שבוע בלבד. מדובר בממצא מעניין מאוד אבל לא ברור למה המציאו כדור זה רק עכשיו. הרי, כבר שנים ישנם כדורים נגד דיכאון שמאזנים את הסרוטנין במוח, מכאן שאין זה אמור להיות כזה אתגר לגרום לאדם מדוכא להיפרד מהחשיבה הדיכאונית שלו – קיצונית ככל שתהיה.

אם הכדור יגיע למדינות נוספות, הוא יהפוך לפתרון המוחץ נגד התאבדויות רבות. היתרון שלו הוא שטיפול פסיכיאטרי ותרופתי לוקח זמן עד שרואים תוצאות. לפעמים כ-6 שבועות. מכאן ששבוע נשמע בהחלט כמשהו שיוכל להראות תוצאות חיוביות עבור הרבה אנשים.

תמיד תהיתי איך לא המציאו כדור נגד דיכאון שמשפיע מידי במוח. הרי, אדם מדוכא חייב פתרון מעכשיו לעכשיו. המחשבה שהוא ירגיש טוב בחודש לא מעודדת בכלל. הכדור הזה בא בדיוק בזמן, אם לשפוט את החים המודרניים האלה שרק מעמיסים על הנפש כל כך הרבה. ניתן להבין באיזה עולם אנו חיים לפי כמות האנשים הנוטלים כדורים נגד דיכאון. כדור כזה יהפוך למצרך יקר מפז.  אבל כמו רוב הדברים הטובים בחים, זה מצריך זמן וסבלנות. בקיצור, שיודיעו לנו מתי ניתן להשיג את כדור הפלא הזה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה