זה הציוץ של ג'ודי ניר מוזס שהסעיר את הרשת

הרשת גועשת בשעות האחרונות מהציוץ של ג'ודי ניר מוזס לשופטת בפרשת מני נפתלי: "מכינים עלייך תיק". הציוץ נעלם אבל זה מה מעורר את השאלה: מה הצעד הבא?

11/02/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

ג'ודי ניר מוזס. צילום: איציק בירן

מזמן באמת לא היתה לנו דרמה מבית היוצר של ג'ודי ניר מוזס והנה, הגיע ציוץ בטוויטר שהזכיר לכולנו שמדובר באישה שהכי יודעת לעורר פרובוקציות בסביבה. הציוץ נולד בעקבות פרשת מני נפתלי, אב הבית לשעבר של מעון ראש הממשלה ומדובר בחומר נפץ בממלכת טוויטר. אמנם  הציוץ עצמו נעלם אבל לא לפני שהספיק להיות מצולם. כי ככה זה ברשת, שום דבר לא נמחק באמת.

נפתלי, שניצח בבית הדין לעבודה, בתביעה שהגיש נגד המדינה, הפך לאישיו בכלי התקשורת. אבל מוזס התמקדה בדמות אחרת: השופטת בבית הדין לעבודה, דיתה פרוז'נין, שקיבלה את ההכרעה. מה שהופך את הציוץ להזוי הוא שבדרך כלל לא נוגעים בשופטים. סוג של יראת כבוד. הילת צדק שכזו. הם לא מנסים לזכות בכותרות אלא לקבל החלטות ענייניות אבל כידוע, הרשת הפכה לרשות המחוקקת והשופטת. טוויטר ופייסבוק הפכו מזמן לכיכר העיר וכאן כל אחד הוא שופט. גם מוזס מטעם עצמה.

היא צייצה כך:

ציוץ ג'ודי

כן, אתן מוזמנות להתרגש או להתעצבן, להילחץ או לצחוק. קשה כבר לדעת איך להתייחס אליה.  בכל זאת, היא אשת שר לשעבר, סילבן שלום ומצד שני, היא פרסונה צבעונית שנחשבת בעיני רבים לטרולית הכי קורעת בעיר. מה שבטוח, הציוץ עורר סערה ודיון רב. אי אפשר באמת להבליג לציוץ כזה. מרוב שזה מזעזע זה כבר קומי-טרגי.

בעבר, כאשר סילבן שלום היה בכותרות, סביב ההאשמות על הטרדות מיניות לכאורה, היא גם לא חסכה מאיתנו את דעותיה. "לא אשתוק גם אם אכנס לכלא. על שיימינג ולכלוך", צייצה אז. יו"ר מרצ אף היתה סבורה בזמנו כי מוזס "מבקשת להלך אימים על נשים שהוטרדו על ידי בעלה". במילים אחרות, הפחד העיקרי של אדם שלא בא לה בטוב הוא לא מפני בית המשפט או החוק אלא ציוציה מול עוקביה. מדובר בנשק קטלני בעידן הנוכחי. בעבר אף כתבה על זה אצלנו נעמה תורן ותוכלו לקרוא שלא הרבה השתנה.

כמה כוח יש לציוצים האלה בפועל? מספיק כדי לקבל כותרות בכל כלי התקשורת ועדיין, מרוב שהתרגלנו לדרמה ולצבעוניות בהגיגיה, קשה ממש לקחת את התוכן ברצינות. "זו ג'ודי, נו". אבל כשקוראים את מה שכתבה במבט ביקורתי, אי אפשר לא לחוש אי נעימות מטרידה. כאשר דמות מקושרת רוצה לפגוע בך, היא תמצא דרך.

כמובן, לאיים על אדם ברשת חברתית זה הדבר הכי בטוח שיכול לקרות לך כי כולם העדים שלך. מה שמעורר אש בציוץ הזה הוא שהתיק הזה הפך ל"אישי". יש כתובת. יש פנים. יש זהות: השופטת. אין זו רק הבעת תסכול ברשת. זה לא בסדר בכל קנה מידה. לא, זה לא בסדר בכלל. אבל מה תעשו? כנראה תרוצו לקרוא את הציוץ הבא. כי בכל זאת, זו ג'ודי.

צילום: יחצ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך