איך להתגרש יפה כשיש ילדים

אין פרידות קלות ובטח לא כשישנם ילדים בתמונה. הרבה הורים נשארים בקשר לא בריא מחשש לפגוע במשפחה שבנו אז מה עושים? לוקחים נשימה ארוכה וקוראים את הסיפור הבא

04/02/2016
סלעית פיזם-מימוני קבלו עדכונים מסלעית
  • RSS


משפחה

באחד הימים קיבלתי שיחת טלפון מאיילת, בחורה בשנות השלושים לחייה ואם לשני ילדים בגילאי 10 ו-8. איילת ביקשה להיפגש לבד, אמרה שיש לה התלבטות וחשוב לה שבצד השני יישב אדם שמבין את חשיבות המשפחה.

נפגשנו לאחר מספר ימים. איילת הייתה מאוד מתוחה,  חיוורת ונראתה עייפה. בעצב רב, שיתפה, ברצון הולך וגובר, לפרק את המערכת הזוגית.

איילת תיארה נישואים בגיל צעיר ולידת ילדים זמן קצר לאחר מכן. "תביני", אמרה, "בעלי אורי הוא איש מקסים, אבל אני מרגישה שהוא פשוט לא מתאים לי ולא מבין את חלומותיי. אני מרגישה שאני מתה בתוך הנישואים האלו".

אחר כך היא תיארה בכאב רב את החשש מפירוק המשפחה, את ההבנה שגם אם ייפרדו בהסכמה ובהבנה, היא תיפגע באדם יקר לה, בחבר אמיתי שהיה לצדה למעלה מעשר שנים. איילת העלתה שאלה דרמטית: "האם ניתן לקבוע אושרו של מי חשוב יותר?".

היא אמרה שלעיתים היא מתפללת שיקרה נס והמחשבות על הפרידה ייעלמו. אבל בסוף, לאחר מספר ימים, זה חוזר והיא נהיית חסרת שקט, מתקשה לישון בלילה ובגדול נשארת עצבנית ומתוחה.

איך להתמודד עם פרידה שיש ילדים

לכל ההתלבטויות, נוסף רגש קשה במיוחד, תחושת האשמה שלה שבדרך לאושר האישי, היא תגבה מחיר גם מילדיה אשר יאלצו להתמודד עם פרידת הוריהם על כל המשתמע ממנה.

בפגישות הבאות עזרתי לאיילת לקבל את כל החלקים שלה באהבה, ולהבין שאיננה "רעה" או "מטורפת". עצם ההבנה שהרצון להיות מאושר הוא לגיטימי וכי לא ניתן לכפות על עצמך להרגיש כך או אחרת, הקל מעט את הסבל שלה.

יחד עם זאת, שקלנו בכובד ראש האם תהיה מסוגלת להיות מאושרת, בידיעה שפגעה באושרם של היקרים לה. ומצד שני, האם תוכל להיות הורה טוב בהיותה מתוסכלת. מדובר בתהליך מורכב ולא פשוט, אתגר העומד בפני לא מעט אנשים בתוך קשר.

ההחלטה לפרק את מערכת הנישואים הינה החלטה מורכבת ביותר. ברוב המקרים, אנשים לא מקבלים החלטה כזו ברגע אחד ורובם חווים תקופה של ספקות והרהורים. בנוסף, בהחלטה להיפרד, אנו משפיעים גם על בן הזוג, שלעיתים רבות, למרות רצוננו להיפרד ממנו, הוא עדיין אדם יקר ומשמעותי בחיינו. בנוסף, לבחירה בפירוד, יש משמעות דרמטית עבור הילדים.

רבים סבורים, כי טובתם של ילדים היא שההוריהם יישארו יחד. מחקרים מראים, כי ילדים להורים גרושים, סובלים יותר מחוסר ביטחון, מתקשים יותר לבנות מערכות יחסים מספקות וסובלים מחרדה ודיכאון, יותר מאשר כלל האוכלוסייה. על פי רוב, ילדים יעדיפו שהמשפחה תשאר מלוכדת גם אם היחסים בה מעורערים.

familytofether_3211

לכן השאלה המהותית איננה מה הכי טוב לילדים, אלא, האם אושרם של הילדים קודם לאושרם של ההורים וזו איננה שאלה שיש לה תשובה אחת נכונה, זו שאלה שכל אדם חייב להשיב עליה את התשובה הפרטית שלו.

בשלב מסוים בחיים, ילדינו בונים את חייהם ודואגים לעצמם. אדם יכול להגיע לסוף חייו ולהבין, שהקריב את עצמו ושילם מחירים כבדים לטובת "אושרם" של הילדים ותחושת ההחמצה עלולה להיות קשה. אנו חיים פעם אחת, אומרים ומכאן שהזכות שלנו לאושר הינה זכות אמיתית.

כדאי לזכור שאחד התפקידים החשובים ביותר, של הורים הוא להוות מודל עבור ילדינו. הם לומדים מדוגמא אישית יותר מכל למידה אחרת. כאשר אנו מוותרים על האושר שלנו אנו בעצם מלמדים את ילדינו לוותר על אושרם ולגנוז את חלומותיהם.

הבחירה בין האושר שלנו לאושר של ילדינו, הינה בסופו של דבר בחירה בין שני ערכים חשובים, זו החלטה שיש לקבל לאחר שיח משמעותי עם עצמנו, מתוך אהבה רבה לעצמנו ולילדינו.

הכותבת, סלעית פיזם-מימוני, הינה עו"ס, M.S.W מטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת ב"מרכז לגירושין בהשלמה", המציע לבני הזוג ליווי משפטי, וליווי רגשי-טיפולי הכולל את כל ההיבטים הקשורים לפרידה להורים ולילדים.
 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה