ממלצרית לבעלת עסק עצמאי

רווית שרף דגן ניסתה לאורך שנים למצוא את האיזון המושלם בין קריירה מבטיחה בתחום התיירות לבין אמהות מסורה. היום, אחרי שפיצחה את השיטה, היא נהנית משני העולמות

08/02/2016
קרי רובינשטיין קבלו עדכונים מקרי
  • RSS

 מצאה את האיזון - רווית שרף דגן. צילום מהאלבום הפרטי

כמעט כל אחת מאיתנו מתמודדת בשלב מסוים עם השאלה: אמהות או קריירה? בעולם של היום רבות מאיתנו מכוונות את עצמנו למסלול הצלחה, וגם מטפסות לשם, אלא שאצל רבות מאיתנו, ממש במעלה הגבעה שעבדנו כל כך קשה לטפס עליה, אנחנו גם הופכות בפעם הראשונה לאמהות, מרגישות רגשות שטרם ידענו שקיימים וצורך שלא לקחנו בחשבון.

רווית שרף דגן, בת 42 מרמת השרון, הוכיחה, אחרי שעברה תהליך של ניסוי וטעייה, שאפשר לשלב בין השניים ועדיין להשקיע לא מעט.

״אחרי הצבא ירדתי לאילת לעבודה מועדפת", היא נזכרת. "התחלתי כמלצרית במלון ספורט, עוד כשהאזור היה הרבה פחות מפותח מהיום, ונשארתי שם 5 שנים".

רווית התחילה עם מגש בידיים אבל בעבודה קשה ונחושה הפכה מהר מאוד למנהלת השיווק של מלון ׳הנסיכה׳. בנוסף, אחת לשבוע לא וויתרה, עלתה על מטוס וסיימה בהצלחה לימודי תואר ראשון של מנהל בתי מלון ותיירות.

בתום התקופה, חזרה למרכז ועבדה כמנהלת קבלה במלון תל אביבי.

רווית מספרת על המשיכה שלה לתחום שכבר בצעדיה הראשונים בו, הרגישה בבית. ״הרגשתי שהתשוקה שלי היא במלונאות. העבודה בתוך המלון, כל התחום של התפעול. אהבתי את הסיפור של המלון עצמו״.

ועדיין, מצאת את עצמך די מהר משנה כיוון. למה בעצם?

״יום אחד הגיע אורח למלון ותוך כדי שיחה מאוד התרשם ממני ומהאהבה שלי לתחום. הוא סיפר לי שיש לו סוכנות נסיעות באורלנדו, ארה״ב, והציע לי להצטרף. הייתי אז נשואה טרייה, הכל היה פתוח והחלטנו, אני ובעלי, ללכת על זה״.

אותה שיחה מקרית הובילה למסלול אינטנסיבי של לא פחות מ-7 שנים שבהן חיו רווית ובן זוגה באורלנדו, ושם נולדו גם שני ילדיהם.

מה היה שונה בעבודה בסוכנות נסיעות בארה״ב?

״זה היה שונה בתכלית. העבודה היא מאוד אינטנסיבית, כל יום, כל היום, וזה עסק ישראלי אז עובדים קשה יותר. זה אומר הרבה טלפונים ולהיות 24/7 סביב העבודה״.

מה אהבת בנתיב המקצועי החדש?

״הבנתי שאפשר לתפור חופשה ללקוח על פי רצונותיו, אהבתי שיש לי אפשרות להגשים חלומות קטנים וגדולים, אפשר להרכיב טיולים פחות מקובעים. יש לאנשים הרבה ציפיות מהחופשה ולא תמיד התכנונים מתחברים והאתגר הוא להרכיב בין כל החלקים השונים״.

מה זיהית כקושי הכי גדול בעבודה תובענית כשכירה?

״בעיקר הרגשתי שאני לא מצליחה לנהל את הזמן בהתאם לסדר עדיפויות. נולדה הילדה שלי, ופתאום בעלי הוא שמגדל אותה ואני בקושי מכירה אותה. אני חוזרת, והיא ישנה, אני לא מכינה לה את האוכל, לא רואה את הצעד הראשון שלה. זה הטריד אותי מאוד״.

מה שהעצים את הבעיה היה כנראה המרחק מהארץ. ״אין שם סבא וסבתא שיכולים לעזור, אין כלום״, היא מסבירה, ״לכן, אחרי שהבן שלי נולד החלטתי שהפעם אני לא מוותרת וחזרנו לישרא

העסק קרוב לבית והילדים נהנים מהנוכחות של אמא. צילום מהאלבום הפרטי

לא חששת לפספס את ההזדמנות?

״לא. ידעתי בשלב הזה שאני עושה את ההחלטה הטובה יותר, קודם כל לטובת הבית. כבר הרגשתי שלמה לקחת את הצעד אחורה וגם ידעתי בתוכי שלא אוותר לגמרי. היה לי ברור שבארץ המשפחה תהיה במקום הראשון, ואז אבחר מחדש אם לחזור לענף המלונאות או לסוכנות נסיעות״.

בעוד שנשות קריירה רבות מתקשות להתנהל כעקרות בית במשרה מלאה, רווית נהנתה מכל רגע. לפחות בהתחלה. ״זה היה חלום שהתגשם בשבילי. במשך 3 חודשים אני פתאום מעירה, מסיעה, מחזירה, מכינה להם את האוכל. זה היה לי כיף גדול. אחרי כמה חודשים, הבנתי שנדרש איזון״.

למה התגעגעת?

״לתחושת החיוניות הזו של לקום בבוקר, להתלבש, לא להשאר עם הטרנינג, לצאת מהבית ולהרגיש שאת לא רק אמא״.

חששת שהשוק הישראלי שתגלי שונה מהאמריקאי?

״אין ספק שבארה״ב הכל היה גדול ואינטנסיבי יותר. זה גם כמה שאתה צריך לתת. עבדנו 24/7 אבל אני ניהלתי את כל החלק של חופשות פרטיות, אז מבחינת העבודה עצמה ידעתי שזה דומה בכל מדינה״.

כדי לשמור על האיזון רווית חשבה על רעיון: חנות אינטרנטית לתכנון חופשות. עם הרעיון היא פנתה למנכ"ל ישרוטל. ״הייתי חייבת גב כלכלי שיאפשר לי להרכיב חופשות לבד, כמו שבעבר הייתי מרכיבה. הוא אהב את הרעיון, והחליט להעסיק אותי כעוזרת מנכ״ל השיווק של החברה. דאגתי להוריד שעות ואחה״צ הייתי עם הילדים״.

רווית עשתה את מה שכל אמא עושה כשהיא מרגישה שעליה לפצות על העובדה שהיא עוזבת את המשרד מוקדם יותר. ״עבדתי גם בלילות ותמיד הייתי זמינה אם צריך דברים חשובים״.

מתי הבנת שאת יכולה להיות עצמאית?

״לפני 7 שנים. אני זוכרת שהיו ארועים בבית ספר ובגן ולא יכולתי ללכת. זה עשה לי רע שלא יכולתי להיות שם, והחלטתי שמעכשיו אני עושה לביתי. ידעתי שיש לי תשוקה ואמונה ואני אעשה את זה לבד, ברמת השרון, ליד הבית והילדים, ואז פתחתי את AVR travel״.

מה היו הצעדים הראשונים?

״לאט לאט יצרתי ופיתחתי קשרים. עדכנתי קולגות שאני עובדת מהבית והיו מלא חברים שפתחו דלתות. בהתחלה את עם המחשב בחדר, ולאט לאט חבר מביא חבר, כולם רוצים לעזור, ואז אחרי כמה זמן שכרתי מקום קטן 8 צעדים מהבית, רק שיהיה מכובד יותר כי יש לקוחות שעדיין רוצים לראות אותך לפני החופשה וזה חשוב״.

היום מנהלת רווית עסק מצליח עם 4 עובדים בלוקיישן אטרקטיבי ברמת השרון, ולא מפספסת את ארוחות הצהריים עם הילדים, את שיעורי הבית ושאר זמן איכות.

מה כדאי שתדע כל אישה שרוצה לפתח עסק?

״הייתי ממליצה קודם כל לעשות עבודת שטח מלאה. לבדוק היטב את התחום שאת נכנסת אליו ולראות שאת באמת יכולה להציע משהו שיש בו צורך באותה תקופה".

במה כדאי להשקיע?

״שיווק ופרסום זה החלק העיקרי, אבל היחס האישי והשירות קונים היום את האנשים הרבה יותר. ההצלחה שלי היא ש-80% מהלקוחות שלי הם לקוחות חוזרים. כל אחד צריך שיהיה לו ערך מוסף. אצלי זה היחס האישי, ואני שומעת את זה גם מהלקוחות שלי״.

>> לעמוד הפייסבוק של AVR

* התוכן הינו מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים. בית העסק מעניק  הנחת CashBack ללקוחות הבנק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה