איך אפשר לעזור לילד שעושים עליו חרם?

ילד מצמיח הוא זה שמנסה לחזק את מעמדו החברתי ע"י ערכים של עזרה לאחר ומתחבר לאחרים ממקום של פרגון ותמיכה. לילד כזה יהיה אומץ לעצור התנהגות בריונית ולא לקחת חלק בחרם. איך נותנים לילדים כלים להתמודד עם האלימות הסמויה בבתי הספר?

08/02/2016
בועז הדרי קבלו עדכונים מבועז
  • RSS

אלימות סמויה בין ילדים. צילום: שאטרסטוק

אני הכי נהנה לעבוד עם ילדים; שם אני אופטימי, שם אני מרגיש שתמיד יש סיכוי. אני מגיע לכיתות שבהן האקלים החברתי גורם לילדים סבל והגיע הזמן לשים לזה סוף. נידויים, השפלות, הפחדה וחרמות הם חלק מרפרטואר של אלימות שתלמידים חווים.

בשנים האחרונות אנחנו נתקלים יותר ויותר באלימות סמויה; היא נובעת מהרשתות החברתיות, שם אין סוכנים מבוגרים שיפקחו ויכוונו, והתוהו ובוהו בלתי נתפס.

יחד עם עוד 15 מנחים במרכז "מצמיחים", אנחנו מגיעים לבי"ס בכל הארץ, כיתות ג'-יב', בכל המגזרים. הסדנאות שאנחנו מעבירים מתרחשות בתוך בי"ס, הן נמשכות 3 ימים במהלכם הלימודים מושבתים והדגש הוא רק על חיי החברה. לאחר שכבר העברתי 70 סדנאות, אני יכול לומר בוודאות שכל הילדים שפגשתי רוצים להיות שייכים ומקובלים. כולם רוצים אכפתיות והקשבה אבל איכשהו בדרך הם נדרסים או דורסים ובשני צדי המתרס הילדים סובלים.

המודלים להזדהות שיש לילדים בשנים האחרונות - מעוותים. הם רואים בתכניות הריאלטי שהחזק שורד. תככנות ורדיפת כסף יוצרים אצלם תפיסת עולם אגרסיבית. התקשורת מציגה גיבורים מפוקפקים, אך גם אנחנו ההורים שכחנו להיות מודל חיובי. מתי בפעם האחרונה הראנו לילד שלנו שאנחנו עוזרים סתם ככה לאיש זר? היכן העזרה ההדדית שתבנה לנו קהילה טובה יותר?

בדיוק במקום הזה נכנס המודל החדשני שפיתח מנכ"ל מצמיחים, יוני צ'ונה. הוא הבין איך צריך לדבר עם הילדים; בלי הטפות, בגובה העיניים. אנחנו באים באהבה, מתייחסים בכובד ראש לסוגיות שמעסיקות אותם, מפעילים אותם בעזרת משחק ומתוך זה מתגבשת התנהגות אותנטית ודרכה יוצאת האמת שכל כך רוצה להשמע.

ילד מצמיח הוא זה שמנסה לחזק את מעמדו החברתי ע"י ערכים של עזרה לאחרים, ילד שמתחבר לאחרים ממקום של פרגון ותמיכה. לילד כזה יהיה אומץ לעצור התנהגות בריונית ולא לקחת חלק בחרם. הוא יעשה טוב לאחרים וירוויח הערכה חברתית ורווחה נפשית.

ילדים תוקפנים נחשבים לחזקים אך גם הם סובלים מאוד. זכורה לי ילדה שפגשתי באחת הסדנאות, היא התנהלה בשיטה של מידור והשפלה. היא יצרה לעצמה פמליה של עושי דברה, אך הקשרים החברתיים שלה היו חסרי משמעות, הם היו מבוססים על הפחדה.

במהלך הסדנא שאלתי אותה בנועם מה היא חושבת שהיא מפסידה מההתנהגות שלה, היא אמרה שאינה מפסידה דבר. חבריה לכיתה תיקנו אותה וסיפרו לה שהיא מפסידה חברים. ראיתי כיצד הילדה החלה להוריד פרופיל, היא התחילה להשקיע בחבריה לכיתה והם פרגנו לה על כך. כעבור חודש חזרתי לכיתה ומצאתי ילדה שסיפרה שעברה חוויה ששינתה את חייה.

פעמים רבות פגשתי ילדים ששואפים להיות במעמד גבוה, אבל טועים ובוחרים בדרך של תוקפנות.  כשהם מגיעים למעמד הנכסף הם סובלים מתופעה של שכרון כוח. הם שוכחים לשם מה ניתן להם הכוח ועושים בו שימוש לרעה, זה מוכר כל כך גם מעולם המבוגרים.

כמנחה, תפקידי להחזיר אותם לעצמם. הילדים מגלים בסדנאות שהם יכולים להיות שייכים ואהודים בזכות עשייה חברתית, שאין ערך למעטה שדאגו לתחזק כל כך הרבה זמן. כל ילד יכול למצוא את מקומו כתלמיד מצמיח בחיי החברה בכיתה, במסיבה, במגרש או בהפסקה. הוא יכול להיות מופנם או מוחצן, זה לא משנה, העיקר הוא חיזוק הכוחות החיוביים בקרב התלמידים.

תמיד לצד התלמידים בכיתות אני פוגש גם את המחנכים שבמשך שלושת ימי הסדנא מתבוננים, לומדים ומקבלים כלים להמשך הדרך. העבודה היום יומית שלהם סיזיפית, חלקם כבר שחוקים, אבל הסדנא שופכת אור חדש ומחדדת גם עבורם את המקום שלהם כמורים-מחנכים. אחת המורות  שפגשתי בתחילת סדנא היתה סקפטית למדי, היא בישרה לי שהיא לפני פרישה והיא בספק אם אצליח לחדש לה משהו. כשהסדנא הסתיימה אותה מורה דחתה את מועד הפרישה בזכות הכלים החדשים שקיבלה והמוטיבציה להמשיך ולהאמין בתפקיד החשוב שיש לה בחיי התלמידים.

הילד הספורטאי שנהג להכות את חבריו במשחק כדורגל מכיוון שכך אבא שלו מתנהג בבית, הבין שעדיף לו וגם קל יותר להיות ילד מצמיח. הילדה שמגיעה ממשפחה ממעמד גבוה והיתה כל כך בטוחה שכוחניות תשמר את מעמדה החברתי, הבינה, אחרי הסדנא, כמה כוח אמיתי יש בפרגון. חבריה לכיתה בחרו בה כילדה מצמיחה.

אל תחפשו, כי לא תמצאו את המילה "מצמיח" במילון, להיות מצמיח זו בחירה להיות אדם שעושה למען החברה. אני מקווה שבכל יום אני מצמיח את הילדים שאני פוגש, בעזרתם אני מגלה בכל פעם מחדש שעשייה חברתית נותנת כוח, תחושת משמעות וערך.

 .

* בועז הדרי הוא בעל תואר ראשון בעבודה סוציאלית, התמחה בטיפול בילדים ונוער בבתי ספר, מנחה במרכז "מצמיחים" ומרכז את פעילויות המרכז בצפון הארץ.

>> לאתר של מרכז מצמיחים

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך