ילדי גיל הזהב

במוקדם או במאוחר, כולנו נגיע ליום העצוב הזה; לרגע בו נזהה שהורינו המזדקנים כבר מתקשים לדאוג לעצמם. לטלי קדמון-שטרן ממרכז המידע 'רעות-אשל' יש 8 עצות חשובות עבורנו

27/02/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» כבדו את רצונו של ההורה. תמונה: Thinkstockphotos

כותבת אורחת: טלי קדמון-שטרן

כאשר אנו הופכים לילדיהם של הורים מזדקנים, אנו, כמובן, מאחלים להורינו אריכות ימים בבריאות ובהנאה מחיים מספקים בעלי משמעות ועניין. עם זאת, עלינו להיות מוכנים למצב של היפוך תפקידים; מצב בו יהיה עלינו לקחת אחריות הולכת וגדלה לכל המתרחש בחייהם של הורינו ולמלא תפקיד פעיל יותר בחיי היום יום שלהם, תוך שמירה על מקומם ועל כבודם. מתוך ניסיוננו המקצועי, להלן כמה עצות לדור הבנים/ות שיסייעו לכם להכין עצמכם למצבים אלו.

1. גלו ערנות למצבם של הוריכם

כאשר אתם מבחינים בירידה בתפקוד (פיזי או מנטלי) של ההורה, מומלץ לא להתעלם מכך, אלו עלולים להיות סימנים מדאיגים. הערכה גריאטרית המתבצעת ע"י רופא גריאטר/ פסיכוגריאטר/ נוירולוג, תאפשר במקרים רבים לאבחן את הבעיה, לתת טיפול הולם, להאט את ההידרדרות ולהתכונן לעתיד.

2. היערכו לקראת העתיד

מומלץ להיערך בתחומים הבאים:

• התייחסות למקום מגורים (נגישות, התאמת הבית, קרבה לילדים).

• כדאי להתכונן מבחינה כלכלית למימון עזרה בסיעוד ההורה, ע"י חסכון מיוחד או ביטוח סיעודי.

• ברגע הנכון, כדאי לשקול אפשרות של שותפות בחשבון ההורה או קבלת ייפוי כוח ממנו, על מנת שניתן יהיה לסייע לו במקרה שכבר לא יוכל לתפקד באופן עצמאי.

3. צרו קשר עם השירותים העירוניים

כאשר הורה מזדקן ומתחיל לחוות קושי ובדידות, כדאי לצור קשר עם עובד סוציאלי מהשירות לזקן בלשכת הרווחה המקומית. באמצעותו ניתן יהיה לארגן להורה מערך תמיכה הכולל: מועדון או מרכז יום לקשיש ולגמלאי, לחצן מצוקה, שירותי קהילה תומכת, מתנדבים שיבקרו בביתו, חוק סיעוד של ביטוח לאומי, אספקת ארוחות ועוד. כמו כן' בקשו מהעובד הסוציאלי מידע לגבי הטבות והנחות להן זכאי ההורה.

4. חפשו מידע על עמותות רלוונטיות

ארגונים רבים מספקים סיוע ותמיכה לאוכלוסיות יעד: ניצולי שואה (עמך/ אביב/ אלה), חולי אלצהיימר (עמדא, מרכז ציפורה פריד) ,נפגעי אירוע מוחי (נאמן), כבדי ראייה (נמ"ג), כבדי שמיעה (בקול), חולי סרטן (האגודה למלחמה בסרטן) ועוד. כדאי להיעזר בארגונים אלו בהתאם לצורך.

5. עזרו להורה למצות את זכותו לשיקום

במקרה של אירוע פתאומי שבעקבותיו מאושפז ההורה בבי"ח ומאבד את עצמאותו, או אם עבר ניתוח קשה ואשפוז ממושך, מומלץ מאד לפעול כדי שיזכה לשיקום על מנת להשיב לו במידת האפשר את היכולות שאבדו. שיקום אפשרי או באשפוז במחלקה שיקומית או בבית, באמצעות קופת החולים.

6. השיגו עזרה בבית

סיעוד בבית ניתן באמצעות חוק סיעוד של ביטוח לאומי, המספק שירותי מטפל/ת למכסת שעות שבועיות. אדם הזקוק לסיעוד מלא, זכאי לקבל רישיון להעסקת עובד זר ל-24 שעות. להסדרת העניין ניתן להיעזר בעובד סוציאלי בקופ"ח, בבי"ח, במחלקה לשירותים חברתיים (רווחה) או דרך חברת סיעוד פרטית.

תמיכה רפואית בבית- הכוללת ביקור רופא, אחות, פיזיוטרפיסט, עובד סוציאלי ומרפא בעיסוק, ניתן לקבל באמצעות היחידה להמשך טיפול של קופת החולים. הדרכה בהתאמת הבית לאדם עם מוגבלות, ניתן לקבל באמצעות היחידה להמשך טיפול של קופת חולים. משרד הבריאות מסייע לזכאים בממון השינויים בבית וברכישת אביזרי עזר.

7. חיפוש מסגרת מתאימה להוריכם

סיעוד בבית אבות מתאים להורה המעוניין בכך, או כאשר יש קושי פיזי או כלכלי לטפל בו בבית.

בתי האבות נבדלים במחיר, ברקע התרבותי ובעיקר במצב התפקודי של הדיירים (סיעודיים, תשושי נפש, תשושים/עצמאים). מומלץ לבדוק האם בית האבות נמצא תחת פיקוח של משרד הבריאות או משרד הרווחה. כמו כן, ניתן לבקש עזרה בממון ממשרדים אלו. המימון ניתן על סמך הכנסות ההורה וילדיו.

לקבלת מידע על בתי אבות אפשר לפנות לעובד הסוציאלי, לחברות העוסקות בייעוץ והכוונה לבתי אבות, או לאתרי אינטרנט.

8. מקור תמיכה

קחו בחשבון שיגיע שלב בחיי המשפחה בו תדרשו לשמש מקור תמיכה להוריכם. יחד עם זאת, לאורך כל הדרך חשוב לזכור כי ההורה הוא אדם אוטונומי ויש לכבד את רצונותיו ואת זכותו לבחור את הדרך שבה יחיה את חייו בשנים אלו.

טלי קדמון-שטרן היא מנהלת מרכז המידע 'רעות-אשל', המעניק מידע וייעוץ לדור הביניים- המטפל בהורים מזדקנים, לאוכלוסיה המבוגרת ולאנשי מקצוע בנושאי זקנה, שיקום, סיעוד וגריאטריה. המרכז מטפל בלמעלה מ-10,000 פניות בשנה, באמצעות הטלפון: 1-700-700-204, או באתר "משפחה מטפלת"
תמונות אילוסטרציה: Thinkstockphotos
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • Daphne Galili 27/02/2011

    שוב מפילים את הטיפול בקשישים על הילדים.
    ההורים שלי שבנו את הארץ,שלחמו ושפכו פה את דמם.שהביאו את הפליטים מכל העולם הרע לארץ, שעבדו קשה ושילמו מיסים כבדים תלויים היום בשר הרע ישי שמגרש את העובדים המסורים ומביא במקומם חדשים.התשלום בבית אבות סיעודי מכובד עולה הרבה מאד כסף.מי שהצליח להשתחל לתפקיד ציבורי רם מסודר לתמיד.האמת שניסיתי לפנות לנשיאנו היקר אבל לא הצלחתי לחדור רת המעטפה המקיפה אותו.
    אוי לאן היגענו ואני לא אופטימית.

בחזרה למעלה